fbpx

Експлозии во Киjив: Кличко им порача на граѓаните да останат во засолништата

Воздухопловните сили известија дека Русија лансирала хиперсонични ракети во регионот на Кијив

-

Експлозии одекнуваа во украинскиот главен град Кијив, откако властите прогласија тревога за воздушен напад низ целата земја, пренесе Ројтерс.

Градоначалникот Виталиј Кличко им порача на жителите да останат во засолништата за воздушни напади. Градските власти на Кијив рекоа дека функционира противвоздушната одбрана, а воздухопловните сили известија дека Русија лансирала хиперсонични ракети во регионот на Кијив.

„Експлозии во градот. Останете во засолништа!“, напиша Кличко на апликацијата за пораки Телеграм.

Тој рече дека фрагменти од соборениот проектил паднале на територијата на детската болница во градот, но дека нема повредени или материјална штета.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...