Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, вели дека САД треба во „голема мера да го зајакнат и да го прошират својот нуклеарен арсенал“.

Трамп, кој официјално треба да ја преземе претседателската функција следниот месец, на својот официјален твитер-профил напиша дека САД мора да преземат ваков чекор „сè додека светот не се вразуми во врска со нуклеарното оружје“.

Пораката на Трамп, како што пишува „Би-би-си“, следува неколку часа по изјавата на рускиот претседател Владимир Путин, кој рекол дека Русија треба да го зајакне својот воено-нуклеарен потенцијал.

Според американското невладино Здружение за контрола на оружјето, САД поседуваат околу 7.100 нуклеарни боеви глави, а Русија – 7.300.