fbpx
Таг: кривични пријави

таг: кривични пријави

Осуди за кривичното гонење на двајца грчки новинари што истражуваа капитален корупциски скандал

Грчкиот новинар Костас Ваксеванис се соочува со обвинение за четири кривични дела и можност да добие 20 години затвор поради неговото известување за скандалот со фармацевтската компанија „Новартис“. Неговата колешка Јоана Пападаку се соочува со обвинение за случајот „Новартис“, но и за таканаречната „Листа Лагард“ на можни затајувачки на данок. Врвни меѓународни организации за заштита на слободното изразување и за...

Хелсиншки комитет бара Обвинителството да реагира на заканите со насилство

Хелсиншки комитет за човекови права во врска со говорот на омраза предизвикан од последните политички случувања во државата, побара Јавното обвинителство да реагира на сите јавни повици на насилство. „Игнорирањето на говорот на омраза и неговите последици, отсуството на процесирање на ваквите случаи и речиси непостоечката судска пракса на ова поле, директно ја овозможува неговата ескалација во чувствителни општествено-политички моменти....

Обвинителството ги отфрли пријавите на ВМРО-ДПМНЕ и Левица за гласањето во скафандери во Собранието

Основното јавно обвинителство (ОЈО) ги отфрли кривичните пријави што ги поднесоа опозициските ВМРО-ДПМНЕ и Левица против собранискиот спикер Талат Џафери и двајцата пратеници од власта кои во скаfандери дојдоа на гласање во парламентот, поради тоа што беа заболени од ковид-19. Нивните гласови беа неопходни за усвојување на пакет мерки за помош за справување со пандемијата, кои беа со месеци...

МВР: 50 прекршувања на полицискиот час во текот на изминатата ноќ

Полициските службеници во текот на изминатата ноќ констатирале 50 прекршувања на полицискиот час од лица кои не ја почитувале забраната за движење, информира Министерството за внатрешни работи. За овие 50 лица кои не ја почитувале забраната за движење меѓу 20 и 5 часот ќе следуваат кривични пријави. Од МВР информираат дека во текот на изминатото деноноќие, пак, на територијата на...

Обвинителство поведе постапка за злоупотреби при издавањето пасоши за 11 лица

Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе две кривични пријави – едната од Единицата за финансиски криминал при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал-Сектор за криминалистички истраги и втората од Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди. Со пријавите се опфатени вкупно 11 лица за кривично дело – Злоупотреба на службена положба и...

Изминатово деноноќие 23 прекршувања на забраната за движење, полицијата поднесува кривични пријави

Од Министерството за внатрешни работи (МВР) информираат дека од 22.00 часот на 30 март до 5 часот утрово констатирано е дека 23 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 609 прекршоци. „Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат...

Полицискиот час не го почитувале 28 лица, 369 санкции за неносење маски

Од Министерството за внатрешни работи (МВР) информираат дека од 22 часот (20.03.2021) до 05 часот (21.03.2021) полициските службеници констатирале дека 28 лица не ја почитувале забраната за движење. За прекршувањето на полицискиот час, за овие лица Основното јавно обвинителство ќе треба да поднесе кривични пријави, кои досега беа во форма на парични казни. Од МВР велат дека текот на изминатото...

МВР и ДПИ затвораат кафеани и чајџилници, дел од угостителите не го почитуваат работното време до 21 часот

Министерството за внатрешни работи (МВР) има полни раце работа со угостителските објекти кои не ги почитуваат мерките за ограничување на работното време до 21 часот. Според податоците од билтенот на МВР, само во текот на вчерашната ноќ се регистрирани неколку прекршувања. „На 05.03.2021 во временскиот период од 21.30 до 23.20 часот од полициски службеници од СВР Скопје во содејство со...

Порталб: Кривични пријави против 14 превозници без лиценци во Тетово, „легалните“ автобуси никаде ги нема

Во Општина Тетово продолжува акцијата за казнување на нелегалните превозници. Во рок од околу еден месец, 14 лица беа фатени од полицијата како превезуваат патници, без дозвола за дејност. Потсетуваме, дека друго решение за превоз на патници од околните села нема, пишува „Порталб.мк“. Лицата кои биле фатени како нелегално ја вршат оваа активност, живеат во околните тетовски села, како и...

Обвинителството поднесе две кривични пријави за дивите платформи на Матка

Изградбата на дивите платформи на Матка ќе има судски епилог. Основното јавно обвинителство (ОЈО) од Скопје поднесе обвинителен предлог против две лица за кривично дело – Узурпација на недвижности, согласно член 225 став 1 од Кривичниот законик. Тие се обвинети дека узурпирале локација прогласена за споменик на природата во Матка. „Првиот обвинет, 39-годишен жител на Глумово, како трговец-поединец кој врши...

