fbpx
Таг: Мадрид

таг: Мадрид

Пендаровски од Самитот на НАТО: Вистинско време да покажеме поголема солидарност и сплотеност во Алијансата

Претседателот Стево Пендаровски, кој ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО во Мадрид, порача дека овој самит претставува уникатна можност за сите сојузници да ја покажат силата и сплотеноста во однос на нашите тековни и идни задачи. „Овој самит е посебен и според една друга специфика. Никогаш во историјата на Алијансата од 1949 година не бил...

Претседателот Стево Пендаровски ја предводи државната делегација на Самитот на НАТО во Мадрид

Претседателот Стево Пендаровски на 28, 29 и 30 јуни 2022 година ќе учествува и ќе ја предводи делегацијата на Република Северна Македонија на Самитот на НАТО Алијансата, што се одржува во Мадрид, Кралството Шпанија, соопшти кабинетот на претседателот. Во состав на државната делегација се министерката за одбрана Славјанка Петровска и министерот за надворешни работи, Бујар Османи. На 28 јуни, претседателот...

Хрватска: Шпанија треба да го реши проблемот со Каталонија во рамките на Уставот

Хрватското министерство за надворешни и европски работи смета дека случувањата во Каталонија се внатрешно прашање на Шпанија. Оттука, Хрватска се залага за демократско и мирно решавање на проблемот, во согласност со европските вредности. Во соопштението на министерството, исто така, се наведува дека Хрватска не смета дека прогласувањето независност на Каталонија е во согласност со шпанскиот устав и верува дека најдобро решение...

Пучдемон го повика народот на мирен начин да се спротивстави на одлуката на Мадрид

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон, кој е разрешен од централната власт на Шпанија поради прогласување независност на регионот, го повика народот на мирен начин да се спротивстави на преземањето на контролата од страна на Мадрид. Во денешното телевизиско обраќање, Пучдемон рече дека „одлуката на Мадрид да ја суспендира автономијата на Каталонија и да го именува земник-премиерот на Шпанија за прв човек...

Сенатот на Шпанија ја укина автономијата на Каталонија

Кратко откако попладнево парламентот на Каталонија прогласи независност, Сенатот на Шпанија изгласа овластувања за шпанската влада да преземе директна контрола врз сепаратистичкиот регион, односно ја укина автономијата и им ги одзеде овластувањата на сепаратистичките водачи на Каталонија. С0 214 гласа „за“ и 47 „против“, Сенатот за Шпанија се повика на членот 155 од Уставот на Шпанија и му даде вонредни...

Пучдемон: Нема гаранции за одржување на парламентарни избори

Каталонскиот лидер, Карлес Пучдемон, денеска ја отфрли можноста за распишување на парламентарни избори бидејќи, како што појасни, не постојат гаранции за нивно одржување. Пучдемон денеска рече дека размислувал да побара предвремени избори, но не ја донел таквата одлука затоа што не добил доволно гаранции дека владините „навредливи“ потези за преземање контрола врз Каталонија ќе бидат суспендирани. - Ништо не го оправдува распишувањето на...

Полицијата пука со гумени куршуми по граѓаните во Барселона

Крвави судири се случуваат во Барселона помеѓу шпанската полиција и поборниците за независност на покраината Каталонија, откако полицијата изврши неколку брутални упади на избирачки мести и почна да се пресметува со граѓаните на улиците, а почна и да пука со гумени куршуми по луѓето. Според извештаите на светските медиуми, веќе има десетици ранети луѓе. Демонстранти низ улиците на Барселона извикуваат...

Гласањето за независност на Каталонија почна со силна полициска интервенција

Референдумот за независност во Каталонија утрово почна хаотично кога полицијата се обиде да ги затвори гласачките кутии, по наредба од шпанската влада. Полицијата ги спречува граѓаните да се доближат до местата за гласање и одзема материјали подготвени за гласање. Во Џирона, полицијата насилно влезе во гласачко место каде требаше да гласа лидерот на Каталонија, Карлес Пуџдемон. Шпанската цивилна гарда влета на...

Каталонците чекаат во редици за гласањето за независност

Илјадници граѓани на Каталонија од рано утрово чекаат во редици пред изборните места за да гласаат на референдумот за независност на оваа богата шпанска покраина, во чие срце е Барселона, без разлика што шпанската власт го прогласи референдумот незаконски и презеде низа мерки за да го спречи. Дел од граѓаните утрово блокирале врати на изборни места во случај полицијата да...

