fbpx
Таг: истражување

таг: истражување

Модулот „Филе“ открил органски молекули на површината на кометата

Модулот „Филе“ детектирал органски молекули на површината на кометата „67P/Чурјумов-Герасименко“, соопшти тимот научници. Според нив, анализите покажале дека модулот открил органски молекули кои би можеле да ги претставуваат некои од основните хемиските соединенија од кои еволуирал животот на Земјата. Останатите анализи покажуваат дека површината на кометата е покриена со мраз и со тенок слој прашина со дебелина од 10 до...

Берлин е најзабавниот град во светот

Берлин прогласен за престолнина на забавата
Берлин е на прво место на листата најзабавни градови во светот пред Лондон, Њујорк, Париз и пред Токио. Порталите „Гет јор гајд“ и „Гоу јуро“ направија истражување меѓу своите корисници во кое биле вклучени 1.800 градови. Корисниците гласале во категориите барови, клубови, трговски центри, забава за возрасни и активности. Лондон е победник во категоријата за најдобри клубови, Токио ги има...

СКУП: Секоја година, нови 4.500 случаи на заболени од рак

Во Македонија секоја година се појавуваат нови 4.500 случаи на карцином од различен вид, иако светските стручњаци тврдат дека оваа бројка е многу поголема, односно дека се работи за дури 7.000 случаи, објави во истражување СКУП-Македонија. Сепак, во моментов, државните институции не водат евиденција дали карциномот го добиваат претежно пациенти кои живеат покрај фабрики и топлани, а кои се сметаат за...

Ќе се инвестираат 280 милиони евра во истражување за еболата

Европска Унија и произведувачите на лекови денеска најавија дека ќе вложат 280 милиони евра во истражување за еболата. Најголем дел од средствата ќе бидат наменети за брзо тестирање на вирусот и за производство на потенцијална вакцина. Средствата ќе се искористат за проекти што ја поддржуваат иницијативата за иновативна медицина (ИМИ), единствено јавно-приватно партнерство, која заеднички ја финансираат Европската комисија и фармацевтската индустрија. -...

Трагите од авиони не се користат за борба против климатските промени

Борбата против глобалното затоплување не се постигнува со авиони, ниту со трагите што ги оставаат зад себе кои не се ништо друго освен резултат од мешањето на топлината испуштена...