fbpx
Таг: Кијив

таг: Кијив

Повредени најмалку 13 лица во руски ракетен напад врз Кијив

Руските вооружени сили утрово извршија голем ракетен напад врз главниот град на Украина, Кијив, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Ракетни напади се извршени и врз други населени места во Украина, при што, како одговор, биле активирани капацитетите на Военото воздухопловство на Украина. Во Кијив досега се знае за 13 ранети или инаку повредени цивили, од коишто една е бремена...

Наводниот нацизам во Киев и натаму предмет на дезинформациите од Москва

Повеќе дезинформациски наративи може да се идентификуваат од почетокот на годинава во медиумскиот и интернет просторот на македонски јазик. Од тоа дека на Украина ѝ е „загрозена државноста“ ако ја продолжи војната, до тоа дека Зеленски ја загубил популарноста. Сепак најконзистентни остануваат дезинформациите за поврзаноста на елитите во Киев со нацизмот, што директно ги пласираа и Путин и Медведев....

Макрон треба да дојде во Украина со долгометни ракети

Францускиот претседател Емануел Макрон ја најави својата посета на Украина во следниот месец, ветувајќи дека ќе донесе десетици долгометни ракети SCALP за украинските вооружени сили, јавува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Станува збор за двостран договор што треба да се финализира при посетата на Макрон на Кијив. Според Ројтерс, во деновите пред посетата на Макрон, може да се очекуваат 40...

Орбан со вето за преговорите со ЕУ за Украина, повици за санкции за Унгарија

Европската комисија добива предупредувања да не се обидува „да го смири“ унгарскиот премиер Виктор Орбан, „одмрзнувајќи“ милијарди евра наменети за Будимпешта, откако тој се закани дека ќе ги блокира плановите на ЕУ за отворање пристапните преговори со Украина и за нова парична помош за Кијив, пишува британски „Гардијан“. Потезите на унгарската влада во последните години за подривање на независните институции,...

Кијив погоден со најголемиот напад со дронови од почетокот на војната

Вчеравечер Русија го започна својот најголем напад со дронови од почетокот на војната, вели градоначалникот на Кијив Витали Кличко. Главниот град на Украина бил нападнат со 75 „Шахид“ дронови од иранско производство. Сите освен еден биле соборени од украинските воздушни сили. Нападот и соборувањето на дроновите траело шест саати во текот на ноќта, известува Би-би-си. Сепак, и остатоците од соборените...

Кијив втор ден по ред под бран руски напади со дронови

Русија утрово повторно започна бран напади со беспилотни летала врз Кијив, засилувајќи ги нападите врз украинскиот главен град по пауза од неколку недели, соопшти градската воена администрација, а пренесе Гардијан. Засега нема извештаи за критична штета или жртви, рече Серхи Попко, шеф на воената администрација на Кијив, цитиран од Ројтерс. По пауза од 52 дена, Москва ги продолжи воздушните напади врз...

Кијив и околината на Москва повторно цел на напади

Руските сили го нападнаа главниот град на Украина, Кијив, во текот на ноќта, а воздушни напади напади имаше и во источниот и јжниот дел на Украина. Руските власти, пак, соопштија за напади врз области околу главниот град на Русија, Москва и околу западниот руски град Смоленск, јавија новинските агенции. Балистичка ракета Искандер-М била соборена од украинските сили додека се приближувала...

Кијивскиот регион повторно ракетиран, оштетени деловни објекти и автомобили

Од парчињата на уништени руски ракети ноќеска, во регионот Кијив биле оштетени деловни објекти, приватни автомобили и фасади на згради, како и еден камион и еден булдожер, соопшти Кијивската регионална воена управа, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Руските агресорски сили истрелувале ракети во период од два часа, при што дејствувала украинската противвоздушна одбрана. Не биле погодени критично важни или...

Експлозии во Киjив: Кличко им порача на граѓаните да останат во засолништата

Експлозии одекнуваа во украинскиот главен град Кијив, откако властите прогласија тревога за воздушен напад низ целата земја, пренесе Ројтерс. Градоначалникот Виталиј Кличко им порача на жителите да останат во засолништата за воздушни напади. Градските власти на Кијив рекоа дека функционира противвоздушната одбрана, а воздухопловните сили известија дека Русија лансирала хиперсонични ракети во регионот на Кијив. „Експлозии во градот. Останете во засолништа!“,...

Мините поставени од руските сили во Украина се смртоносна закана за војската и за цивилите во Киев

Додека украинските сили полека продолжуваат со својата контраофанзива, војската и цивилите во земјата се соочуваат со смртоносен проблем - нагазни мини кои се претпоставува дека ги има стотици илјади, а се расфрлани по патишта, закопани ce во полиња и се скриени во опустошени градови, објави Ројтерс. Постојат нови, напредни типови мини кои можат да осетат движење или да уништат возила...

