fbpx
Таг: отворање

таг: отворање

Израелските медиуми задоцнија 8 години со отворањето на Меморијалниот центар на Евреите во Скопје

„Еврејската телеграфска агенција“ (Jewish Telegraphic Agency) на 11 март објави текст дека во Скопје се отвори Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија, иако овој центар е отворен уште во 2011 година. Во текстот исто така пишува дека премиерот Зоран Заев присуствувал на отворањето заедно со Роберт Сингер, извршен потпретседател и главен извршен директор на Светскиот еврејски конгрес. Точно е...

Денеска во Владата јавно отворање на понудите за избор на Универзален снабдувач со струја

Комисијата за спроведување на постапка за избор на Универзален снабдувач со електрична енергија ќе изврши јавно отворање на понудите пристигнати на јавниот повик денеска во 15 часот во Медија центарот на Владата. Неофицијално, помеѓу заинтересираните компании за влез на пазарот со струја е и Грчката национална компанија за производство на струја ППЦ која неодамна ја купи компанијата ЕДС на вицепремиерот за економија,...

Бектеши: Отворањето на рудници зависи од позитивното мислење на општините

Доделувањето на концесија за отворање на рудник, освен од надлежните институции, најдиректно зависи од позитивното мислење дадено од општината каде се наоѓа, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши на доделувањето на признанијата на најуспешни рудари во Македонија. Тој посочи дека во земјава има активни повеќе од 120 рудници и дека рударството претставува база за развој на индустријата во државата. „Ова...

Референдумот во Валандово е неуспешен

Референдумот за рудникот Казандол во Валандово не го исполни законскиот цензус за да биде успешен, информираа од иницијативата „Спас за Валандово“. На референдумот излегле да гласаат 4.700 гласачи, наместо потребните минимум 5.200 гласачи, односно цензусот за излезност на 51 отсто од граѓаните. „Во последните 48 часа, неколку пати молкот беше нарушен со делење на пропагандни материјали, реклами на „Радио Валандово“ и...

Фабриката „Тритекс“ отвори нов погон во индустриската зона во Прилеп

Текстилната компанија „Тритекс“ го прошири својот производствен капацитет со изградба на нов погон во Прилеп. Фабриката се наоѓа во индустриската зона „Прилеп 1“ и се протега на површина од 4.000 метри квадратни. Во неа, како што посочија сопствениците, ќе има околу 300 нови вработувања. „По повеќегодишна работа отворивме современ објект кој ќе започне да работи од понеделник“, посочи сопственикот на „Тритекс“, Дејан...

Разрешена директорката на Филхармонија, Маја Чаначевиќ

Министерството за култура на Република Македонија донело решение за разрешување на Маја Чаначевиќ од функцијата директор на Националната установа Македонска филхармонија - Скопје. За вршител на должноста директор во оваа установа е назначен Виктор Илиески, член на ансамблот на филхармонијата. Во соопштението од Министерството за култура се вели дека според наодите на инспекциските служби, директорката на установата не го усогласила...

Референдумот во Богданци е успешен, гласале 61 отсто од запишаните гласачи

Излезноста на референдумот во Општина Богданци е 61 процент, велат од Општинската изборна комисија. Неофицијално, најголемиот број од гласачите гласале против отворање на рудници на територијата на општината и за стопирање на изградбата на рудникот за бакар Казандол. Право на глас имаа околу 7.000 жители, кои гласаа на 12 избирачки места. На референдум за рудникот Казандол ќе излезат и жителите на Дојран на...

Гевгеличани утре на референдум ќе одлучуваат за рудниците на Кожуф

Жителите на Гевгелија, утре на референдум ќе одлучуваат дали се „за“ или „против“ отворање рудници за злато на територијата на општината. Како што пренесоа медиумите, Владата изминатиот период дала концесии на меѓународни компании за геолошки истражувања на две локации во општината Гевгелија, односно на падините на планината Кожуф. Активистите на Граѓанското здружение „Спас за нас“ од Гевгелија, кое ја почна...

„Мост“: Навреме се отворени гласачките места, забележано е фотографирање ливчиња

Граѓанската асоцијација „Мост“ информира дека навреме се отворени сите гласачки места на кои имаат распоредено свои набљудувачи, освен две места во Куманово и во Велес. - Гласачкото место 1.036 во општина Куманово е отворено со 15-минутно задоцнување. Гласачкото место 2.210 во општина Велес е отворено со 30-минутно задоцнување поради тоа што немало електрична енергија - се додава во соопштението на...

