fbpx
Таг: Ласкарци

таг: Ласкарци

Судење за несреќата кај Ласкарци: Сопственикот на „Дурмо турс“ прстот го вперува кон возачот

На денешното судско рочиште за тешката автобуска несреќа што се случи на 13 февруари 2019 година кај Ласкарци сведочеше првообвинетиот во случајот „Ласкарци“, сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули. Тој пред судот изјави дека на никој начин не придонел за сообраќајната несреќа, објаснувајќи дека не се чувствува виновен за оваа несреќа. Белули на судското рочиште рече дека жали за несреќата...

Две години по автобуската несреќа кај Ласкарци, судскиот процес сè уште трае

Со положување на цвеќе на местото на несреќата кај селото Ласкарци и Меморијален марш во организација на група граѓани и планинари, денеска се одбележуваат две години од автобуската несреќа во која на 13 февруари 2019 година животот го загубија 16 лица. Автобусот на компанијата „Дурмо турс“ кој сообраќал на релацијата Скопје-Гостивар излета од автопатот кај селото Ласкарци, предизвикувајќи ја...

Автобускиот превоз сардисан од проблеми, корона кризата дојде како капак на сè [мултимедија]

Празна чекална со по некој граѓанин што набрзина ќе го купи својот автобуски билет на билетарата и веднаш ќе се упати кон пероните. Ваква е сликата на главната автобуска станица во Скопје. Ги нема вообичаените гужви на патници, а поради празните перони граѓаните речиси е невозможно да го промашат автобусот за патување кон својата дестинација. Службените лица на влезот...

Расте бројот на автобуски несреќи во кои има повредени и загинати лица во земјава (инфографик)

Во изминативе две и пол децении, бројот на сообраќајни несреќи со повредени и загинати лица во кои учествувале автобуси е во континуиран раст. Податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС) покажуваат алармантни податоци за последниве шест-седум години, при што бројот на полесно и потешко повредени патници и возачи на автобус е за неколку пати зголемен во однос на 90-тите...

Сопственикот на „Дурмо турс“ пуштен да се брани од слобода за Ласкарци

Сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, кој е обвинет во судскиот случај што се води за несреќата кај Ласкарци, е пуштен да се брани од слобода со гаранција. Тој бил пуштен од притвор уште минатата недела, но за неговото ослободување се дозна на почетокот на денешното судско рочиште за несреќата во која загинаа 16 лица, а десетици беа повредени. На...

Семејствата на жртвите од несреќата кај Ласкарци ќе бараат отштета

Семејствата на дел од загинатите и повредените во автобуската несреќа кај Ласкарци на 13 февруари годинава, во која 16 луѓе ги загубија животите, а 37 беа повредени, се изјаснија дека се приклучуваат на кривичниот прогон и на денешното судење рекоа дека ќе бараат отштета. На следното рочиште закажано за 18 октомври ќе продолжи произнесувањето, кога треба да сведочат преживеаните патници. За...

Ванковска нема да добие обвинение за говор на омраза за несреќата кај Ласкарци

Основното јавно обвинителство Скопје нема да покрене обвинителен акт за професорката Билјана Ванковска за нејзиниот статус на Фејсбук „Каква трагедија и иронија: Карпалак“, веднаш по автобуската несреќа на „Дурмо Турс“ кај Ласкарци на 13 февруари годинава, поради која 16 луѓе ги загубија животите, пишува Порталб.мк. По статусот, МВР пролетва доставило информација за говор на омраза од Ванковска и други лица...

При крај е распределбата на возилата од МЗШВ за здравствените установи

Министерство за здравство извести дека при крај е процедурата за распределба на возилата кои ги даде Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) до здравствените установи, пишува „Порталб.мк“. „Изготвени се одлуките за давање на трајно користење на возилата од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во следните јавни здравствени установи: Клиничка болница Битола, Клиничка болница Тетово, Клиничка болница Штип, Општа...

Половина година по несреќата кај Ласкарци: Ужалени семејства, многу сомнежи и малку одговори (видео)

Поминаа шест месеци од 13 февруари, денот кога Северна Македонија беше потресена од автобуската несреќа која однесе 16 човечки животи, пренесува „Порталб.мк“. И по половина година од најголемата автобуска несреќа во историјата на земјава, роднините на загинатите лица и експертите заедно во еден здив си го поставуваат прашањето како можеше да се дозволи таква небрежност од компании кои одговараат за...

Во превозот доминираат стари возила – за секој нов увезуваме девет стари автобуси (инфографик)

И по неколкуте сообраќајни несреќи во земјава во кои учествуваа автобуси, македонските превозници продолжуваат да увезуваат половни автобуси и минибуси од странство. Според податоците на Царинската управа на РСМ, во првите шест месеци од годинава се увезени 133 автобуси и минибуси, од кои дури 120 веќе биле употребувани во странство. Сепак, информациите за 2019 година говорат дека се зголемила...

