fbpx
Таг: Марк Закерберг

таг: Марк Закерберг

Компанијата „Мета“ најави отпуштање на уште 10.000 вработени

Компанијата „Мета“ на Марк Закерберг најави отпуштање на уште 10.000 работници и мерка за замрзнување на вработувањата, јавува Гардијан. Реструктуирањето предвидува затворање на отворените огласи за 5.000 непополнети работни места во компанијата, а ваквата одлука доаѓа само шест месеци откако „Мета“ веќе објави дека ќе крати 11.000 вработувања. Бројката на вработени во „Мета“ го достигна својот врв во 2022 година,...

Компанијата „Мета“ укинува повеќе од 11.000 работни места

Компанијата „Мета“ на Марк Закерберг соопшти дека ќе отпушти 13 отсто од својата работна сила, што претставува повеќе од 11.000 вработени. Ова претставува најголемо отпуштање годинава, откако матичната компанија на Фејсбук почна да се бори со зголемени трошоци и слаб рекламен пазар, јавуваат светските новински агенции. Масовните отпуштања, пишува „Ројтерс“, кои се први од ваков вид во 18-годишното постоење на...

Закерберг: Доналд Трамп е блокиран на Фејсбук и на Инстаграм на неодредено време

Сметките на претседателот на САД, Доналд Трамп, на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм по привремената блокада од вчера и ноќеска, ќе бидат целосно блокирани на неодредено време, односно најмалку по истекот на следниве две седмици, до мирно примопредавање на власта, соопшти првиот човек на Фејсбук, Марк Закерберг вечерва. Тој рече оти шокирачките настани во изминативе 24 часа покажале дека претседателот...

Од првите лаги до кампањите со лажни вести – и улогата на Балканот во сето ова

Уште од првиот момент кога човекот станува свесен за своето постоење, тој станува и склон кон злоупотреба на начините за комуникација за ширење озборувања и, неизоставно, лаги. Познатиот израелски автор и професор по историја, Јувал Ноа Харари, во својата книга „Сапиенс: кратка историја на човештвото“ тврди дека озборувањето е темел на опстанокот на нашиот вид и е еден од главните...

Закерберг се извини во Европскиот парламент за злоупотребата на податоците од „Фејсбук“

Основачот на „Фејсбук“, Марк Закерберг се извини пред пратениците во Европскиот парламент, порачувајќи дека компанијата не направила доволно за да ги спречи злоупотребите од оваа социјална мрежа и дека регулацијата е важна и неминовна. „Не ја разгледавме во потполност нашата одговорност. Тоа беше грешка и жалам поради тоа“, изјави Закерберг. Тој одбил да одговори на прашањето дали имало размена на податоци...

Синоќа во Скопје казнети 105 возачи оти брзо возеле

Вработени во секторот за внатрешни работи - Скопје, вчера казниле 105 возачи за возење со брзина поголема од доволената, информира Министерството за внатрешни работи. „СВР продолжи со контролите во областа...