fbpx
Таг: одлуки

таг: одлуки

Владата прогласи Ден на жалост и кризна состојба во Скопско и Тетовско

Владата на вечерашната вонредна седница донесе одлука за прогласување на 8 август за Ден на жалост на Република Македонија, како и одлука за постоење на кризна состојба во скопскиот и во тетовскиот регион, кој најмногу беа погодени од невремето, соопштија доцна вечерва од Владата. На седницата донесена е и одлука за доделување на еднократна парична помош во висина од 300.000...

Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Општина Центар потпишаа Меморандум за соработка

Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Општина Центар потпишаа Меморандум за спроведување на проектот „Поддршка на институции и структури за младински политики“. ОБСЕ ќе го поддржи зајакнувањето на капацитетите на Локалниот младински совет, како и на младинските структури. Со тоа ќе се придонесе за зголемување на младинското учество во донесувањето одлуки на локално и на национално ниво. За таа цел ќе...

Кривичен суд: Одлуката на Иванов ќе ја спроведеме штом ќе ја добиеме

Кривичниот суд сè уште не ја добил одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за поништување на аболицијата и во моментов не може да каже што ќе преземе во врска со случаите за кои беше запрена постапката поради помилувањата, велат од Основниот суд Скопје 1. „Секако по добивање на одлуката судот ќе постапува и ќе ја спроведе одлуката во согласност со законските...

Наумов: Не сум потпишал ниту една одлука во Министерство за финансии

„Во Министерството за финансии ниту една одлука донесена од министерот за финансии не му е доставена на дополнителниот заменик-министер за согласност и за потпис. Исто така, потсетувам дека пред Управниот суд во тек е постапка по тужба поднесена од моја страна, а во врска со задолжувањата на домашниот пазар на капитал“, вели во соопштението претседателот на комисијата за финансии...

Владата повторно ги поништила актите на Ременски и на Спасовски

Владата повторно ги поништила одлуките на министрите од СДСМ, Оливер Спасовски и Фросина Ташевска-Ременски, на седница во четвртокот, информираат од секторот за односи со јавноста на Владата. Како што пишува во соопштението, поништени се актите кои министрите ги донеле од 7 до 14 април. - Актите се поништени бидејќи не се донесени во согласност со дополнителните заменици-министри и, според тоа, се спротивни...

Совет на обвинители: Јанева не може да биде надлежна за „Маѓар телеком“

Советот на јавни обвинители ги доставил до Основниот суд Скопје одлуките по барањето на специјалната обвинителка, Катица Јанева, за преземање на предметите „Маѓар телеком“, „Верушевски“, „Шпион“, „Поткуп“ и „Надеж“ во своја надлежност, соопшти денеска Кривичниот суд. Како што информираат оттаму, Советот одлучил дека за предметите не може да ги преземе СЈО и дека за нив се надлежни Основното јавно...

Помилувањата на Иванов стигнаа во Кривичниот суд во Скопје

Попладнево во Основниот суд Скопје 1 биле доставени сите одлуки на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, за аболиција на политичари и на нивни соработници против кои се водат предистражни, истражни и судски постапки. Како што информираат од судот, сите одлуки сосе решенијата за конкретните предмети биле дадени на судиите што ги водат предметите за постапување. „Во Основниот суд Скопје 1 попладнево беа...

Министрите на СДСМ потпишуваат одлуки, а не кажуваат дали одат во кабинетите

Министрите и дополнителните заменици-министри на СДСМ во Владата ги потпишуваат решенијата и одлуките во рамките на секојдневните обврски, но ниту тие ниту од нивните кабинети не кажуваат дали по поднесувањето на оставките на функциите доаѓаат на работа. Од МВР за „Мета“ денеска не можеа да потврдат дали Спасовски доаѓа на работа и изјавија дека ќе мораат да проверат. Но, како...