Кривичниот суд го прифати обвинението за автобуската несреќа кај Ласкарци

Кривичниот суд Скопје во целост го одобри обвинителниот акт за сообраќајната несреќа што во февруари годинава се случи кај селото Ласкарци, по што е формиран кривично правен предмет, кој преку АКМИС системот ќе биде распределен за натамошно постапување. Обвинението беше поднесено на 1 јули. „Во однос на повеќе новинарски прашања за обвинителниот акт КО 778/19 поврзан со сообраќајната несреќа која на...

За несреќата кај Ласкарци поднесени обвиненија против седум лица

Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО Скопје) соопшти дека поднело обвинителен акт за автобуската несреќа кај Ласкарци на 13 февруари, годинава, во која, а и потоа во болница, 16 луѓе ги загубија животите, а 38 беа повредени. Автобусот не бил технички исправен, а тоа се забошотило, и не се почитувало работното време, соопштија од обвинителството. За возачот на автобусот, сопственикот, одговорниот...

Четири месеци по несреќата кај Ласкарци, од Обвинителството сè уште нема обвинение

По Четири месеци по трагичната несреќа на автобусот на “Дурмо турс“ кај село Ласкарци, при што починаа 16 лица, Основното јавно обвинителство сè уште нема покренато обвинителен акт, иако причините за несреќата се веќе познати , пишува „Порталб.мк“. "Нема ништо ново. Се уште се работи на случајот", изјавија од ОЈО. На прашањето кога се очекува Обвинителството да поднесе обвинение, од ОЈО...

Три месеци од несреќата кај Ласкарци: Обвинителството уште „ги утврдува фактите“

Навршија три месеци од трагичната автобуска несреќа на компанијата „Дурмо турс“ кај село Ласкарци, а Основното јавно обвинителство (ОЈО) сè уште не поднело обвинение за истото, пишува „Порталб.мк“. Основно јавно обвинителство соопшти дека шестмина осомничени се во домашен притвор, додека за еден е пропишана мерката надзор. „Со одлука на Основниот суд Скопје 1, на шестмина осомничени за кривично дело - Тешки...

Притвор за возачот и сопственикот на „Дурмо турс“ за несреќата кај Ласкарци

Судот прифати три од шесте барања за притвор на Основното јавно обвинителство за автобуската несреќа кај Ласкарци минатиот месец кога животот го загубија 15 патници. Притвор добија возачот кој возел со недозволена брзина, сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ и раководителот. „Постапувајќи по предлог на ОЈО Скопје за определување мерка притвор за шест лица и мерки за претпазливост за едно лице,...

Кои се 11-те приватни компании чии автобуси беа исклучени од сообраќај на 21 февруари? (инфографик)

Во вонредната техничка проверкa на 21 февруари, сообраќајната полиција во Скопје исклучи од сообраќај 14 автобуси, сопственост на 11 приватни компании. Ниту една од компаниите не врши јавен градски превоз внатре во Скопје, известува „Порталб.мк“. Од Министерството за внатрешни работи (МВР) за Порталб објаснуваат дека на 21 февруари биле контролирани сите автобуси што се движеле низ Скопје, независно вршат јавен...

ОЈО: Недозволена брзина и неисправни сопирачки причини за несреќата кај Ласкарци

Едномесечната истрага на Основното јавно обвинителство Скопје за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 15 лица утврдила дека возењето со брзина над дозволената, како и техничката неисправност на автобусот на „Дурмо Турс“ се главните причини за сообраќајката. Обвинителот Сашо Рајчев на денешната прес-конференција соопшти дека автобусот се движел со недозволена брзина од 99 километри на час на автопат на...

Приведени возачот на автобусот и сопственикот на „Дурмо Турс“

Приведени се возачот на автобусот кој на 13 февруари се преврте на автопатот Скопје - Тетово, кај селото Ласкарци, при што животите ги загубија 15 лица, а 31 беа повредени, како и сопственикот на компанијата „Дурмо Турс“, јави „Порталб“. Покрај нив се приведени уште четири лица. Несреќата се случи откако од засега неразјаснети причини, автобусот ја пробил заштитната ограда, излетал...

Осигурувањето ќе исплати над 800 илјади евра за несреќата кај Ласкарци

Осигурителната компанија „Еуросиг” ќе треба да исплати отштета од над 800 илјади евра за автобуската несреќа која што се случи кај Ласкарци на 13 февруари. Претседателот на Советот на експерти на Агенцијата за супервизија за осигурувањето, Климе Попоски денеска на прес-конференција рече дека во овој случај најверојатно ќе биде исплатена максималната законски предвидена сума. – Во Законот за задолжително осигурување...

Автобусите возат сè побрзо кон смртта

Сообраќајната несреќа кај Ласкарци, кога превртувањето на автобусот на „Дурмо Турс“ однесе 15 животи, а триесетина лица беа повредени, е најголемата автобуска несреќа во Македонија од осамостојувањето, ако не и порано. Овој настан што ја потресе земјата во поглед на бројките на загинати и повредени значително отскокнува над бројките за инциденти со автобуси од претходните години собрани на куп. Но...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...