Русија со нов бран напади со беспилотни летала врз Кијив

Русија започна нов бран напади со беспилотни летала врз Кијив, соопштија регионалните власти утринава, a украинските власти ја обвинија Русија за употреба на касетна муниција во напад врз цивили, во кој загинаа две лица, меѓу кои едно дете, објавуваат странските медиуми. „Сите воздушни цели беа навремено откриени и уништени на пристапот кон Кијив од страна на силите за воздушна одбрана“,...

Русија го нападна Кијив неколку часа пред почетокот на НАТО самитот

Во раните утрински часови Русија изврши воздушен напад врз Кијив и тоа само неколку часа пред почетокот на самитот на НАТО во Вилнус, Литванија на кој алијансата ќе се фокусира на справувањето со безбедносните закани од Москва, пренесува Гардијан. „Непријателот го нападна Кијив низ воздух по втор пат овој месец“, рече Серхи Попко, шеф на воената администрација на Кијив, во...

Манипулативен пост ја извртува вистината – Украина се брани од Русија и не војува за „ќеиф на Лондон“

Објавата во која се тврди дека Украина ја води војната против Русија заради ќефовите на Лондон и дека Орбан и е најголем пријател на Украина зашто единствен инсистирал на преговори меѓу Киев и Москва за запирање на војната е невистинит и манипулативен по повеќе основи, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен на социјалната...

Тројца загинати, меѓу кои и 11-годишно девојче, во руски ракетен напад врз Кијив

Три лица загинаа, меѓу кои и 11-годишно девојче, во нов ракетен напад што Русија изминатава ноќ го извршила врз Кијив, пренесува Би-би-си. Украинската новинска агенција Укринформ, пак, повикувајќи се на најновите податоци од Националната полиција на Украина, објави дека девојчето имало 9 години. Во нападот наводно биле вклучени 10 проектили со краток дострел „Искандер“, а сирените за предупредување се вклучиле...

Дронови оштетија згради во Москва, во Кијив трет напад за 24 часа

Русија ја обвини Украина дека извршила серија напади со беспилотни летала рано утрово врз Москва. Руското Министерство за одбрана на Телеграм објави дека Кијив организирал „терористички напад“ користејќи најмалку осум дронови, пренесува Би-би-си. Градоначалникот на рускиот главен град, Сергеј Собјанин, вели дека е причинета штета на неколку згради, но дека никој не е сериозно повреден. Министерството за одбрана на Русија тврди...

Русија повторно го ракетираше Кијив, остатоци од ракета паднаа во зоолошката градина

Украинскиот главен град повторно беше цел на руски воздушни напади, во кои најмалку три лица се повредени и погодена е зоолошката градина во Кијив, пишува Би-Би-Си. Украинските власти соопштија дека сите 18 проектили биле соборени од украинската противвоздушна одбрана, иако тие посочија дека проектилите биле испалени од повеќе правци истовремено од страна на руската војска. Сирените за воздушна опасност се...

Три лица загинаа во ноќните напади со дронови врз регионот на Кијив

Три лица загинаа, а седум други се ранети во нападите на руски беспилотни летала во текот на ноќта врз регионот на Кијив, соопштија украинските власти, пренесе Ројтерс. Регионалната воена управа на Кијив на својот канал Телеграм објави дека е оштетен „цивилен објект“ и дека спасувачите сè уште работат на местото на настанот. Официјални лица рекоа дека повеќе од 100 работници и...

Човечките загуби на руските сили во Украина се искачија на 107.440 убиени

Украинските воружени сили на територијата на Украина убиле 107.440 руски војници од почетокот на руската воена агресија на 24 февруари 2022 до утрово. Само во текот на вчерашниот ден биле убиени 720 припадници на руските окупаторски сили, јави украинската новинска агенција ukrinform.net. Украинските бранители исто така уништиле 3.031 тенк, 6.093 оклопени борбени возила, 2.027 артилериски системи, 423 повеќецевни ракетни фрлачи,...

Жителите на Кијив би можело да бидат евакуирани во случај на целосно исклучување на струјата

Кијивските власти почнаа да планираат евакуација на 3 милиони жители на украинскиот главен град во случај да дојде до целосно исклучување на струјата како последица на руските бомбардирања, пишува Њујорк Тајмс. Бомбардирањето од страна на руските сили на критичната енергетска инфраструктура низ целата земја продолжува, при што 40 отсто од енергетската инфраструктура на Украина е оштетена или уништена. Општинските работници на...

Со старо видео се дезинформира дека Зеленски не е веќе во Киев

Наспроти изнесеното во постот дека фотографијата е снимена на 12 октомври 2022 година, таа е снимена на 16 јуни годинава и објавена на Бизнис Вајр. Компанијата на 16 јуни годинава објави дека претседателот на Украина, Зеленски, им се обратил на глобалните технолошки иноватори во 3Д видео, продуцирано со помош на волуметричка технологија на фирмата Еверкоаст. Во постот оваа фотографија...

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале и министерот за надворешни работи,...