Владата ги поништи сите решенија на министрите од СДСМ

Сите решенија што ги донеле министрите на СДСМ во периодот од 11 ноември минатата година до 7 април годинава, Владата ги поништила на вчерашната седница на барање на дополнителните заменици министри од ВМРО-ДПМНЕ, Митко Чавков и Диме Спасов, информираат од Владата. Во соопштението пишува дека во согласност со член 30, став 2 од Законот за влада, Владата има право и должност...

Оланд: ЕУ скапо плаќа за бавното носење одлуки

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска оцени дека бавното носење на одлуките е главен проблем на Европска Унија, без разлика дали станува збор за финансиска криза, борба против тероризмот или заеднички одговор на бегалската криза. Во интервју, објавено во денешното издание на германскиот весник „Билд“, Оланд рече дека Европа на крај секогаш успева да најде решение, додавајќи дека таа ќе мора да...

Кривичниот суд денеска одлучува за четворицата осомничени во „Тврдина“

Судија на претходна постапка на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе ги сослушува и треба да донесе одлуки за мерките што ги побара Специјалното јавно обвинителство (СЈО) против другите четворица осомничени во случајот „Тврдина“, меѓу кои е и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, потврдија за „Мета“ од судот. Оттаму велат дека ако се земе предвид динамиката по која...

Јанева утре треба да го поднесе извештајот за првите шест месеци од работата

Утре (15 март) е последниот рок до кога Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева треба да поднесе извештај за својата работа до Собранието на Република Македонија и Советот на јавните обвинители. Според ставот 1 од членот 7 на Законот со кој е основано специјалното јавно обвинителство, на 15 септември, минатата година, Јанева за својата работа е одговорна единствено пред Собранието и...

Груевски: Вистинската политика подразбира носење мудри одлуки

Претседателот на ВМРО-ДОМНЕ, Никола Груевски, денеска на политичката академија „Современа политичка партија“ рече дека политиката треба да му служи на граѓанинот и таа не подразбира бенефиции и комодитет ниту, пак, се состои од поседување посебен општествен статус, а најмалку од ползување на некаков тесен интерес. „Она што е добро за државата и за народот треба да е добро и најважно...

ДИК заглави во изборот на независни експерти

Партиите имаат проблем да се договорат за имињата на експертите кои треба да седнат на столчињата во Државната изборна комисија. Како што дознава „Мета“, сите членови - експерти за кои досега се разговарало, биле блиски или до власта или до опозицијата, што го ставало во прашање работењето и непристрасноста на комисијата. Од извори блиски до преговарачите дознаваме дека партиите лобирале кај...

Германска амбасада: Го поздравуваме договорот и очекуваме брзо спроведување

Германската амбасада вечерва го поздрави договорот на партиите и соопшти дека очекува брзо спроведување на одлуките. - Го поздравуваме (декларативниот) договор постигнат од  партиите и сега очекуваме брзо спроведување на одлуките. Времето до изборите е кратко, а фер услови за сите ќе има само доколку сè што е договорено се спроведе на дело - велат во дописот до „Мета“ од германската амбасада.

Средношколците немаат законска можност да учествуваат во креирањето на образованието

Средношколците се многу малку вклучени во процесот на носење одлуки во образовниот процес, затоа што тоа не им го дозволува законската регулатива, сметаат од Институтот за развој на заедници. Институтот денеска со група ученици организираше локална дискусија, на тема „Можноста за регулирање на учеството на средношколците во Законот за средно образование“. Не постои никаква рамка преку која организирањето на...

Шилегов: Груевски денеска потврди дека прислушувал

Никола Груевски потврди дека прислушувал во Македонија, заедно со неговиот братучед, директорот на УБК, Сашо Мијалков, изјави Петре Шилегов, портпарол на СДСМ, денеска на прес-конференција. - Груевски потврди дека тој и неговите најблиски соработници направиле упад во правосудството: местеле обвинителско-судски одлуки, избирале и разрешувале судии по партиска подобност. Тоа го говори бегството на Никола Груевски од коментар на скандалозните содржини...

Студентите на УКИМ организираат журка за реновирање на студентските домови

Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) утре организира хуманитарна забава на која собраните средства ќе бидат наменети за реновирање на дел од објектите во...