Шпанската полиција ден пред гласањето за независност на Каталонија затвора училишта

Националната гарда на Шпанија денеска затвори 1.300 од 2.315 училишта во Каталонија, во кои според плановите треба да се гласа на референдумот за независност на оваа покраина, кој е закажан за утре. Полицијата исто така го држи под контрола и регионалниот центар за телекомуникации на подрачјето на Каталонија. Како што известуваат шпанските медиуми, полицијата има наредба да ги исчисти сите...

Демонстранти во Мадрид бараат Шпанија да прими бегалци

Неколку илјади луѓе протестираа вчера во Мадрид со барање шпанската влада да го исполни ветувањето кон ЕУ и да прифати повеќе од 17.000 бегалци, колку што налага ЕУ. Од потпишувањето на договорот, во 2015 година, досега во Шпанија престој добиле само 1.300 мигранти. Демонстрантите со транспаренти „Ниедно суштество не е нелегално“ , „Нема веќе пречки“, „Мостови, а не ѕидови“ и „Доста...

Уапсен еден од лидерите на ЕТА во Франција

Еден од најистакнатите лидери на баскиската сепаратистичка организација ЕТА, Микел Ирасторса, е уапсен денеска во југозападниот дел на Франција, соопштија шпанските власти. Ирасторса е пронајден во својот дом во францускиот град Аскен, во пиринејскиот регион на границата со Шпанија, се наведува во соопштението на шпанското министерство за внатрешни работи. Според француски извори, била приведена и една брачна двојка, која му овозможила...

Во автобуска несреќа во Шпанија, најмалку 14 загинати

Најмалку 14 луѓе ги загубиле животите кога туристички автобус денеска се превртел и удрил во друго возило на автопат во Североисточна Шпанија. Несреќата се случила во близината на пристанишниот град Тарагона. Според медиумите, возачот ја загубил контролата над автобусот, се превртел и се судрил со автомобил кој доаѓал од спротивниот правец. Во автобусот имало повеќе од 60 меѓународни студенти кои студирале на...

Бан Ки-мун: Запирањето на протекот на мигранти е спротивно на меѓународното право

Ограничувањата на протекот на мигранти воведени во Европа за запирање на бегалскиот бран, се спротивни на меѓународното право и на општочовечката пристојност, изјави генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун. За време на посетата во Мадрид, тој изрази загриженост од ограничувањата на патот на мигрантите и рече дека секој кандидат за азил има право на индивидуално разгледување на неговото барање за азил. Оваа изјава на...

Груевски во Мадрид на политички и на бизнис-средби

Премиерот Никола Груевски, во Мадрид на маргините на конгресот организиран од Европската народна партија, имаше низа куси средби и разговори со повеќе европски политички лидери и со политичари. Груевски, информираа од владината прес-служба, имаше средби и разговори со премиерката на Норвешка, Ерна Солберг, со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, со комесарот на ЕУ за проширување и за добрососедска политика,...

Поддршка од СТООН за развој на туризмот во Македонија

Министерот за економија, Беким Незири, кој е во официјална посета на Светската туристичка организација при Обединетите нации (СТООН) со седиште во Мадрид, денеска се сретна со генералниот секретар Талеб Рифаи. На средбата доби целосна поддршка за развој на туризмот во Македонија. Првата посета на македонски министер на седиштето на Светската туристичка организација при ОН, од 1995 година, откако Република Македонија...

Резултати од симболичниот референдум: Каталонците сакаат независност

Повеќе од 80 отсто од гласачите во Каталонија се изјасниле за назависнот, покажуваат првичните резултати. Овие резултати биле објавени по обработени 88,4 проценти од гласовите. Според ова, 1,649.239 Каталонци гласале со „да“ на двете прашања: „Сакате ли Каталонија да биде држава?“, и „Ако да, сакате ли да биде независна од Шпанија?“, соопштил заменик претседателот на каталонската влада, Жоана Ортега. „Референдумот“ беше спроведен и...

Симболичен референдум за независност во Каталонија

Денеска регионалните националистички власти на Каталонија спроведуваат „симболично изјаснување за независност“. На ова изјаснување, кое нема никакво правно значење, околу 5,4 милиони Каталонци треба да се изјаснат дали се за отцепување на регионот од Шпанија. На референдумот, што и покрај противњето на Мадрид го организира регионалната влада на каталонксиот премиер Артур Мас, Каталонците треба да одговорат на две прашања: дали...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...