fbpx

Владата повторно ги поништила актите на Ременски и на Спасовски

-

Владата повторно ги поништила одлуките на министрите од СДСМ, Оливер Спасовски и Фросина Ташевска-Ременски, на седница во четвртокот, информираат од секторот за односи со јавноста на Владата.

Како што пишува во соопштението, поништени се актите кои министрите ги донеле од 7 до 14 април.

– Актите се поништени бидејќи не се донесени во согласност со дополнителните заменици-министри и, според тоа, се спротивни на Законот за влада – пишува во соопштението.

Во интервју за телевизијата „24 Вести“, лидерот на опозицијата Зоран Заев потврди дека министрите повеќе не се појавувале на работните места бидејќи одењето на работа станало беспредметно.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Зеќири осуден на две и пол години затвор, треба да врати 1,1 милиони евра

Поранешниот генерален секретар на Владата, Муахамед Зеќири е осуден на две и пол години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување. Toj треба да врати и над 71...