fbpx
Таг: истражување

таг: истражување

Младите за време на ковидот се соочиле со ограничен пристап до информации за сексуално и репродуктивно здравје

Младите се соочиле со сериозни потешкотии да дојдат до информации и услуги поврзани со сексуалното и репродуктивното здравје во време на ковид-19 пандемијата, што довело до зголемено чувство на несигурност кај нив. Ова го покажало Истражувањето за влијанието кое ковид-19 пандемијата го имаше врз сексуалното и репродуктивното здравје и права кај младите во Македонија кое го презентираше Асоцијацијата за...

„Суперцрв“ што јаде пластика може да помогне во решавањето на глобалната криза со отпадот

Научниците ширум светот се обидуваат да пронајдат бактерии и инсекти кои јадат ѓубре, а црв што јаде стиропор е нивното најново откритие, пренесува „Вашингтон Пост“. Во труд објавен во списанието „Microbial Genomics“, научници од Универзитетот во Квинсленд, Австралија покажале дека ларвите на инсектот наречен „zophobas morio“ можат да преживеат само на полистирен, познат и како стиропор. Оваа ларва со големина...

Нова студија: Зелената енергија „стагнира“, доминираат фосилните горива

Светот користи повеќе фосилни горива повеќе од кога било порано, додека транзицијата кон зелената енергија забавува, јавува „Би-би-си“, повикувајќи се на податоци од нова студија. Според Извештајот за глобалниот статус на обновливите извори за 2022 година, уделот на ветерот и сончевата енергија во глобалното енергетско производство се зголемил минимално во последната деценија. Иако учеството на обновливите извори на енергија во секторот...

Високи 75 отсто од младите во земјава живеат заедно со своите родители [Инфографик]

Република Северна Македонија е меѓу првите земји во Европа каде процентот на млади од 18 до 34 години што живеат заедно со своите родители е загрижувачки голем. Според податоците произведени од Европската Комисија, Македонија се искачува на четвртото место на листата европски земји веднаш по Црна Гора, Хрватска и Албанија. !function(e,i,n,s){var t="InfogramEmbeds",d=e.getElementsByTagName("script");if(window&&window.initialized)window.process&&window.process();else if(!e.getElementById(n)){var o=e.createElement("script");o.async=1,o.id=n,o.src="https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js",d.parentNode.insertBefore(o,d)}}(document,0,"infogram-async"); Инфоргафик - млади лица во Европа на возраст...

Скриен свет на морски животни откриен во река под мраз на Антарктикот

Мали суштества слични на ракчиња се откриени во подводен екосистем, во река под огромна ледена површина на Антарктикот, пишува „Гардијан“. Во пештера која личи на катедрала висока стоцици метри, тим на научници од Нов Зеланд го откриле овој екосистем на длабочина од 500 метри под мразот, на стотици километри од работ на ледениот гребен Рос. Овој екосистем до неодамна бил...

Граѓаните се свесни за дезинформациите, но справувањето со ова зло мора да биде многу посилно

Главни чинители во намалување на ефектите од дезинформациите треба да бидат институциите задолжени за креирање на медиумските политики, но исто така и самите медиуми, односно новинарите. Но, потребен е систематски пристап, од повеќе фактори, порача истражувачот Ѓорѓи Митревски на сесијата „Состојби и предизвици поврзани со влијанието на дезинформациите во Северна Македонија“, во рамките на конференцијата „Справување со дезинформации во...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Младите сакаат авторитарни лидери, веруваат и во некои од дезинформациите за ковидот

Високи 82 отсто од младите сметаат дека на нашата земја ѝ е потребен лидер со цврста рака, а омилени политичари им се авторитарните лидери на Балканот и низ светот. Покрај тоа, мнозинството од младите веруваат во некои од дезинформациите за ковид-19 пандемијата што се шират низ земјава. Високи 57,8 отсто од испитаните млади рекле дека се согласуваат со тврдењето дека...

Проблемот со младите бездомници во Македонија го надминува капацитетот на социјалните услуги

„Организација за домување и станари“ (ОДС) во соработка со Цивика Мобилитас неодамна изработи и промовираше ново истражување насловено како „Младите лица и домувањето“, во кое се анализира и темата за младите лица без живеалиште што живеат во Република Северна Македонија. Станува збор за испитувања што досега немаат добиено генерална видливост, односно се анализираат скриеното и потенцијалното кои покрај јавното, постојат...

Десничарските популистички партии ја загрозуваат борбата со климатските промени, открива нова студија

Нова студија направена од универзитетите во Сасекс и Ворвик утврдила дека десничарските популистички партии низ светот го загрозуваат спроведувањето на борбата со климатските промени, пренесува весникот Гардијан. Истражувачите откриле дека, на пример, политичарите кои повикуваа на Брегзит во Обединетото Кралство сега се истите кои притискаат против нултите емисии на стакленички гасови во услови на кризата поврзана со растечките трошоци за...

Реактор: Родово-базираната дискриминација во земјава е на исто ниво како во 2019

Вчера во просториите на Јавна соба, Реактор – Истражување во акција го промовираше последното истражување на тема: „Родово-базирана дискриминација и работнички права во Северна Македонија“. На панел дискусијата по повод оваа промоција, Васка Лешоска истражувачка во Реактор, презентираше дел од официјалната статистика за пазарот на труд која упатува дека разликата во вработеноста меѓу мажите и жените на работоспособна возраст изнесува...

