fbpx
Таг: патен правец

таг: патен правец

ЦУК: Забрана за товарни возила oд Дебар до Маврово, без струја се Врапчиште и Лазарополе

Патниот правец Прилеп - Македонски Брод (превој „Барбарас“) има забрана за возила потешки од 3 тони, a регионалниот пат Прилеп - Витолиште (Мариово), не е исчистен и е прооден само за теренски возила, информира Центарот за управување со кризи. Снегот кој паѓаше ноќеска на територија на државава, без електрична енергија ги остави селата Врапчиште, како и Лазарополе. ЕВН е на...

Пуштен во употреба реконструираниот пат од Струга до преминот Ќафасан

Реконструираниот пат Подмоље-Струга-Ќафасан денеска беше пуштен во употреба. Градежниот зафат чинеше скоро 8 милиони евра, а со неговото завршување ќе се подобри патната поврзаност меѓу Македонија и Албанија. Премиерот Димитар Ковачевски денеска, заедно со првиот заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и Ејуп...

Вистиномер: Рехабилитацијата на магистралниот пат Куманово – Страцин во завршна фаза

Во продолжение ја пренесуваме проверката на едно изборно ветување што ја направи „Вистиномер“: ВЕТУВАЊЕ: Рехабилитацијата на патниот правец од Куманово до Страцин се реализира во две фази. Инвестицијата е во вкупна вредност од 13 милиони евра, а предвидена е рехабилитација на делница долга 32 километри. Тоа што е значајно е  значително да ја подобриме безбедноста во сообраќајот на овој државен...

Курти и Заев го потпишаа, Порталб.мк го објавува Меморандумот за изградба на патот Тетово-Призрен

Премиерите на Северна Македонија и Косово, Зоран Заев и Албин Курти, на 17 септември годинава, потпишаа „Меморандум за разбирање“ во врска со патот Тетово - Призрен, којшто се ветува веќе десет години. Порталб.мк го обезбеди оригиналниот документ од меморандумот, кој содржи 6 члена. Според Меморандумот, ветено е дека страните ќе соработуваат меѓусебно за физибилити студијата за овој проект и дека...

Порталб: Ветувања и изјави за патот Тетово – Призрен, а не се знае колку ќе чини ниту кога ќе започнат работите

„Една поговорка вели, Призрен и Тетово биле еден град горе на небото, но кога паднале на земја, Шар планина ги разделила на два дела и сега ние треба да ги поврземе“ изјавил сега веќе премиерот на Косово, Албин Курти за време на изборната кампања во февруари годинава, кој истакна дека ќе започнат подготовките за проектот за поврзување на Призрен...

Патниот правец кој води низ Галичица и оваа зима останува затворен за сообраќај

Есенва, како и децении наназад, „Македонија пат“ стави забрана до 1 април за користење на патниот правец кој води преку Галичица од ресенското село Царина до Трпејца. Наместо државата сите овие изминати години да направи напор и да го санира, таа повторно става забрана за негово користење, и покрај тоа што Охрид е се поинтересна дестинација за сите оние кои...

Сообраќајот се одвива непречено, магла на неколку патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките планински места во западните и југозападните делови од државата има остатоци од кашест снег на коловозот, кој не претставува пречка за одвивање на сообраќајот, информираат од АМСМ. Снег со слаб интензитет провејува на Маврово и на планинскиот превој Стража, во Гостивар врнежите се од дожд и снег. Намалена видливост...

Намалена видливост на Стража поради магла

Сообраќајот на државните патишта вечерва се одвива по наместа влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Намалена видливост поради појава на магла има на патниот правец Тетово – село Гајре, до 50 метри и на планинскиот превој Стража од 80 до 100 метри. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна...

Намалена видливост кон Катланово и кон Тетово поради магла

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по на места влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Појава на магла со видливост од 50 до 100 метри има на патните правци Велес - Катланово и кон Тетово. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница -...

Свлечиште на локалниот пат кај Крива Паланка отсече три села

Свлечиште кое настана на локалниот патен правец од Крива Паланка до селата Дурачка Река и Станци го затвори сообраќајот за околните села. Селаните велат дека вчера на локалниот пат имало помало свлечиште,  но во текот на вечерта врз патот се одронила повеќе земја. Како што објаснуваат надлежните, одронот најверојатно настанал поради големата количина вода која од врнежите дотекувала на постојниот пат...

Привремен сообраќаен режим на патниот правец Катланово – Велес

Од денеска на патниот правец Катланово - Велес ќе биде воведен привремен сообраќаен режим. Како што информираат од Авто-мото сојузот на Македонија, сообраќајот ќе се одвива по една коловозна лента. Привремениот сообраќаен режим е поради изведување градежни работи, осветлување на тунелите Солиште и Бел Камен. На патот е поставена соодветна сигнализација, а ваквиот режим на движење на возилата ќе трае сè до...

Патниот правец Битола – Ресен затворен за сообраќај поради свлечиште

Поради свлечиште, денеска повторно ќе биде затворен патниот правец Битола – Ресен, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Како алтернатива, сообраќајот е пренасочен преку Битола. Општинскиот пат село Долни Полог –  село Облешево, пред Кочанска Река, е во прекин поради прекопан коловоз, каде е направен канал за одводнување на надојдена атмосферска вода. На патниот правец Марвинци – Балинци – Брајковци,...

Утре два часа ќе биде затворен патот Охрид – Кичево

Утре од 13 до 15 часот ќе биде затворен за сообраќај патниот правец Охрид - Кичево. Според најавите, прекините во сообраќајот ќе бидат затоа што на делот помеѓу планинскиот превој Пресека и селото Врбјани ќе се изведуваат градежни работи со минирање.

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...