fbpx
Таг: отворање

таг: отворање

Отворено 5-тото издание на Деновите на медиумска писменост

Под мотото „Брз прст, лажни вести носи“ од денеска до 31 октомври во земјава ќе се организира 5-тото издание на Деновите на медиумска писменост од Мрежата за медиумска писменост. Организирани ќе бидат десетина панел дискусии, онлајн дебати, изложби, отворени денови во медиумите, студентски школи и јавни седници, од членките на Мрежата. Настаните ќе можат да се следат директно или...

Со филмот „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски отворен фестивалот „Браќа Манаки“

Филмот „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција го отвори 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Од вчера вечер Битола е домаќин на седумте фестивалски денови. „Создавањето на еден филм, на едно уметничко дело, па и на Фестивал секогаш започнува со скок во непознатото. Возбудлив, но и застрашувачки. За среќа...

Во Велес се отвори петтиот EUROPE HOUSE во земјава

Во Велес вчера беше отворен петтиот EUROPE HOUSE во нашата земја, со што се зајакнува мисијата на Делегацијата на Европската унија за поврзување на младите со Европската унија и вредностите што ги носи Унијата, информираат од Делегацијата на ЕУ. „Надоврзувајќи се на инспиративните примери на EUROPE HOUSE Скопје, Струмица, Крива Паланка и Битола, отворањето на EUROPE HOUSE Велес означува ново...

Советот на Благоевград донесе декларација против отворањето на Македонскиот културен клуб

На седницата на Советот на општина Благоевград на 7 октомври, со 25 гласа „за“, ниту еден „против“ и четиримина воздржани - а 12 советници отсутни - е изгласана декларација и донесено решение (страници 3,4 и 5) со кое отворањето на Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ се смета за груба провокација и испад на „организации нелегитимни за бугарското право“. Декларацијата, фактички,...

Пуштен во употреба Пељешки мост, изградбата чинела 402 милиони евра

Синоќа беше пуштен за редовен сообраќај Пељешкиот мост, со кој ќе биде споен југот на Хрватска со остатокот од државата. Претходно, на свеченото отворање присуствуваше државниот врв, министри и граѓани. Мостот чини 402 милиони евра, од кои 357 милиони евра се неповратни средства од Европската Унија. „Проектот го реализиравме на основа на клучното начело на Европската Унија - солидарноста. Дел...

Вистиномер: Не е точно дека Велија Рамковски најавува враќање на А1 телевизија

Видеото објавено во текстот што се споделува на Фејсбук, а за кое се тврди дека преку него Рамковски најавил враќање на А1 телевизија во етерот, го објавила Фејсбук страницата А1 телевизија и истото е старо повеќе од 2 години. Но, во ова видео, Рамковски не најавува враќање на А1 телевизија, туку зборува за состојбата со медиумите во Македонија. Веста...

Отворен 9. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

Се радуваме што по две години повторно сме во Македонија. Посебно ни се драги младите од Македонија кои се наши учесници на „Џифони Италија“. Тие се секогаш најактивни, се истакнуваат по елоквенција и оригиналност. Повторното доаѓање во киносалите е знак на нов почеток и нешто што многу ни недостига. Културата не смее да ја снема, што и да се...

Отворена народна кујна во Шуто Оризари, ќе обезбедува храна за над 300 лица во социјален ризик

Зоран Заев народна кујна Шуто Оризари фото: Влада на РСМ
Во Општина Шуто Оризари денеска е отворена народна кујна која ќе обезбедува храна и оброци за 320 до 380 граѓани во социјален ризик. Оброците ќе се подготвуваат во детската градинка „8 април“, која беше опожарена во 2017 година. Првата фаза од обновата е завршена и дел од градинката веќе функционира, со капацитет да згрижи 150 деца. Министерството за труд...

Пуштен во употреба модуларниот ковид центар во гостиварската болница

Ковид центар Гостивар фото: Министерство за здравство
Во болницата во Гостивар денеска е пуштен во употреба модуларниот ковид центар. „Ова е модел што го имплементираме во сите градови во државата. Користиме болнички капацитет кој има 35 кревети, а целосно е опремен со медицинска опрема. Треба да пристигне и најсовремениот рентген апарат и ЕХО апаратот со сите потребни сонди за преглед, со што ќе го направи овој...

Комисијата со предлог-одлука за отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без ПЦР тестирање

Министерството за здравство ја информира јавноста дека утрово, Комисијата за заразни болести донесе предлог одлука за отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без ПЦР тестирање. „Според анализите, во моментов нема индикација, односно нема висок број на импортирани случаи во земјава со ковид-19 од овие земји. Согласно тоа, нема ризик и безбедно е отворањето на границите. Во...

