fbpx
Таг: обновливи извори на енергија

таг: обновливи извори на енергија

Инвестицијата во фотоволтаици за домаќинство се исплатува за пет до шест години

Колку повеќе енергија произведеме од сонцето, толку помалку ќе ни треба РЕК Битола. Замената на нечистата енергија од фосилни горива со зелена од сонцето е една од најголемите придобивки од инсталирањето на фотоволтаични системи, иако и намалувањето на зависноста на земјата од увоз на скапа електрична енергија е голема мотивација. Инвестицијата во сончеви панели од шест киловати во земјава чини...

Од 1 јули домаќинствата ќе можат да произведуваат струја од фотоволтаици и да ги продаваат вишоците

Домаќинствата и компаниите кои произведуваат струја од обновливи извори на енергија од 1 јули ќе можат да ги продаваат вишоците на пазарот. Министерот за економија Крешник Бектеши ги потпиша измените и дополнувањата на Правилникот за обновливи извори на енергија, со кои се предвидува производство на електрична енергија за сопствена потрошувачка. Обврската на универзалниот снабдувач - ЕВН хоум ќе биде да...

Нова студија: Зелената енергија „стагнира“, доминираат фосилните горива

Светот користи повеќе фосилни горива повеќе од кога било порано, додека транзицијата кон зелената енергија забавува, јавува „Би-би-си“, повикувајќи се на податоци од нова студија. Според Извештајот за глобалниот статус на обновливите извори за 2022 година, уделот на ветерот и сончевата енергија во глобалното енергетско производство се зголемил минимално во последната деценија. Иако учеството на обновливите извори на енергија во секторот...

Бројот на фотоволтаични електрани за една година се зголемил за 28, годинава има засилени инвестиции [инфографик]

фотоволтаична централа Теново фото: Влада
Во период од една година, бројот на регистрирани фотоволтаични електрани што произведуваат струја од сонцето како обновлив извор на енергија е зголемен за 28 нови објекти. Во 2021 година имало 168 соларни електрани со моќност од 23,83 мегавати, додека годинава заклучно со 16 мај, нивниот број е зголемен на 196 фотоволтаични електрани коишто имаат моќност од 30,83 мегавати. !function(){"use strict";window.addEventListener("message",(function(e){if(void...

Енергетското планирање мора да е паметно за да не предизвика штета на локалните заедници и биодиверзитетот

Искористувањето на енергијата на сонцето и ветерот, како обновливи извори, е поставено како амбициозна цел при креирањето на Националниот план за енергија и клима (NECP), но сепак и во овој случај мора да се внимава да се идентификуваат најдобрите локации за овие инвестиции, за да се спречи било каква штета врз локалните заедници и богатата биолошка разновидност на земјата,...

Да се укинат субвенциите за мали хидроцентрали, а реките да останат слободни

Не нѝ требаат стандарди за рибни патеки, туку реките да ни останат слободни, апелира Анес Ахмети од село Жировница, кој заедно со своите сограѓани веќе неколку години се бори да не се изградат мали хидроцентрали на Жировничка река. Субвенциите кои ги привлекуваат инвеститорите кон овие енергетски објекти мора да бидат укинати, бара и Ивица Аврамоски од село Локвица, кој...

С. Македонија мора да ја забрза енергетската транзиција: АД ЕСМ со најава за 1000 MW фотонапонски електрани

АД ЕСМ долгорочно ќе изгради 1000 MW фотонапонски електрани како клучен дел од планот за енергетска трансформација, односно префрлање на производството на електрична енергија кон обновливи извори, изјави генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски на енергетскиот форум МЕФ 2021. „Над 70 проценти од нашето производството во моментов доаѓа од јаглен, и тоа за нас е голем императив да спроведеме...

За забрзување на енергетската транзиција, земјава ќе аплицира до Климатскиот инвестициски фонд

Владата на вчерашната седница ја разгледа и ја усвои Информацијата во врска со можноста за аплицирање за Климатскиот инвестициски фонд, и го задолжи Министерството за економија во нејзино име да ја пополни апликацијата за изразување на интерес за учество во Програмата за Интеграција на обновливи извори на енергија и за учество во Програмата за забрзување на транзицијата од јаглен,...

Власта планира три милијарди и 144 милиони евра инвестиции во енергетиката

фотоволтаична централа Теново фото: Влада
Претставувајќи го на прес-конференција вчера Интервентниот план за инвестиции 2021-2027, премиерот Заев посочи дека од вкупно планираните околу 8 милијарди евра инвестиции во следните шест и пол години, за енергетиката се планирани 3,144 милијарди евра. Планот усвоен на владината седница во четвртокот вечерта, бил подготвуван уште од почетокот на најновиот владин мандат, од 1 септември минатата година.   Половина милијарда евра за...

Во Брвеница профункционира фотонапонска централа од 1,2 мегавати, една од изградените на приватно земјиште

фотоволтаична централа Теново фото: Влада
Во село Теново, Општина Брвеница, денеска официјално е пуштена во употреба фотонапонска централа со јачина од 1,2 мегавати. Централата е дел од паркот од три фотоволтаични централи лоцирани на површина од 20.000 квадратни метри неплодно земјоделско земјиште, од кои едната со капацитет од 400 киловатчасови, веќе е во функција. Поставени се вкупно 6.170 фотопанели со различна јачина, кои преку...

