fbpx
Таг: Кавадарци

таг: Кавадарци

Тинејџер од Кавадарци фотографирал туѓи картички во соблекувална, па пазарел онлајн

Кавадарчанец стар 17 години во текот на минатиот месец во два наврати во соблекувална на сала за вежбање во Кавадарци, ги фотографирал банкарските картички на двајца негови сограѓани, а потоа вршел онлајн трансакции со броевите од картичките, соопшти МВР. Вкупната сума на неговите нелегални трансакции изнесува 200 евра. Првиот инцидент се случил на 23 јануари годинава, при што 45-годишниот сопственик...

Кавадарчанка и жител на Тетовско измамени за кредит и бугарски документи

Двајца измамени во текот на вчерашниот ден регистрирал билтенот на Министерството за внатрешни работи (МВР). Утрото околу 9 часот во кавадаречката полициска станица, 57-годишна жена од Кавадарци пријавила дека била измамено од едно лице. Лицето ѝ рекло дека е претставник на странска банка со претставништво на Балканот и се договориле да ѝ помогне да добие кредит со ниска каматна стапка....

Условна казна доби трујач на животни кој расфрлил отров на јавна површина

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Предлог за издавање казнен налог против 32-годишен жител на селото Глишиќ, обвинет за предизвикување општа опасност и за мачење животни, според одредбите на Кривичниот законик. Како што соопшти Обвинителството, тој на 9 ноември, исекол неколку парчиња салама, ги напрскал со токсичен препарат за прскање винова лоза, ги ставил во ќеси како мамец и ги оставил...

Во Кавадарци ќе се гради дневен центар за лица со телесна и ментална попреченост

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и градоначалникот на Општина Кавадарци, Митко Јанчев денес потпишаа договор за соработка, согласно којќе се гради дневен центар за лица со телесна и ментална попреченост во оваа општина. Центарот ќе има капацитет за 24 корисници. „Вкупната проценета вредност на проектот е 40.856.910 денари. Министерството за труд и социјална политика ќе обезбеди 90 отсто...

Пет македонски градови ќе се справуваат со аерозагадувањето со помош на Шведска и УНДП

Во пет општини -  Кавадарци, Струмица, Гостивар, Струга и Куманово, изворите на загадување на амбиентниот воздух ќе се идентификуваат со најсовремена опрема и методологија, при што за првпат во земјава ќе се спроведе и мерење на загадувањето на воздухот во затворен простор. Истражувањата ќе ги вршат Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип (УГД) и лабораторијата „Амбикон“, а ќе се спроведат...

Татко и син спасени во драматична потрага по сообраќајка во Кавадарци, детето било присебно и побарало помош на 112

Татко и син биле спасени по сообраќајна несреќа во Кавадарци, откако детето се јавило на единствениот број за пријавување несреќи, пожари, ризици и опасности 112 и побарало помош. Како што информираше градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев детето многу успешно ги водело спасувачките екипи до местото каде што се случила несреќата, по што биле превезени во кавадаречката болница, а потоа...

Фатени крадците на лаптопи од „Донирај компјутер“

Фатени се крадци на компјутери и компјутерска опрема во Кавадарци, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР) претпладнево. Иако информациите што се соопштени се сувопарни, некои детали веднаш посочуваат кон кражбата од просториите на „Донирај компјутер“, организацијата што работи на оспособување и подарување користена компјутерска опрема на луѓето во незавидна позиција. „Мета“ пишуваше за кражбата. https://meta.mk/ukradeni-laptopi-od-doniraj-kompjuter-se-spremale-kako-pomosh-za-nadareni-studenti/ Тоа го потврди и првиот човек на...

Татко под истрага за полови дејствија кон сопствената малолетна ќерка

Основното јавно обвинителство Кавадарци, донело наредба за спроведување истражна постапка против 42-годишник, за кого постои основано сомнение дека подолг период вршел други полови дејствија кон сопствената малолетна ќерка. Според информациите од Обвинителството, постои сомнение дека таткото во повеќе наврати, во текот на 2022 и 2023 година, искористувајќи го тоа што со девојчето живеел во иста семејна заедница, ѝ прикажувал видеа...

По целовечерна борба со пламените јазици, изгаснат пожарот во кавадаречко

По целовечерна борба на пожарникарите од Кавадарци и тим на „Национални шуми“, во 4 часот утрово бил локализиран и вториот пожар кај селото Брушани, информираа во Центарот за управување со кризи (ЦУК). Пожарникарите во овој реон вчера интервенирале во два наврати, прво во 17:30, кога пожарот бил изгаснат, а потоа и во 21:30 часот кога повторно настанал пожар. Според oдговорните...

Основците од прво до петто одделение во Кавадарци добија бесплатна ужинка

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Кавадарци, Митко Јанчев: Ветување: Бесплатен оброк за сите ученици од прво до петто одделение во Кавадарци   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Ова изборно ветување на градоначалникот на Општина Кавадарци, Митко Јанчев, дадено за време на кампањата за локалните избори кои се одржаа во октомври 2021 година, е исполнето. Од...