Истражување: Една третина од студентите се соочиле со дискриминација на факултет, малкумина пријавиле

УКИМ
Триесет проценти од студентите во земјава во одреден момент се соочиле со дискриминација на државните факултети и универзитети, но само 6,6 проценти пријавиле дека биле жртви на дискриминација. Ова го покажа истражувањето на Младинскиот образовен форум (МОФ) за студентската перцепција за дискриминација на четирите државни универзитети – „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје (УКИМ), „Гоце Делчев“ – Штип (УГД), „Св....

Истражување на ИДСЦС: Голем пад во перцепцијата на граѓаните за влијанието на ЕУ во земјава

Во 2021 година, 68 отсто од граѓаните ја поддржуваат идејата за членство на Северна Македонија во ЕУ, но македонските граѓани не се доволно информирани во врска со траекторијата и временската рамка на процесот на пристапување. Перцепираното влијание на ЕУ во Северна Македонија се намалило на најниско рангирање во последниве години – од 44,8 отсто во 2019 година на 9,5 отсто...

Бесправната сеча на дрвјата цвета, дрвокрадците тешко стигнуваат до казни за кривичните дела [инфографик]

Живеат во една општина, но со дрвокрадство се занимаваат на територијата на друго населено место, оперираат во групи од 10 до 30 луѓе кои имаат ниски социјални стандарди, дејствуваат со возила „Лада Нива“ и камионети „ТАМ“, вооружени се и агресивни и добро организирани меѓу себе. Ова се најчестите карактеристики на дрвокрадците коишто ги пустошат шумите во земјава. Главен мотив...

Нова студија покажува: лековите се опасни загадувачи на реките во светот

„Загадувањето на реките во светот предизвикано од медицинските и фармацевтските производи претставува закана за околината и глобалното здравје“, откриваат податоците од новонаправена студија, пренесува Би-би-си. Во студијата спроведена од Универзитетот Јорк во Англија, како главни загадувачи се наведени парацетамолот, никотинот, кофеинот и лековите наменети за епилепсија и дијабетес. Најазагадени во светот се реките во Пакистан, Боливија и Етиопија, додека со најдобра...

АНКЕТА: Младите не се запознаени со можностите што ги нуди ЕУ за финансирање научни проекти

Најголем број од младите во земјава, вклучувајќи ги студентите и постдипломците, не се запознаени со можностите кои им се нудат за развивање на проекти и нивно профилирање во областа на науката и научната дејност. Според Извештајот за следење на напредокот на Македонија кон ЕУ за 2021 година, државата направила минимален и лимитиран напредок во полето на наука и истражување....

Државните институции потрошиле 72.000 евра за новогодишни пакетчиња

Според истражувањето на Центарот за граѓански комуникации, државните и локалните институции за купување новогодишни пакетчиња за децата потрошиле 72.000 евра. Тендери за купување на пакетчиња за новата 2022 година имале 20 институции, додека други 37 институции купиле пакетчиња без примена на Законот за јавните набавки бидејќи вредноста на набавките била помала од 1.000 евра - колку што изнесува вредносниот праг...

Истражување: Преку ветровите микропластиката во воздухот се шири на илјадници километри

Неадекватното управување со отпадот во делови од светот, вклучувајќи ја и Македонија, предизвикува ширење на опасни отпадни материи преку ветерот на големи растојанија што се наоѓаат далеку од локациите на расфрланото ѓубре. Научниците од Националниот истражувачки институт ЦНРС открија присуство на микропластика што потекнува од Африка и Северна Америка во воздухот на Пиринејските планини, и тоа на надморска височина од...

Младите од руралниот дел на земјата сметаат дека државата не прави ништо за нив, сакаат да си заминат

Младите сметаат дека е потешко човек да најде работа ако некој од семејството нема врски или не потекнува од богато семејство. Исто така сметаат дека не е лесно да започнат свој бизнис, а алармираат и дека училиштата наместо да се опремени како што доликува за 21-ви век личат како да се од минатиот, нагласија денес учесниците на промоцијата на...

Само двајца од градоначалниците и 17 отсто од општинските советници се млади

„Одложено младинско учество - Локални избори 2021“
Покрај жените и лицата со попречености, младите се уште една група која од аспект на политичкото учество е една од најмаргинализираните во земјава. Иако четвртина од популацијата се млади лица на возраст до 29 години, само 3 отсто од кандидатите за градоначалници на локалните избори што се оддржаа во октомври годинава биле млади. Од нив, за први луѓе на општините...

„Аналитика“: Иницијативата „Отворен Балкан“ нуди можност за раст на компаниите што извезуваат

Иницијатива „Отворен Балкан“ е од големо значење за извозно ориентираните компании од земјава и тие имаат големи очекувања од иницијативата, покажа истражувањето направено со 50 македонски компании. Истражувањето го направи Тинк тенк организацијата „Аналитика“. Како што велат од таму, многу голем процент од компаниите сметаат дека иницијатива „Отворен Балкан“ е од големо значење за нив, поради можностите за подобрување на...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...