Ердоган ѝ се закани на ЕУ дека ќе ги отвори границите за бегалците

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе ги отвори границите за мигрантите кои сакаат да стигнат во западноевропските земји, јавуваат светските агенции. Ваквата реакција на Ердоган доаѓа еден ден откако Европскиот парламент гласаше за замрзнување на пристапните приговори на Турција со Европската Унија (ЕУ). „Повикувавте на помош кога 50.000 мигранти навалија на граничниот премин Капикуле (на турско-бугарската граница)....

Граѓанските организации од Струмица направија пародија на проектот 140 градинки

Граѓанските организации од Струмица денеска направија пародија на проектот за изградба на 140 детски градинки, кој лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го најави минатата недела. На настанот тие кажаа дека ВМРО-ДПМНЕ ветува, а владата исполнува, па оттука ја пуштиле првата од 140 ветени градинки која ја нарекоа „Трета радост“. - Ние ќе направиме детски градинки во сите населени места, бидејќи во...

Отворени јубилејните 55. „Струшки вечери на поезијата“

Со традиционалното читање на „Т’га за југ“ и со палење на фестивалскиот оган пред Домот на поезијата, синоќа во Струга почнаа 55. „Струшки вечери на поезијата“. - Веќе 55 години, поетската Струга е дом на најголемите бардови на светската поезија, кои низ своите автентични поетики изградија мостови меѓу цивилизациите, мостови меѓу сегашноста и иднината. Со својот поетско-уметнички чин, поетите од...

Полицијата не дозволува отворање на бриселскиот аеродром

Поради штрајк на полицијата на бриселскиот аеродром „Завентем“, вечерва истиот најверојатно нема да биде делумно отворен, како што беше планирано. Аеродромот е затворен по двојниот самоубиствен напад на 22 март, при што загинаа 32 лица. Од полицискиот синдикат за „Би-Би-Си“ изјавиле дека, безбедносните мерки воведени поради негово повторно отворање, не се доволни. Претседателот на најголемиот полициски синдикат во Белгија, Винсен Жил изјавил...

Атина предупредува: Границата нема да се отвори, бегалците да останат во камповите

Грција треба да се подготви за десетици илјади бегалци. Ова предупредување до целиот грчки народ, организации и институции го упати денеска министерот за миграција, Јанис Музалас, истакнувајќи дека целото грчко општество ќе мора да ја подели тежината и одговорноста за оваа ситуација. - Преминот кај Идомени нема да се отвори - истакна Музалас. Тој забележа дека грчката влада секојдневно работи на...

И Фестивалот „Браќа Манаки“ не ја одмина големата мигрантска криза

Силен аплауз и топол прием кај публиката, вака помина светската премиера на македонскиот филм „Лазар“, синоќа на свеченото отворање на 36. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола. Коинциденција или не, филмот ја обработува темата за шверцот на мигранти и за криминалот, во кој поради тешката егзистенцијата се втурнуваат македонските граѓани. - Коинциденцијата е експлозијата на кризатата која се провлекуваше 20...

Официјално отворен хотелот „Ибис“, кој почна да работи во февруари

Хотелот „Ибис“ денеска беше официјално отворен за јавноста, иако почна да работи во февруари годинава. Менаџерката на хотелот, Катерина Илиевска, изјави дека со присуството на овој хотел во Скопје, Македонија се впишува на светската мапа на туризмот и директно придонесува за негова афирмација. Хотелот е дел од групацијата „Акор хотелс“ („Accor Hotels“), хотелски синџир кој е присутен во 92 земји во светот...

Се отвора зоолошка градина во Штип

Штип денеска и официјално ќе добие зоолошка градина, која ќе биде прва во Источна Македонија. Триесет и две домашни и диви животни се сместени во живеалиштата на зоолошката градина, која е лоцирана во паркот во Суитлак. Штипски фирми обезбедија по едно животно, а нивна обврска ќе биде понатамошната грижа за нив. Јавното претпријатие „Исар“ е носител на овој проект, во чии...

Почнува меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс-фест Скопје“

Четвртиот меѓународен фестивал за анимиран филм „Анимакс-фест Скопје“ почнува денеска со проекција на анимирани филмови за деца во Кинотека на Македонија. Официјалното отворање на фестивалот ќе биде вечерва, во 20 часот, со проекцијата на филмот „Чекајќи го мај“ (The Wait Of May) на бардот на италијанската анимација Симоне Маси. Во трите фестивалски денови ќе бидат прикажани 52 филмови и тоа 44...

Видеото од руската фрегата во Куба е снимено пред пет години

Во деновите пред пристигнувањето на руските воени бродови, на интернет кружеа слики и видеа, кои наводно го покажуваат пристигнувањето на фрегатата „Адмирал Горшков“ во пристаништето во Хавана. Таков е...