fbpx
Таг: нуклеарно оружје

таг: нуклеарно оружје

Путин најавува дека ќе ги зајакне нуклеарните сили

Рускиот претседател Владимир Путин кажа дека Русија ќе посвети поголемо внимание на зајакнувањето на своите нуклеарни сили, обраќајќи се на државниот празник Бранител на татковината, ден пред годишнината од почетокот на инвазијата на Украина, пренесува Ројтерс.  Коментарите на Путин следуваат по неговото суспендирање на билатералниот договор за контрола на нуклеарното оружје со САД. „Како и досега, ќе посветиме зголемено внимание на...

Русија „осиромашува“ нуклеарни ракети и ги истрелува врз Украина

Русија најверојатно ги вади нуклеарните боеви глави од застарени ракети и потоа ги истрелува врз Украина, соопшти британското Министерство за одбрана во последниот разузнавачки извештај споделен на Твитер. „Фотографии од „отворени извори“ покажуваат крш на најверојатно соборена крстосувачка ракета воздух-земја AS-15 KENT, дизајнирана во 1980-те како ракета строго за носење боеви глави. На местото на боевата глава најверојатно е...

Нема докази дека руски воз носел нуклеарно оружје

Рецензираме напис кој преку сензационализам има тенденција да привлекува кликови и да ја дезинформира јавноста. Содржината тврди дека е објавено видео на кое се гледа воз во Русија кој носи нуклеарно оружје и предупредува дека Западот треба да се плаши од овој потег. Содржината за која станува збор е типичен пример за непрофесионален новинарски прилог кој има за цел...

Невистина е дека Русија тестира нуклеарно оружје

Содржината што ја рецензираме е кратка медиумска содржина која лошо информира и шири конфузија и загриженост во јавноста. Медиумскиот производ е објавен на портал на албански јазик, а при преводот од странски јазик материјалот е изваден од контекст и нема релевантен факт или извор за да се потврди информацијата што ја пренесува, пишува Portalb.mk. Текстот подолу го пренесуваме во целост: „Што...

Бајден: Нуклеарниот ризик денес е најголем по кубанската криза од 1962 година

Ризикот од нуклеарен „Армагедон“ е на највисоко ниво по кубанската криза од 1962 година, предупреди американскиот претседател Џо Бајден, пренесува Би-би-си. Бајден вели дека рускиот претседател Владимир Путин не се "шегува" кога говори за употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина по загубите на фронтот од неговата војска. Претседателот на САД предупредува од глобална ескалација на војната во Украина. „За првпат...

Во Украина 4-ти ден руски референдум за анексија и обиди на руските сили да ги задржат позициите

Во украинските региони Луханск, Донецк, Херсон и Запорижја денеска тече четвртиот ден од „референдумот“ чија цел е анектирање на окупираните украински подрачја во Русија. Во референдумот организиран во подрачја каде руското оружје доминира, гласачки кутии се носат од дом до дом, обезбедувани од припадници на безбедносни сили, вели регионалниот гувернер на Луханск, Серхиј Хајдај. Тој вели дека оние што не...

Русија го блокираше нуклеарниот договор на ОН поради клаузулата за Запорожје

Русија го блокираше договорот на Обединетите нации (ОН) кој имаше за цел да го зајакне постоечкиот договор за неширење нуклеарно оружје, откако Москва се спротивстави на клаузулата за контрола над електраната Запорожје во Украина. Неуспехот да се согласи на заедничка изјава по четиринеделната дебата и преговори помеѓу 151 земја на ОН во Њујорк е последниот удар за надежите за...

Вашингтон Пост: Агентите на ФБИ барале документи за нуклеарно оружје при претресот кај Трамп

ФБИ се обиде да пронајде доверливи документи поврзани со нуклеарно оружје, меѓу другите предмети, кога агентите го претресоа одморалиштето Мар-а-Лаго на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, оваа недела, изјавија за Вашингтон пост луѓе запознаени со истрагата, пренесе Си-Ен-Ен. Според овој извор, не е познато дали такви документи се најдени во Палм Бич каде се наоѓа куќата...

Над 4,7 милиони бегалци избегаа од војната, Русија го блокира извозот на житарки од Украина

Податоците на УНХЦР од 14 април говорат дека од војната од Украина во странство досега избегале 4.736.471 граѓани од оваа земја, пренесува Укринформ. Бројот на лица кои бегаат под налетот на руската инвазија е зголемен за 80.000 бегалци за само еден ден. Околу 90 отсто од бегалците во странство се жени и деца, а најголем дел од нив се...

