fbpx
Таг: медали

таг: медали

Во „Шорткат“ вечерва го третираме развојот на алтернативен туризам во Малешевијата

Во најновата епизода на „Шорткат“ како главна тема ги третираме можностите што ги нуди алтернативниот туризам во Малешевијата, од каде имаме снимки и изјави на ентузијасти кои основале свои зелени бизниси во овој регион и се обидуваат да ги привлечат младите кон нивен развој. Во „Шорткат“ вечерва ќе информираме и за одржаната дебата за млади на тема „Сајбер насилство: Последици...

Македонските средношколци со четири бронзи на 19. Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки

Четири бронзени медали освоија македонските средношколци што учествуваа на 19. Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки (IJSO 2022), која се одржа од 2 до 12 декември 2022 година во Богота, Колумбија, соопшти од Друштвото на физичари. Добитници на медалите се: Искра Нечаковска, ученичка во СОУ Гимназија „Јосип Броз Тито“- Битола; Теона Ана Георгиевска, ученичка во прва година во ПСУ „Јахја...

Медалистите од Балканска олимпијада по информатика ги споделија своите импресии со претседателот Пендаровски

Учениците кои се закитија со златен, сребрен и бронзен медал на на 29-тата Балканска олимпијада по информатика што се одржа во Букурешт, Романија денес се сретнаа со претседателот Стево Пендаровски. Благојче Павлески од Прилеп кој освои сребрен медал, Тео Китановски од Скопје кој освои бронзен медал и Благојче Павлески кој на паралелно организираниот РМИ интернационален турнир, меѓу 168 натпреварувачи од...

Математичарите освоија два сребрени и два бронзени медали во Осло

Сојузот на математичари на Македонија, синоќа соопшти дека на 63. Интернационална математичка олимпијада (ИМО 2022), македонската репрезентација освоила два сребрени медали, два бронзени, како и две пофалници. „Нашите ученици постигнаа одличен резултат. На овој најпрестижен математички натпревар во светски рамки, нашите ученици Никола Спировски и Дамјан Давков освоија по 29 поени, односно сребрени медали, Блаже Суклевски освои 27 поени и...

Две бронзени медали и две пофалници за учество на нашите претставнички на ЕГМО 2022

Македонскиот репрезентативен тим на Еврoпската женска математичка олимпијада (EГMO) оваа година имаше подобар екипен успех од минатата, а четирите девојки што ја претсвауваа земјава во Унгарија се вратија со две пофалници и две бронзени медали. Бронзен медал освоија Јасна Илиева и Марија Атанасова, а пофалници добија Емилија Николовска и Ивона Зикова. Оваа година ментор на тимот беше дипломираниот математичар и...

Седум бронзени медали освоија млади хемичари од земјава на меѓународна олимпијада во Јапонија

Младите хемичари од средни училишта во земјава освоија седум бронзени медали на 53-тата Меѓународна олимпијада по хемија која што се одржа онлајн, а нејзин домаќин беше Јапонија. Агенцијата за млади и спорт и оваа година ги поддржа нашите хемичари да учествуваат на 53-та олимпијада, при што земјава учествува на настанот од 2013 година. Годинава на Меѓународната олимпијада учествуваа 312 ученици...

Македонските таеквондисти Филип и Анамарија со медали се вратија од Президент купот во Истанбул

По освоениот сребрен медал на Летните олимписки игри во Токио од Дејан Георгиевски, македонското таеквондо продолжува да ниже успеси на меѓународната спортска сцена. Таеквондистот Филип Додевски освои сребрен медал во категоријата - 87 килограми на Президент купот во Истанбул. На овој важен спортски настан таеквондистката Анамарија Георгиевска се стекна со бронзен медал во категоријата - 67 килограми. Од Македонската Таеквондо...

Четири медали за македонската карате репрезентација на Европското првенство во Финска

Македонската карате-репрезентација се врати од 48. Европско првенство (ЕП) за кадети, јуниори и помлади сениори (У 21 година), што се одржа изминатиот викенд во Тампере, Финска, со четири медали. Ова е огромен успех за македонското карате од причина што на ЕП во Тампере настапија над 1.000 натпреварувачи од 45 држави. „Со вакви успеси, каратето е на добар пат да прерасне во...

Јапонката Момиџи Нишија на 13 години освои златен олимписки медал во скејтбординг

13-годишната Момиџи Нишија им донесе огромна радост на Јапонците на Летните олимписки игри (ЛОИ) што се одржуваат во Токио. Нишија испиша историја со освојувањето на златен олимписки медал во новата олимписка дисциплина, скејтбординг, јавува Гардијан. Со своите 13 години и 330 дена, таа стана втората најмлада спортистка во историјата на Олимписките игри која добила шампионска титула. Нишија освои 15,26...

