fbpx
Таг: одлуки

таг: одлуки

Пиши-бриши со спроведувањето итни мерки против аерозагадувањето во Скопје

Градските советници од Скопје пред неколку недели усвоија одлука за спроведување на итни мерки против аерозагадувањето, но прашање е што од овие мерки ќе се спроведе по денешните одлуки на Советот на град Скопје. По тој повод, денеска реагираа од советничката група на „Зелен хуман град“. „Уште од јануари 2023 година, „Зелен хуман град“ поднесе бројни мерки што градот треба...

Владата ја укина царината за увоз на зејтин и ја продолжи до 15 мај забраната за извоз на некои стоки

На предлог на Министерство за економија, Владата на денешната седница ја донесе одлуката за укинување на увозната давачка - царинската стапка за увоз на масло од сончоглед за јадење. Како што информираат од владината прес-служба, ова ќе биде дополнителен стимул за одржување на снабдувањето на домашниот пазар од растот на цените. „Со оваа мерка се овозможува увоз на сончогледово масло...

Полицискиот час од денеска наместо од 21 ќе започнува од 23 часот, а воведен е и двонеделен карантин за патниците од Бразил и Индија

Владата на 68. седница донесе одлука за измени и дополнувања за ограничување на движењето на граѓаните согласно која од 5 мај, среда, забраната за движење наместо од 21 часот, ќе започнува од 23 часот и ќе трае до 05 часот наредниот ден. „Соодветно на овие измени угостителските објекти ќе бидат отворени за гости до 22.30 часот и тоа само на...

Филипче: Бугарија од своите вакцини дел ќе донира и за Северна Македонија

Република Бугарија од секоја пратка на вакцини против ковид-19, кои директно ги купиле од производителите, дел ќе донира и на Македонија, информираат од Министерство за здравство. „Ова беше одлучено утрово на владината седница во Софија каде свое обраќање имаше и министерот за здравство Венко Филипче. Со оваа одлука во нашата земја вакцини против ковид-19 ќе стигнуваат во исто време како...

Учениците ќе може да останат на продолжен престој во училиште, но без да се мешаат паралелките

Одделенијата кои ќе започнат настава со физичко присуство, односно учениците од иста паралелка и од исто одделение ќе може да останат на продолжен престој во училиштето, без притоа да се мешаат паралелките и одделенијата. Оваа одлука ја донесе Владата на денешната седница. Оттаму информираат дека усвоен е и извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство...

ЗНМ и Советот на етика во медиумите за претставките меѓу Агенцијата за филм и дел од медиумите и новинари

ЗНМ преку соопштение се изјасни по претставката на новинарката Ана Василевска за текстови објавени кон крајот на јули 2020 година во порталите mkd.mk и sdk.mk во врска со Агенцијата за филм и одлуката на Антикорупциската комисија да постапува во рамките на нејзините надлежности. Василевска реагира на спомнувањето на нејзиното име во тие текстови без да биде контактирана како втора страна...

Пендаровски прогласи вонредна состојба: Ситуацијата е сложена, мoра да се држиме заедно

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска прогласи вонредна состојба откако од Собранието го доби предлогот на Владата за прогласување вонредна состојба. Таа ќе трае 30 дена, период во кој Владата до претседателот ќе треба да поднесе извештај од донесените мерки за заштита против корона вирусот, дневно да информираат за активностите и плановите за постапување. – Ја потпишав одлуката за прогласување...

Автопатот Тетово – Гостивар е најфреквентниот пат во земјава (инфографик)

Девет од десетте најфреквентни патишта во 2019 година во земјава се изградени во профил на автопат, а најмногу возила лани биле регистрирани на автопатот Тетово - Гостивар. Просечниот годишен дневен сообраќај (ПГДС) е еден од главните индикатори во развиените земји за донесување на одлуки за инвестиции во нови патишта или за реконструкција и надградба на постојната инфраструктура. Според податоците на...

Советот на министри не донесе одлука за датум, топката се префрла на премиерите

Советот на министри за општи работи на ЕУ заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел. Пропаднаа обидите на финското претседателство да постигне компромис помеѓу земјите членки со тоа што во преговарачкиот процес ќе ги одвои Македонија и...

Раководството на МРТ, делумно и државата, придонеле да се одлеат милиони евра јавни пари

Шокантни се сознанијата од информациите што ги дава Конечниот извештај за извршена ревизија на финансиските извештаи и ревизија на усогласеноста за 2017 г. на ЈРП „Македонска радиотелевизија“ – Скопје во смисла на индиции за сериозна неодговорност на раководниот тим на јавниот сервис во поглед на трошењето на парите на граѓаните и негрижата за имотот на јавното претпријатие, пишува „Вистиномер.мк“. Невпишување на...

