fbpx
Таг: Македонски железници Транспорт

таг: Македонски железници Транспорт

Повторно вклучена струјата во МЖ Транспорт, Владата ќе го спаси и Клинички од исклучување

По неколку часа откако ЕВН ја исклучи струјата во „Железници Транспорт“ поради долг од 6,5 милиони евра, премиерот Димитар Ковачевски кажа дека струјата во оваа институција е повторно вклучена. Тој најави дека ќе се реши проблемот и со другите државни институции коишто со години натрупувале големи долгови за потрошената електрична енергија, како што е Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, чиј долг...

„Железници – транспорт“ остана без струја поради неплатен долг од 6,5 милиони евра

Поради неплатен долг од 6,5 милиони евра, ЕВН утринава ја исклучи струјата во „Железници – транспорт“. Од МЖ Транспорт најавуваат дека ќе има и прекин на сообраќајот откако ќе биде потрошена нафтата во возовите, а појаснуваат и дека без објектите каде е исклучена струјата претпријатието не може да функционира, бидејќи тука се снабдуваат возовите со нафта, а пумпата работи на...

Поднесен Обвинителен акт против Мухамед Зекири за злоупотреби „тешки“ повеќе од 1,45 милиони евра

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) денеска во Основниот кривичен суд Скопје поднело Обвинителен акт против поранешниот Генерален секретар на Владата, Мухамед Зекири, со кој го товари за злоупотреби во службата. Истовремено, од судот било побарано да биде продолжен куќниот притвор на Зекири, се вели во соопштението од Обвинителството. Зекири се товари за незаконско склучување...

Бројни предности од воведувањето воз до скопскиот аеродром, власта незаинтересирана (инфографик)

Воведувањето директен воз од Транспортниот центар до Меѓународниот аеродром „Скопје“ би можело да го скрати времето на патување и да ги намали трошоците на патниците, а да го зголеми комфорот при патување на оваа релација. Наспроти ваквите предности, засега нема интерес кај локалните власти за воведување ваков воз. До Град Скопје доставивме прашања за тоа дали постои интерес градската власт...

Патниците му дале тројка на квалитетот на услугите во македонските возови

Foto: Borče Popovski
Патниците во македонски возови оцениле дека лани се подобриле условите за патување со воз во споредба со 2017 година. Квалитетот на услугите што ги добиваат граѓаните при патувањето со возовите на Железници на РСМ - Транспорт е 3,01, се наведува во Годишниот извештај за работењето на Агенцијата за регулирање на железничкиот сектор за 2018 година. Спроведената анкета меѓу патниците...

Железничкото депо „Лисиче“ делумно обновено со заем од ЕБОР

По три години изведба, целосно е обновена една од халите во железничкото депо „Лисиче“ во Скопје. Со 2 милиони евра се обнови работилницата за поправки и одржување на моторни возови и локомотиви, додека за останатите објекти од овој комплекс нема предвидено средства за реконструкција. Од Железници - Транспорт велат дека не се предвидени понатамошни зафати со подигнатиот заем од Европската...

Подемот и падот на железницата – за три децении за 12 пати намалено патувањето со воз (видео)

video
Изблиците на неизмерна среќа кога се дочекува некој близок, тажните збогувања низ солзи со оние што патуваат далеку, испраќањето во војска, или пак, на студии во странство, бакнежите, прегратките, солзите, смеата веќе не можат да се забележат на пероните на една од најголемите железнички станици на Балканот. На скопската железничка станица нема повеќе испраќање на шопинг во Трст или во...

Вработувањата во железницата се неопходни, празните места ќе се пополнат по изборите

Огласи за вработување на над 200 лица беа објавени од двете железнички претпријатија во изминативе шест месеци. И покрај тоа што се натрупани во долгови, на двете компании за железнички транспорт и инфраструктура им се неопходни нови работници. Од Железници на РСМ - Транспорт за „Мета“ велат дека пензионирањето на поголем број вработени довело до недостиг на стручен кадар...

Владата подготвува влез на приватен капитал во железничкиот сектор

Македонската влада се подготвува за влез на приватен капитал во железничкиот сектор. Избрана е консултантска куќа која што до крајот на 2019 година ќе ги определи моделите за преструктурирање на Железници на Република Северна Македонија - Транспорт, по што ќе се избере најсоодветниот начин за либерализација на железничкиот сектор во земјава. Од Министерството за транспорт и врски за „Мета“ велат...

За 2,5 пати е намален превозот на стоки со воз од 2008 година (инфографик)

Македонски железници - Транспорт лани успеала да транспортира 1.668.000 тони стока во домашниот и меѓународниот железнички сообраќај. Превозот на стока со воз е зголемен за 7,1% во споредба со 2017 година, кога со товарни вагони биле превезени 1.557.000 тони стока. Сепак, ваквиот резултат во работењето е далеку од обемот на превезен товар од пред една деценија, кога со воз...