Изминатиов викенд инспекторите изрекле 27 кривични и 8 прекршочни пријави за угостители

Во изминатите три дена од продолжениот викенд, од страна на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) извршени се вкупно 1.366 контроли и 104 надзори во угостителски објекти согласно Законот за угостителска дејност, Законот за заштита од пушењето, здравствените протоколи, Законот за угостителска дејност, Уредбата со законска сила за примена на Законот за трговија и Законот за заштита на потрошувачи, информираат од...

СВР Охрид поднесе кривични пријави против организаторите на забавата на плажата Градиште која се случи на 2 август

Охридската полиција поднесе кривични пријави против организаторите на забавата на плажата Градиште која се случи на 2 август. „СВР Охрид поднесе кривична пријава против И.И.(33), Г.Ј.(34), С.Ј.(34), сите од Скопје и против фирма од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. На 02.08.2020 пријавените организирале музички настан во Градиште...

Јавното обвинителство отфрли четири кривични пријави против ТЕ-ТО

Основното јавно обвинителство Скопје донело решение со кое се отфрла кривичната пријава поднесена од Топлификација АД Скопје против четири физички лица, претседател на Управен одбор, нотар, извршител и адвокат. Пријавите против нив биле за злоупотреба на службена положба и овластување и за оштетување или повластување доверители. ОЈО Скопје одлучи да ги отфрли и кривичната пријава поднесена од тројца акционери во...

Трифун Костовски: НБРМ и поранешното раководство на Еуростандард банка се виновни за нејзиното пропаѓање

Народната банка на Северна Македонија и поранешното раководство на Еуростандард банка се виновни за нејзиното пропаѓање, вели најголемиот акционер во банката Трифун Костовски. НБРМ е виновна затоа што правела опструкции и не дозволувала банката да биде купена од странски инвеститор, а поранешниот менаџмент затоа што на своја рака правел злоупотреби на капиталот и манипулативни трансакции. Ова на денешната прес-конференција...

ДИК ги отфрли сите приговори на партиите, најави за тужби до Управен суд

Државната изборна комисија (ДИК), вчера ги отфрли сите 2.141 приговори поднесени од партиите во врска со предвремените парламентарни избори кои се одржаа на 15 јули. Левица поднесе 1.982 приговори, но ДИК најголемиот дел од нив ги отфрли бидејќи немале потпис и печат. Лидерот на партијата Димитар Апасиев, на неговиот фејсбук-профил најави поднесување тужби пред Управниот суд по одбиените приговори од...

МВР викендов фатило 609 прекршители на полицискиот час, дел од граѓаните ја игнорираа забраната за движење

Полицискиот час на сила, дел од граѓаните на улица. Ваква беше ситуацијата во Скопје во текот на изминатиов продолжен викенд во услови на рапиден раст на бројот на новозаболени лица од ковид-19. Се чини дека дисциплината беше најлоша во неделата, кога цели семејства со мали деца излегоа да се прошетаат надвор од своите домови низ сите скопски населби. Притоа,...

203 граѓани вчера не го почитувале полицискиот час, казни и за 481 лице без маски

И покрај тоа што земјава е присутен вториот бран со забрзано ширење на корона вирусот, Министерството за внатрешни работи (МВР) регистрира непочитувања на владините мерки за спречување на ширењето на Ковид-19 од страна на граѓаните. Само во текот на вчерашниот ден, евидентирани се 203 лица низ целата земја кои не го почитувале полицискиот час, при што приведени биле 155...

Се врши вештачење на снимките од локалот во кој присуствувал Христијан Мицкоски

На денешната прес-конфренција, заменик дополнителната министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска информираше за деталите од настанот во скопско Дебар маало на 3 јуни, кога во затворен дел од угостителски објект беше присутен опозицискиот лидер, Христијан Мицкоски. Петровска појасни дека од исказите на очевидците, односно вработените во објектот, идентификувани се сите четворица кои го придружувале Мицкоски. „Можам само да ви потврдам дека...

Пауновски: Пазарен инспектор од Куманово е позитивен на Ковид-19

На денешната прес-конференција, директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски најави дека ќе биде затворено целото пазарно одделение во Куманово, поради како што информираше тој, еден пазарен инспектор од Куманово е позитивен на Ковид-19. Во периодот од 28 мај кога се отворија угостителските објекти, заклучно со вчерашниот ден, поднесени се 28 кривични и 38 прекршочни пријави, а затекнати се и...

26 кривични и 41 прекршочна пријава за угостителите што не ги почитуваат протоколите за работа

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски на денешната прес-конференција соопшти дека од повторното отворање на угостителските објекти на 28 мај до денес, изречени се 856 опомени во врска со спроведување на протоколите за работа кај кафулињата и рестораните. - За викендот и вчерашниот ден, Државниот пазарен инспекторат поднесе 21 кривична пријава и уште 5 се во фаза на постапка....

„Комунална хигиена“-Скопје го осуди вербалниот напад врз новинарката од Мета, ќе има дисциплинска одговорност

Откако на 15 август во населбата Кисела Вода двајца вработени во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје вербално ја нападнаа новинарката Илинка Иљоска вработена во новинската агенција Мета и се обидоа да...