Филипче: Земјите во регионот се договараат за отворање на границите без тестови

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во регионот разговараат за отворање на сите граници одеднаш, и со иста политика во однос на приложувањето ПЦР тестови. Работите се придвижиле нанапред изминатава седмица. - Земјите-членки на ЕУ имаат само препорака, немаат генерална политика на ЕУ по ова прашање и во таа смисла имаат слобода да одлучуваат каков ќе...

Поради вработена со температура, одложен приемот на деца во Клонот 1 на градинката во Свети Николе

Вратите на Клонот 1, на градинката „Рахилка Гонева“ од Свети Николе денеска останаа затворени за најавените 110 деца од превентивни причини. Имено, изминатиот викенд негователка во овој објект на градинката, пројавила симптоми на ковид-19. Вработената деновиве била на работа, во подготовка на градинката за прием на деца. Во согласност со протоколот за работа на градинките и по меѓуинституционални консултации, одлучено...

Владата одлучи градинките да се отворат на 9 септември

Владата на вчерашната седница ја разгледа и ја усвои Информацијата за повторно отворање на установите за згрижување и воспитување на деца - детски градинки/центри за ран детски развој, кое се планира да почне на 9 септември, информираат од владината прес-служба. Во наредните денови, градинките низ целата земја се должни да се подготват за работа. „Согласно заклучоците за ова прашање, Владата...

Црна Гора останува затворена за македонските граѓани, Грција ги засилува мерките

Портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите најави дополнителни мерки за копнените граници кон Северна Македонија, Албанија, Бугарија и Грција, кои и онака се отворени само за грчки државјани и оние кои имаат дозвола за престој. Како дополнителна мерка е тоа што од утре на единствениот отворен граничен премин меѓу Северна Македонија и Грција, „Евзони“...

ЕУ денеска ги отвори границите за 15 држави од светот, Македонија не е на списокот

Советот на ЕУ денеска ја усвои препораката за укинување на привремените ограничувања за патување во Европската Унија за граѓани од 15 држави од светот, каде здравствената состојба со корона вирусот се смета за доволно безбедна за тие слободно да можат да патуваат во државите на ЕУ. Притоа, се потенцира дека таа нема законски карактер и земјите-членки самите се одговорни...

Спасовски: Отворањето на границите не е поврзано со изборите, така одлучи Комисијата за заразни болести

На првиот ден од започнувањето на изборната кампања, техничкиот премиер  Оливер Спасовски, демантираше дека одлуката за отворањето на границите е политичка, односно дека е поради одржувањето на изборите на 15 јули, за да можат непречено да дојдат и гласаат иселениците. Тој рече дека таа била донесена исклучиво како резултат на мислењето на епидемиолозите. Анализите на Комисијата за заразни болести,...

Работното време на угостителите ќе биде до 22 часот, на една маса може најмногу двајца или четворица од исто семејство

Владата на 57 седница донесе протокол за отворање на рестораните и кафулињата кој предвидува работно време од 08 до 22 часот, наспроти информациите кои претходно на прес-конференција ги изнесе министерот за економија Крешник Бектеши кој информираше дека работното време ќе биде до 20 часот. Владата и Бектеши не беа со усогласени ставови и во однос на лицата кои можат да...

Полицискиот час нема да се укине, по шопинг и во кладилница со маска и во ограничен број

Комисијата за заразни болести ќе испрати предлог до Владата за олабавување на мерките и да се овозможи ставање во функција најпрво на центрите за едукација, испитните центри, спортските обложувалници и затворените трговски центри, информираше на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. Овие дејности би функционирале во часовите во кои е дозволено движење на населението. Засега не се планираат промени...

Во Охрид ќе бидат отворени два центри за аутизам

За неколку дена во Охрид ќе биде отворен првиот од двата центри за рехабилитација, едукација и сензорна интеграција, наменети за ран третман на лица со аутизам, АДХД и аспергеров синдром. Првиот од центрите, којшто ќе биде наменет за повозрасни лица, ќе се наоѓа во Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ и ќе биде отворен на 8 ноември. Вториот...

Инцидент на собирот на „Еуромакс“: Младите најавуваат нови протести против рудникот

За време на настанот, во организација на компанијата „Еуромакс рисорсес“ во хотелот „Цар Самуил“ во Банско, се случил инцидент помеѓу еко-активисти што протестирале против отворањето на рудникот за бакар и злато Иловица-Штука и обезбедувањето. Концесионерот на рудникот „Еуромакс“, минатиот викенд организираше, како што е наведено во соопштението на компанијата, неформално информативно дружење со локалната заедница на општините Ново Село и...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...