Фото: Kremlin.ru, CC BY 4.0 , на Викимедија комонс

Во драматичната ескалација на тензиите исток-запад поради руската инвазија на Украина, претседателот Владимир Путин нареди руските нуклеарни сили во неделата да бидат ставени во состојба на готовност како одговор на, како што ги нарече, „агресивните изјави“ на водечките сили на НАТО, објави Асошиетед Прес

Наредбата значи дека Путин наредил руското нуклеарно оружје да биде подготвено за зголемена подготвеност за лансирање, зголемувајќи ја заканата дека тензиите може да прераснат во нуклеарна војна. При давањето, рускиот лидер ги наведе и тешките финансиски санкции наметнати од Западот против Русија, вклучително и самиот Путин.

Говорејќи на состанокот со неговите највисоки претставници, Путин му наложи на рускиот министер за одбрана и на началникот на Генералштабот на војската да ги стават силите за нуклеарно одвраќање во „посебен режим на борбена должност“.

„Западните земји не само што преземаат непријателски акции против нашата земја во економската сфера, туку и највисоките функционери од водечките членки на НАТО дадоа агресивни изјави во однос на нашата земја“, рече Путин во телевизиските коментари.

Рускиот лидер оваа недела се закани дека ќе возврати жестоко против сите нации кои директно интервенираа во конфликтот во Украина, и тој конкретно го подигна сеништето за статусот на неговата земја како нуклеарна сила.