fbpx

Полицијата пука со гумени куршуми по граѓаните во Барселона

-

Крвави судири се случуваат во Барселона помеѓу шпанската полиција и поборниците за независност на покраината Каталонија, откако полицијата изврши неколку брутални упади на избирачки мести и почна да се пресметува со граѓаните на улиците, а почна и да пука со гумени куршуми по луѓето. Според извештаите на светските медиуми, веќе има десетици ранети луѓе.

Демонстранти низ улиците на Барселона извикуваат „Ние сме луѓе на мирот“ и „Не се плашиме“. На голем број места во градот се забележливи амбулантни возила.

По претходните инциденти со полициски интервенции на гласачките места, каде се одржува референдумот за независност на Каталонија, кој шпанската власт го прогласи за нелегален, на улиците на Барселона, вториот најголем град во Шпанија, почнаа да се слушаат и истрели на гумени куршуми и испукување гранати со солзавец. Граѓаните поставуват метални бариери на улиците, а полицијата со комбија со засилени браници напред ги истуркува.

– Полицајците со пендреци ги тепаа луѓето кои седеа на улиците – вели еден учесник на големиот мирен протест во Барселона, кој почна да се омасовува по извештаите за полициските акции на гласачките места.

Но, не била насилна само полицијата. Многу демонстранти фрлале камења и други предмети кон металните бариери и кон полицајците.

Во акцијата се вклучени полицајци од цела Шпанија. На избирачкото место во колеџот „Џауме Балмес“ во Барселона, во судир со полицијата се повредени неколку лица. Полицијата во Каталонија насилно упаднувала на избирачки места и запленила гласачки ливчиња и кутии.
Националната полиција успеа да затвори околу 15 избирачки места и да заплени материјал за гласање.

 

 

Србија и Унгарија ќе му предложат на регионот да се приклучи кон изградбата на брза пруга

Србија и Унгарија ќе ги поканат Северна Македонија, Албанија, Грција, Бугарија и Турција да се приклучат кон изградбата на брзата железница во регионот, која за почеток ќе ги поврзува...
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
lynda course free download
download xiomi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free