СВР Охрид поднесе кривични пријави против организаторите на забавата на плажата Градиште која се случи на 2 август

фото: Принтскрин

Охридската полиција поднесе кривични пријави против организаторите на забавата на плажата Градиште која се случи на 2 август.

„СВР Охрид поднесе кривична пријава против И.И.(33), Г.Ј.(34), С.Ј.(34), сите од Скопје и против фирма од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. На 02.08.2020 пријавените организирале музички настан во Градиште и на плажата, без почитување на мерките за спречување и ширење на заразна болест Ковид-19 и протоколите за отварање и работа со кафетерии, односно пријавените не постапиле според владините уредби,“ информираат од СВР Охрид.