Њузвик: Русија конечно ја отфрли употребата на нуклеарно оружје во војната во Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков порача дека Русија не размислува да прибегне кон употреба на нуклеарно оружје во војната во Украина и го повтори ставот на официјална Москва дека употребата на такви средства би уследила само по „закана по постоењето“, пренесува Њузвик. Во интервјуто за американската непрофитна медиумска мрежа ПБС, Песков беше запрашан да ги појасни коментарите од поранешниот претседател...

НАТО: Нема потреба да се менува нивото на нуклеарна тревога

Шефот на НАТО вели дека Алијансата не гледа потреба да го промени нивото на тревога за нуклеарно оружје, и покрај заканите на Русија. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, зборуваше за Асошиејтед прес по разговорите за европската безбедност со полскиот претседател Анджеј Дуда, воздухопловната база во Полска, каде што се наоѓаат полските и американските борбени авиони на НАТО. „Ние секогаш ќе...

Путин нареди да се подготват руските нуклеарни сили

Во драматичната ескалација на тензиите исток-запад поради руската инвазија на Украина, претседателот Владимир Путин нареди руските нуклеарни сили во неделата да бидат ставени во состојба на готовност како одговор на, како што ги нарече, „агресивните изјави“ на водечките сили на НАТО, објави Асошиетед Прес Наредбата значи дека Путин наредил руското нуклеарно оружје да биде подготвено за зголемена подготвеност за лансирање,...

Бајден и Путин ги пофалија разговорите, но несогласувањата остануваат

Претседателите на САД и Русија, Џо Бајден и Владимир Путин постигнаа мал конкретен напредок на првиот меѓусебен состанок, јавува Би-би-си. Иако беа поздравени разговорите од страна на двајцата лидери, сепак претседателот Бајден по средбата рече дека било констатирани несогласувања, но и дополни дека Русија не сака нова Студена војна. Би-би-си пренесува дека разговорот траел околу три часа, што било помалку...

Папата предупредува дека нуклеарниот пожар може случајно да почне

Папата Франциск во обраќањето познато како „Состојба во светот“ апелираше до сите нации да го поддржат дијалогот со цел да се намалат тензиите на Корејскиот Полуостров и да се работи на правно обврзувачката забрана на нуклеарното оружје. - Нуклеарното оружје мора да биде забрането - изјави поглаварот на Римокатоличката црква, цитирајќи документ објавен од папата Јован Дваесет и трети за...

Пјонгјанг нема да има нуклеарно оружје со дострел до САД, порачува Трамп

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, вели дека Северна Кореја нема да успее да направи нуклеарно оружје што би имало дострел до Соединетите Американски Држави. „Северна Кореја соопшти дека е во финална фаза од развој на нуклеарно оружје способно да достигне до делови од САД. Тоа нема да се случи!“, напиша Трамп на својот официјален профил на „Твитер“. Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун...

Трамп бара САД да го зајакнат и да го прошират својот нуклеарен арсенал

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, вели дека САД треба во „голема мера да го зајакнат и да го прошират својот нуклеарен арсенал“. Трамп, кој официјално треба да ја преземе претседателската функција следниот месец, на својот официјален твитер-профил напиша дека САД мора да преземат ваков чекор „сè додека светот не се вразуми во врска со нуклеарното оружје“. https://twitter.com/realDonaldTrump/status/811977223326625792 Пораката на...

Пјонгјанг лансирал ракета од подморница

Јужнокорејската војска тврди дека Северна Кореја лансирала балистичка ракета од подморница. Ова го објави јужнокорејската агенција „Јонхап“, која претходно јави дека Сеул се подготвува за уште еден севернокорејски нуклеарен тест, петти по ред, затоа што забележала активност на возила и на луѓе на полигонот за нуклеарно тестирање Пунџе-ри. „Јонхап“ потсетува дека сверенокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун на 15 март објави дека во...

Г7: Потребни се дополнителни напори за нуклеарното разоружување

Шефовите на дипломатии на земјите од Групата 7 (Г7) денеска упатија апел од самитот во Хирошима дека е потребно да се вложат дополнителни напори за нуклеарното разоружување. Во заедничкото соопштение од самитот на Г7, САД, Јапонија, Канада, Франција, Велика Британија, Италија и Германија ги осудуваат екстремистичките напади во светот, во Турција и во Белгија, во Нигерија, Брегот на Слоновата Коска и во Пакистан. Министрите за...