Богоевски: За прв пат имаме шанса сами да одлучуваме за иднината

Пратеникот од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ и коалицијата, Павле Богоевски денеска ги повика граѓаните „заедно, храбро и посветено, да учествуваме во обезбедувањето на иднината на нашата држава.“ „За прв пат, имаме шанса, навистина сами да одлучуваме за сопствената иднината. Со прифаќање на Преспанскиот договор ние ги прифаќаме и неговите придобивки. Со овој Договор, македонскиот идентитет е зајакнат и заштитен...

Бектеши: Косово целосно ја повлече одлуката за зголемени царини

Косовската Влада во целост ја укина одлуката за зголемени царини, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши.Тој додаде дека одлуката треба да се спроведе од утре, откако претходно косовските власти ќе испратат официјално писмо до нивните царински служби. - На владината седница на косовската Влада, биле земени предвид аргументите што беа изнесени од македонската страна на петочната средба во Приштина - рече Бектеши. Тој...

Владата на денешната седница ќе расправа за работата на ТИР-зоните

Владата денеска ќе ја одржи 71. седница и ќе разгледа повеќе информации и одлуки од доменот на работата на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони. На предлог на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони Владата ќе одлучува по предлог-договорот за доделување на државна помош на Друштво за производство, трговија и услуги „Баумер“ и за предлог-одлуката за давање согласност на договорот...

Отворена седница на СЕММ за медиумите да се запознаат со работата на Комисијата за жалби

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) денеска организираше „Отворен ден“, на кој прв пат се одржа јавна седница на Комисијата за жалби. Членовите на Комисијата дискутираа три одлуки против медиуми, врз основа на последните примени жалби. „Целта на отворената седница е јавноста и медиумите одблиску да се запознаат со работата на Комисијата за жалби при Советот на етика,...

Наставниците и професорите ќе може да се вработат на неопределено време

На вчерашната 69. седница на Владата формирана е работна група за изнаоѓање на можно решение за проблемот со линдан во ОХИС. Оваа работна група во рок од три месеци треба да ја информира Владата за можните решенија на овој долгогодишен проблем. Владата ја прифати информацијата голем дел од наставниците и професорите во основното и средното образование да се вработат на неопределено...

СЕММ: Порталите се најчеста мета за жалби за неетичко известување

Статистиката, од Комисијата за жалби на Советот за етика во медиумите (СЕММ) покажува дека, во периодот од 2014 до 2017 година, најголем дел од жалбите за неетичко известување на медиумите - 79 проценти - се однесувале на интернет порталите. Потоа следуваат телевизиите со 12,6 отсто, весниците и неделниците 8 отсто и новинските агенции 0,5 отсто. Најмногу жалби, 59, поднеле организации...

Пратеникот Сашо Василевски останува во притвор

Пратеникот Сашо Василевски, шефот на обезбедувањето на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, Горан Ѓошевски, началникот во МВР, Душко Лазаров и началникот на посебните и специјалните единици на МВР, Митко Пешов остануваат во притвор, откако Апелацискиот суд им ги одби жалбите и ја потврди одлуката на Кривичниот суд. Апелацискиот суд Скопје денеска треба да ги разгледува жалбите за притворот на...

Алаѓозовски: Музичките субвенции биле алатка за купување послушност на уметниците

Министерството за култура испратило инспектори во Македонската радио-телевизија (МРТВ) во врска со одлуките за субвенции за поддршка на домашната музичка продукција, кои констатирале дека роковите за носење на овие одлуки биле „длабоко пробиени“ и поради тоа треба да бидат поништени, соопштија од Министерството од каде велат и дека не само што нема да одобрат исплата на парите за избраните...

Министерството за култура ќе ги преиспитува музичките субвенции на МРТВ

Министерството за култура соопшти дека ќе ја преиспита законитоста на одлуките на Македонската радио-телевизија (МРТВ) од 5 јануари за доделените субвеници за поддршка на домашната музичка продукција. Во врска со објавените резултати и одлуки на МРТВ по објавениот конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, од Министерството информираат дека минатата година биле извршени јавни консултации со повеќе засегнати...

Буџетот за 2018 година денеска на седница на Влада

Владата денеска ќе ја одржи 37. седница, на која ќе го разгледа и ќе донесе одлуки за предлог-буџетот на државата за 2018 година, соопшти владината прес-служба. На седницата, како што информираат оттаму, Министерството за финансии ќе го достави на разгледување и предлог-законот за извршување на буџетот за 2018 година. Покрај буџетот, на дневен ред на денешната седница се уште неколку точки...

Нови 46 нови случаи на пертусис, од нив 9 се хоспитализирани

Во периодот од 12 до 18 април, пријавени се 46 нови случаи на голема кашлица, со зголемување од 4,5 отсто споредено со претходниот седмодневен период, информира одделот за епидемиологија...