Kамења, бетонски цигли, контејнери: Вандалите со „иновативни“ методи удираат по возовите

Нема крај на фрлањето камења по возовите во движење и на поставувањето предмети на пругите. За помалку од еден месец, два пати беа каменувани возови во Скопје. Викендов беше повреден машиновозач при каменувањето на воз во населбата Скопје Север. Пред три недели, возот Скопје - Кичево беше каменуван на пругата помеѓу Сарај и Кондово. Од Македонски железници - Транспорт велат дека во...

Новите кинески локомотиви ова лето ќе почнат да возат по македонските пруги

Најдоцна до април ќе пристигне првата од четирите нови електрични локомотиви за Македонски железници - Транспорт, набавени од кинеската компанија ЦРРЦ Џуџоу. Од Министерството за транспорт и врски за „Мета“ информираат дека останатите локомотиви постепено ќе пристигнуваат во наредните месеци, а вкупната инвестиција во обновата на возниот парк на МЖ - Транспорт изнесува 7 милиони евра. Кинеските електрични локомотиви ќе...

И ТАВ би можел да се вклучи во воведување на директен воз до скопскиот аеродром

По неодамнешната најава на Министерството за транспорт и врски дека до 2030 година ќе се воведе директен воз меѓу Транспортниот центар и Меѓународниот аеродром во Скопје, експертите бараат од македонската влада што побрзо да инвестира во директно железничко поврзување на аеродромот со главниот град. Проектната документација за изградба на крак од постојната пруга Скопје - Куманово до самиот аеродром треба...

Македонската економија заложник на запустената железница (инфографик)

Измина една недела откако „Македонски железници Транспорт“ информира дека поради појавени деформации на бетонскиот мост кој се наоѓа помеѓу станицата Градско и крстосницата Кукуричани, патниот правец Велес – Гевгелија е прекинат за сообраќај. Додека се санираше дефектот целосно беше стопиран товарниот транспорт кон Солунското пристаниште поради што македонските компании трпат огромни штети бидејќи се оневозможени производите да ги транспортираат до...

Железничарите го откажаа штрајкот, ќе почекаат на ноемвриската плата

Вработените во Македонски железници - Транспорт, се договориле да го одложат штрајкот кој претходно го договорија за утре, поради најавата од раководството на претпријатието и на Владата дека неделава ќе им биде исплатена целата плата за ноември. Пред извесно време, со штрајкот кој траеше три дена, вработените во МЖ - Транспорт издејствуваа да им биде исплатена втората половина од платата...

ЕЛЕМ и МЕПСО ќе дадат заем за исплата на заостанатите плати во Македонски железници

На својата 44 седница вечерва, Владата меѓу другите точки направила подготовки за проект за транспортно и трговско поврзување на Западен Балкан, како и прифатила одлуки на двете државни енергетски претпријатија, ЕЛЕМ и МЕПСО, со кои му позајмуваат пари на АД Македонски железници - Транспорт, соопшти секторот за информирање на Владата. Со тие позајмици, се обезбедени пари за неисплатените плати за...

Министерството за транспорт и врски до утре исплати дел од платите во МЖ-Транспорт

Министерството за транспорт и врски (МТВ) денеска, најдоцна до утрешниот ден, ќе обезбеди дел од потребните пари за покривање на загубите за патнички сообраќај во Македонски Железници - Транспорт, но вработените треба во најбрз рок да овозможат повторно да профункционира железничкиот сообраќај. Ова го соопштиле вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески  на денешната...

Продолжи штрајкот на железничарите, возовите мируваат

Товарниот и патничкиот железнички сообраќај во земјава се во прекин поради штрајкот на машинскиот персонал на „Македонски железници - Транспорт“ што почна вчера. Денеска е пропуштен единствено експресниот воз  Белград - Скопје - Солун. Штрајкот ќе трае до исполнувањето на барањето за зголемување на коефициентот за работните места, исплата на вториот дел од платата за април, како и за гаранција...

Тројца гевгеличани продавале лажни билети од „МЖ-Транспорт“ на мигранти

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гевгелија до надлежното обвинителство поднела кривична пријава против тројца гевгеличани, осомничени дека изработувале и им продавале на мигрантите лажни возни билети од „Македонски железници“, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, пријава е поднесена против Ќ.С. (44), С.В. (19) и В.М. (22), кои се товарат за фалсификување исправа. „Во периодот од 13 до 21 август 2015 година,...

Организаторите со напори да спречат провокации на протестот „Србија против насилство“

Српските пратеници Мирослав Алексиќ, Славица Радовановиќ и Срѓан Миливојевиќ, коишто се меѓу организаторите на протестите „Србија против насилство“ утре ќе се координираат со Полициската управа за Белград за да...