fbpx
Таг: Јутуб

таг: Јутуб

Јутјуб експериментира со криење на дислајкови на видеата

На 30-ти март на својот официјален профил на Твитер, Јутјуб објавија дека ќе тестираат промени на нивниот лајк/дислајк систем. Овие промени се однесуваат на јавниот приказ на самите бројки, односно криење на бројката на дислајкови. Оваа промена е воведена како фидбек на оние кои креираат на Јутјуб и се често мета на кампањи со цел собирање на дислајкови. Од Јутјуб...

Со едукативни видеа од доктори, Јутуб ќе се бори против дезинформациите за ковид-19

Јутјуб работи со врвни здравствени организации со цел создавање едукативни медицински видеа за платформата во обид да се спречат дезинформациите за ковид-19, се вели во објава на Јутуб блогот. Со новиот тим за здравствено партнерство ќе раководи д-р Гарт Греам, новиот директор на Јутуб и глобален шеф на партнерствата за здравствена заштита и јавно здравје. Грем неодамна беше главен здравствен...

Јутјуб го блокираше каналот на Трамп поради поттикнување насилство

Поради прекршување на политиките за поттикнување на насилство, поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп во наредните седум дена нема да може да објавува нови видеа или стримови во живо на Јутјуб, бидејќи платформата привремено му забрани пристап до каналот. „По внимателно разгледување и поради загриженоста за постојаниот потенцијал за насилство, отстранивме нова содржина прикачена на каналот „Доналд Трамп“ бидејќи увидовме...

Baby Shark стана најгледано видео на YouTube

Популарната детска песна „Baby Shark“ на 2 ноември стана најгледано видео на YouTube со над 7.1 милијарди прегледи. Со ова оваа песна го надмина претходниот рекорд којшто го држеше „Despacito“ од 4ти август 2017та година. „Baby Shark“ започнала како летна кампинг песна во 2016 година а стана вирална во 2018 година со тогашниот #BabySharkChallenge и претпознатливиот танц што е...

Иван Ајнштајн, јутјубер: Секој има еднакви можности, само треба паметно да ги искористи (видео)

Со 42 илјади седбеници на Јутjуб, Иван Ајнштајн е еден од најпознатите јутjубери во нашата држава. Продуцира различни содржини, но исто така се занимава и со музика. Со него ја започнуваме серијата интервјуа со познати фаци од социјалните медиуми. Откако ќе го погледнете спотот, прочитајте што ни кажа Иван на темите на кои му поставивме прашања. https://www.youtube.com/watch?v=YweKlzZS8XE Каналот Иван Ајнштајн е...

Јутjуберка се омажи за Бред Пит од картон (видео)

Јутjуб личноста Триша Пејтас (Trisha Paytas) позната по нејзините контроверзни видеа, кон крајот на предходниот месец на јутjуб објави видео во кое најавува дека е свршена и наскоро ќе прави свадба. Голем дел од нејзината публика, познавајќи ја Триша веднаш претпоставуваше дека се работи за некој нејзин нов трик. Најчестите претпоставки беа дека веројатно ќе се “омажи“ со самата...

Како се делат фотелји во Македонија (видео)

Секоја 5-та институција во државата постои само заради директорската фотелја. Во нејзиното ново видео, Кика Авеиро го изнесува својот став на ова прашање и вели дека ова е една од причините зошто голем број од младите сакаат да ја напуштат државата. - Единствен критериум дали некој ќе ја добие работната позиција, треба да биде дали таа личност е најкомпетентна за...

Нова серија од Шејн Досон еден од најпознатите јутјубери

Долго очекуваната документарна серија на Shane Dawson (Шејн Досон) заедно со Jeffree Star (Џефри Стар) е конечно тука. Шејн е еден од првите јутјубери на платформата, а моментално има 22 милиони претплатници. Содржината на неговите видеа еволуира низ годините. Долго време беше познат по неговите видеа за теории на заговор кои имаа милиони прегледи, но се чини дека Шејн...

Избришани дел од „бомбите“ на СДСМ од „Јутјуб“

Седумнаесет „бомби“ досега се избришани од официјалниот канал на СДСМ на „Јутјуб“, а во најголемиот дел од нив, според СДСМ, се слуша гласот на експремиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, објави „А1 он“. На избришаните „бомби“ пишува дека извесна фирма „ОМД Нетворк“ побарала авторски права, па поради тоа содржината е отстранета. Од каналот на СДСМ се отстранети „бомбите“ за смртта на...