Нови национални рекорди и медали на балканскиот натпревар во местење Рубикова коцка без гледање

Балканскиот натпревар Back to Belgrade 2021 донесе голем успех за македонските натпреварувачи во кјубинг, информираат од Македонската Кјубинг Асоцијација. Александар Арсовски го постави новиот македонски рекорд 2:08.53 во решавање на Рубиковата коцка без гледање (3x3 Blindfolded) и воедно го освои второто место на балканскиот натпревар. На натпреварот во Белград, Ѓорѓи Чешмеџиевски успеа да сруши 13 национални рекорди (3x3 Single, 3x3...

Четири медали за нашите млади математичари на Јуниорската балканска олимпијада

Македонската екипа оствари огромен успех со освојувањето на четири медали на Јуниорската балканска математичка олимпијада 2021, информираат од Сојузот на математичари на Македонија. Нашите млади математичари освоија еден златен, еден сребрен и две бронзени медали. Дамјан Давков го освои златниот медал, Алексиј Тасиќ се стекна со сребрен медал, додека бронзените медали ги освоија Бранко Јангеловски и Леонид Тодороски. На олимпијадата...

Пендаровски ги прими учениците кои освоија 4 медали по математика на балканската олимпијада

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими учениците - натпреварувачи на 24. Јуниорска балканска олимпијада по математика кои освоија златна, сребрена и две бронзени медали. Честитајќи им го успехот, тој истакна дека целата македонска јавност со голема радост ја примила оваа вест, која предизвика чувство на гордост и на среќа. „Сите не направивте горди. Вие сте позитивен пример за сегашните и...

Учениците кои освоија медали на Oлимпијадата по природни науки во Доха на средба со премиерот

Премиерот Оливер Спасовски денес ги прими учениците, основци кои во рамки на 16 - тата Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки, во декември во Доха, главниот град на Катар, освоија две сребрени и три бронзени медали. Спасовски на учениците, кои беа придружувани од нивните ментори, како и од претставник на родителите, им честиташе за големиот успех, потенцирајќи дека образованието е...

Успех на македонските учесници на Вториот светски куп за боречки вештини во Сер

Младите борачи од битолската академија за боречки вештини „За-нед-до“ постигнаа одличен успех и освоија 38 медали на Вториот светски куп за боречки вештини кој викендов  се одржа во Сер. На Вториот светски куп за боречки вештини учествуваа 30 држави, меѓу кои и Македонија. Членовите на битолската академија за боречки вештини постигнаа успеси во различни категории и освоија 28 златни медали, девет сребрени...

На казахстанските олимпијци им се одземени медалите од Пекинг

Олимпискиот комитет на Казахстан денеска соопшти дека на тројца спортисти од земјата им се одземени олимписките медали по новите тестирања на примероците од Олимписките игри од Пекинг од 2008 година. Без сребрени, односно бронзени медали останаа Ирина Некрасова и Марија Грабиветсаја, кои се натпреваруваа во кревање тегови, како и освојувачот на бронза во борење, Асет Мамбетов. Покрај нив, поради допинг на...

Иванов постхумно ги одликуваше полицајците што загинаа во настаните во Диво Насеље

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска со „Орден за воени заслуги“ ги одликува Единицата за специјални задачи и Единицата за брзо распоредување при Министерството за внатрешни работи (МВР), а со „Медал за храброст“ постхумно ги одликува осумтемина припадници на МВР кои загинаа во настаните во Диво Насеље во Куманово од 9 и од 10 мај минатата година. Иванов, во својот...

Џудо-клубот „Сеишин“ – Прилеп се врати од Грција со пет медали

На 28 јуни, во Солун, во организација на џудо-клубот „Иркалис“- Солун, се одржа Меѓународен турнир во џудо „Итаки 2015 - Матсура куп“. На турнирот учествуваа околу 110 натпреварувачи од 15 клубови од Грција, Македонија, Бугарија, Србија и од Велика Британија. Џудо-клубот „Сеишин“ - Прилеп на овој турнир учествуваше со вкупно пет натпреварувачи, во сениорска конкуренција, а освоени се и вкупно пет медали (два сребрени и три...

Винарницата „Стоби“ со четири златни медали на најстариот вински натпревар во светот

Четири сортни вина на македонската винарска визба „Стоби“ добија златни медали на најстариот вински натпревар во светот „Вино Љубљана“, кој се одржа на крајот на мај во главниот град на Словенија. Овој престижен настан е рангиран меѓу десетте елитни вински случувања, а годинава беа оценувани 358 вина од 21 држава, меѓу кои и Јапонија, Уругвај, Нов Зеланд, Аргентина, како...

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...