fbpx

Комисијата со предлог-одлука за отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без ПЦР тестирање

-

Министерството за здравство ја информира јавноста дека утрово, Комисијата за заразни болести донесе предлог одлука за отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без ПЦР тестирање.

„Според анализите, во моментов нема индикација, односно нема висок број на импортирани случаи во земјава со ковид-19 од овие земји. Согласно тоа, нема ризик и безбедно е отворањето на границите. Во Европската Унија сите граници на движење се без ПЦР тестирање,“ информираат од Министерство за здравство.

Предлог одлуката ќе биде доставена до Владата, која што ќе треба да ја донесе финалната одлука за отворање на границите со земјите од Западен Балкан.

Уапсени три лица од струшко осомничени за полови дејства со деца

Струшката полиција уапси еден малолетник и две возрасни лица од струшките села Враништа, Драслајца и Мороишта поради основано сомнение за полови дејства со деца помлади од 15 години. Од Основното...
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download lava firmware
Free Download WordPress Themes
udemy course download free