fbpx

Тројца гевгеличани продавале лажни билети од „МЖ-Транспорт“ на мигранти

-

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гевгелија до надлежното обвинителство поднела кривична пријава против тројца гевгеличани, осомничени дека изработувале и им продавале на мигрантите лажни возни билети од „Македонски железници“, соопшти полицијата.

Како што информираат оттаму, пријава е поднесена против Ќ.С. (44), С.В. (19) и В.М. (22), кои се товарат за фалсификување исправа.

„Во периодот од 13 до 21 август 2015 година, тројцата пријавени успеале да направат лажни јавни исправи – возни билети на Јавното претпријатие „Македонски железници – Транспорт“ АД и да ги продадат на лица-мигранти“, стои во информацијата на МВР за случајот.

Оттаму информираат дека Ќ.С. бил иницијатор на групата, додека С.В. и В.М. по негови насоки ја набавувале хартијата и ги правеле лажните билети.

„Во наведениот период второпријавениот и третопријавениот, откако изработиле одреден број лажни билети, секојдневно му ги давале на првопријавениот да ги продава. На 21 август, тие ги уништиле трагите и предметите со кои е извршено кривичното дело“, велат од полицијата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Мерките што важеа во ковид пандемијата злоупотребени за антикампања на Филипче

Во објавата што ја рецензираме се пропушта контекстот и за глобалната пандемија, која имаше влијание врз целиот свет во поглед на економијата и бизнисот, а и неосновано се обвинува...