Лани во светот инсталирани рекордни 260 гигавати во капацитети од обновливи извори на енергија

Минатата година во светот, во новите капацитети од обновливи извори на енергија се инсталирани рекордни 260 гигавати (ггв.) и покрај пандемијата од ковид-19, покажуваат податоците на Меѓународната организација за обновлива енергија ИРЕНА. Во нејзиниот извештај: „Статистика на обновливите капацитети 2021“, се вели дека новите капацитети за производство на енергија од обновливи извори, лани биле за 50 отсто зголемени во споредба...

Јагленот од РЕК Битола до 2040 година постепено ќе се заменува со гас и енергија од сонце

Програмата за реализација на Стратегијата за енергетика 2040 ќе биде готова до март и ќе се работи врз основа на ревидираниот документ на Стратегијата, кој беше завршена во текот на ноември и декември лани. Зеленото сценарио и по ревизијата останува најприфатливото за развојот на земјава, кое треба да обезбеди и најдобри и економски и еколошки бенефити. Стратегијата за енергетика и...

Инвестициите во енергетиката закочија во ковид кризата, дали во 2021 година ќе се раздвижат?

Во 2020 година повеќе од скромни беа инвестициите во нови енергетски објекти од обновливи извори на енергија (ОИЕ). За 2021 година Владата најавува мошне абициозни и значајни проекти кои ќе започнат со објавување на јавни повици во првата половина од годината. Па, зависно од тоа колку тие ќе траат и каков интерес кај инвеститорите ќе побудат, ќе зависи и...

Дафина Шекутковска: Физиката е мојата професија и инспирација за уметноста (видео)

Физиката и уметноста. Невообичаен микс од животен поттик и инспирација во кои се пронаоѓа себеси младата Дафина Шекутковска (30), магистер на Факултетот за електротехника и информатички технологии, ФЕИТ, насока, обновливи извори на енергија. Таа моментално работи како професорка по физика во скопската гимназија „Георги Димитров“, и за Мета.мк раскажува за своите досегашни резултати во науката како и за идните...

До 2038 година Чешка ќе престане со ископот на јаглен од рудниците

До 2038 година Чешка ќе го затвори производството на јаглен од рудниците, одлучи чешкиот владин Комитет за јаглен. Точниот датум ќе биде договорен компромисно, изјави министерот за индустрија Карел Хавличек во петокот, претставувајќи го крајниот извештај, пренесува деловниот портал Seebiz.eu Еколозите бараа и порано да се прекине со ископот на јагленот, а докторите потпишаа и петиција предупредувајќи на последиците од...

ЕВН Македонија ја инсталираше првата фотонапонска централа од двострани панели

ЕВН Македонија во Неготино ја инсталираше првата фотонапонска централа во земјата која истовремено произведува електрична енергија од сонцето и од одблесокот на светлината. Таа е дел од современите светски технологии и е направена од т.н. бифацијални панели кои во горниот дел ја акумулираат директната сончева светлина, додека во долниот дел го акумулираат одблесокот на светлината од рефлектирачкиот материјал дополнително...

Германија од 2021 година почнува да ги гаси термоелектраните на јаглен

Германија ќе им исплати на енергетските концерни 317 милиони евра за гаснење на термоелектраните кои го користат јагленот како гориво, објави во вторникот Сојузната агенција за мрежна инфраструктура, најавувајќи значаен исчекор кон затворање на постројките на јаглен и преминување кон чистите извори на енергија. Како што пренесува деловниот портал SEEbiz.eu, според планот кој го објави оваа Агенција, енергетски компании со...

Еко Логик организира меѓуучилишен натпревар за енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија

Здружението на граѓани Еко Логик, во рамки на програмата Вело Училишта, отвора меѓуучилишен натпревар за енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија, чија цел е да предизвика интерес за активности за сочувување на природата и преземање на акции, односно едукативната компонента е насочена кон енергетска ефикасност, здрави навики, забава во природа и во домот, како и да го поттикне...

Извештај на ЕК: Потребни се поголеми инвестиции во енергетска ефикасност и формирање на посебен фонд

Од Европската комисија (ЕК) добивме позитивни критики за развојот на досегашните политики во енергетскиот сектор. Во последниот Извештај на ЕК за Северна Македонија за 2020 година, во делот Енергија, се оценува дека во енергетскиот сектор е постигнат „добар напредок, особено преку усвојување на законодавството за спроведување на третиот енергетски пакет на ЕУ, за гас и електрична енергија, и се...

Расте учеството на „зелената“ енергија, производството од ОИЕ достигна 40 отсто

Здружението на европските електростопанства „Еуроелектрик“, во новиот Енергетски барометар констатира дека енергетскиот сектор успешно се приближува кон декарбонизација. Се заклучува дека емисиите од јаглероден двооксид во овој сектор се намалуваат со голема брзина, побргу од очекувањата, а уделот на обновливите извори на енергија, успешно се зголемува, пишува регионалниот деловен портал „Сибиз“. Во првата половна од годинава, две третини од производството на...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...