Велешанец осомничен дека шест години ја наведувал на проституција неговата сопруга

Притворен е 45-годишен велешанец кој се сомничи дека својата сопруга шест години ја тепал, дрогирал и ја наведувал на проституција, соопшти Основното јавно обвинителство Кавадарци. Против него е поведена постапка по основано сомнение дека сторил кривично дело – Посредување во вршење проституција според член 191 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. „Во временскиот период од 2016 до...

Изградена е спортска сала во училиштето во Ваташа

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Кавадарци, Митко Јанчев:   На крајот на септември 2021 година, во кампањата за локалните избори, градоначалникот на Кавадарци , Митко Јанчев  на предизборен собир во Ваташа барајќи ја довербата за нов мандат, меѓу другото, вети и доизградба на спортската сала во ООУ „Димката Ангелов...

Притвор за кавадарчанец осомничен дека крвнички истепал мајка и нејзината шестгодишна ќерка

Основното јавно обвинителство Гевгелија донело наредба за истражна постапка против едно лице од Кавадарци за кривично дело „Насилство“. Лицето е осомничено дека крвнички истепало мајка и нејзината шестгодишна ќерка од селото Мрзенци, информираат во Обвинителството. Кавадарчанецот е во притвор бидејќи има сонмежи дека може да избега или да ја попречува истрагата со влијание врз сведоци. Како што информираат во Обвинителството,...

Скопје и денеска е европски град со најзагаден воздух и меѓу петте најзагадени во светот

Македонскиот главен град денеска е на петтата позиција на листата најзагадени градови во светот и е најзагаден во Европа. Спред податоците на IQ Air, индексот на квалитетот на воздухот US AQI за Скопје е 183 со што градот останува во црвената зона на места каде воздухот е нездрав. Во текот на вчерашниот ден Скопје се најде на деветтата позиција на...

Скопје денеска е европски град со најзагаден воздух, надминат е прагот на алармирање

Европски град со најголемо загадување на воздухот денеска е Скопје. Според податоците на IQ Air, индексот на квалитетот на воздухот US AQI за Скопје е 174 и градот е влезен во црвената зона на места каде воздухот е нездрав. Скопје утрово е деветти по загаденост град во светот според квалитетот на воздухот. Од Министерството за животна средина и просторно планирање...

МВР гони 15-годишник од Кавадарци за „тероризам“, праќал лажни закани за бомби преку „хакирана“ електронска адреса

МВР поднесе кривична пријава против 15 годишен малолетник од Кавадарци за кривично дело „Тероризам“. Малолетникот се сомничи дека на 4 и 12 декември испратил закана за бомба до три основни и три средни училишта во Кавадарци. Според МВР, тој пораките ги праќал преку „хакирана“ електронска адреса, директно од неговиот персонален компјутер. „Малолетникот на 04.12, од неговиот персонален компјутер на интернет...

Кавадарци се збратими со украинскиот град Буча кој беше разурнат од руската агресија

Украинскиот град Буча, кој беше разурнат како последица на руската агресија, и Кавадарци денеска официјално се побратимија. Градоначалникот Митко Јанчев ја прими делегацијата на Украина предводена од амбасадорката на Украина во Македонија Н.Е Лариса Дир, која беше во официјална посета на Општина Кавадарци. Заедно со нив беше и заменик градоначалникот на Општина Буча, Шепетко Серхи, секретарот за јавна дипломатија од...

Да ги храниме економиите не депониите – банките за храна помагаат во борбата против гладта [фото]

Да ги храниме економиите, а не депониите. Ова е мотото на Банката за храна Македонија, која веќе 12 години неуморно се бори против фрлањето на храна како отпад во земјава и против гладот меѓу македонските граѓани. Со Душко Христов, основач и раководител на организацијата, разговаравме во нивните простории во Скопје во периодот кога се подготвуваа месечните пакети кои ги...

ЈО: Починатиот маж од Кавадарци бил избоден, па запален

Првичниот наод од обдукцијата врз телото на починат маж, кое беше пронајдено во семејна куќа во Кавадарци на 8 септември, покажа дека починатиот бил лишен од живот со повеќе убодни рани, а потоа бил запален, соопштија денеска од Јавното обвинителство. „Со оглед на утврдените факти, Основното јавно обвинителство Кавадарци презема интензивни дејствија за откривање на сторителот или сторителите“, информираат оттаму. Во...

ОЈО: Лекарка од заводот Демир Капија обвинета за смртта на 12-годишно дете

Основното јавно обвинителство Кавадарци до надлежниот суд поднесе Обвинителен предлог против лекарка од Специјалистичкиот завод Демир Капија за кривично дело – Тешки дела против здравјето на луѓето од член 217 став 4 во врска со член 207 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Според ОЈО, лекарката спротивно на Договорот, здравствената помош ја укажувала без да изврши непосреден...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...