Северна Кореја ги блокираше „Фејсбук“, „Твитер“ и „Јутуб“

Северна Кореја соопшти дека го блокирала пристапот со „Фејсбук“; „Твитер“, „Јутуб“ и до јужнокорејските сајтови. Во соопштението на Министерството за пошта и телекомуникации се наведува дека „антирепубличките сајтови за лажна пропаганда, сексуалните и интернет станиците на возрасни“ се блокирани, заедно со сервисите „Јутуб“, „Фејсбук“, „Твитер“, „Гласот на Америка“ и страниците на јужнокорејските медиуми. Соопштението е објавено на главниот мобилен оператор „Кориолинк“...

„Јутјуб“ сега поддржува видеосодржини со 8к

Видеостандардот 720 пиксели постепено се заменува со 1.080 пиксели, а новиот 4K (4.000 пиксели) станува сè пораспространет. Сепак, изгледа дека 8K е следниот чекор за „Јутјуб“. Компанијата официјално нема соопштено, но веќе почна да става видеосодржини со поддршка за 8K (8.000 пиксели). Во моментов само неколку видеозаписи се достапни во резолуција 8K . Проблемот, кога станува збор за видеосодржините со резолуција...

Турција го одблокира пристапот до „Јутјуб“ и до „Твитер“

Турција денеска го одблокира пристапот до „Твитер“ и до „Јутјуб“ бидејќи компаниите, наводно, ги отстраниле содржините што биле спорни за владата. Интернет-страниците вчера беа блокирани откако обвинителите побараа воведување на мерката поради фотографиите од обвинителот кој минатата недела беше киднапиран и убиен во Истанбул. Двајцата милитанти и обвинителот се убиени за време на полициската акција за спасување на обвинителот. Турската влада неодамна донесе...

Руски хакер ја пробил безбедноста на „Јутјуб“

Руски компјутерски експерт покажа начин за бришење на која било снимка од интернет-сервисот „Јутјуб“. Демонстрацијата на Камил Хисматулин објавена на интернет, прикажува како во рок од 30 секунди се брише која било снимка откако ќе се ископира дел од нејзината интернет-адреса. Хисматулин не ја злоупотребил хакерската интервенција, туку ја пријавил во „Гугл“, сопственикот на „Јутјуб“. Компјутерскиот експерт на шега рекол дека бил во...

„Јутјуб“ воведува гледање од различни агли

„Јутјуб“ воведува нова функција „избери го својот агол“, која овозможува промена на аголот на гледање на одредена видеосодржина. Станува збор за постапка што овозможува гледање содржини и промена на аголот на гледање во кој било момент, што е слично како кај некои ДВД/блу-реј или компјутерски игри. Видеосодржините ќе може да се гледаат од четири различни агли со едноставно кликнување со глушецот на...

Музичари ќе го тужат „Јутјуб“

Видеосервисот „Јутјуб“ ќе се соочи со тужба во износ од една милијарда долари од Фарел Вилијамс, групата „Иглс“ и од други музичари кои бараат отстранување на околу 20.000 видеозаписи од сервисот. Ирвинг Азоф, основач на асоцијацијата „Глобал мјузик рајтс“, која застапува повеќе од 40 уметници, меѓу кои Фарел Вилијамс, Крис Корнел, Смоки Робинсон, Џон Ленон, „Иглс“, тврди дека „Јутјуб“ нема права за...

„Јутјуб“: Видеото на „Нова ТВ“ од протестот на студентите е „ок“!

Нема да биде отстранета видеоснимката на „Нова ТВ“ од студентските протести што некој ја обележил кај видеосервисот „Јутјуб“ како непристојна бидејќи нарушува нечија приватност, потврдуваат за „Мета“ од „Нова ТВ“. Порталот добил одговор дека видеозаписот бил прегледан од вработените на „Јутјуб“, кои одлучиле дека базирајќи се на нивните правила, содржината на видеоснимката нема да биде отстранета . Во одговорот од „Јутјуб“...

МВР не побарало од „Јутјуб“ да се цензурира видеозаписот од студентскиот протест

Снимките од 12:45 до 16:14 минута се пријавени дека ја нарушуваат приватноста
Видеосервисот„Јутјуб“ испратил писмо до порталот „Нова ТВ“ да отстрани дел од видеозаписот од студентските протести откако некој го обележил како непристоен бидејќи „на снимките од 12:45 до 16:14 минута има нарушување на нечија приватност“. Во спорните минути од видеоснимката, освен студентите кои протестираа, се гледаат и лицата на полицајците што го обезбедуваа протестот. Од Министерството за внатрешни работи велат дека од нивна страна не...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...