fbpx
Таг: исплата

таг: исплата

Централен регистар го оштетил буџетот за 22 милиони денари

Претходното раководство на Централен регистар, добивката од 22 милиони денари за 2016 година наместо во буџетот на Република Македонија, ја исплатил на градежната компанија АД „Бетон“, информираат од Влада. Исплатата била на барање на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и со деловен простор, бидејќи компанијата „Бетон“ ја градела зградата каде што сега е сместена оваа институција, без...

Николовски најави целосно исплаќање на субвенциите за земјоделците за 2016 година

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска на прес-конференција најави дека до крајот на овој или почетокот на следниот месец, целосно ќе бидат исплатени субвенциите за земјоделците за 2016 година. - Во изминатите два месеца, исплативме околу 60 милиони евра субвенции преку програмата за директна финансиска поддршка. Вчера на сметките на земјоделците се исплатени дополнителни 5,7 милиони евра по...

Зголемувањето на пензиите ќе се усогласува со порастот на трошоците за живот, велат од МТСП

Усогласувањето на пензиите во 2017 година се врши согласно член 37 од законот за пензиското и инвалидското осигурување, информираат од Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Оттаму велат дека, усогласувањето на пензијата се врши според движењето на индексот на трошоците на животот во висина од 50 проценти и порастот на просечно исплатената плата на сите вработени во Република Македонија...

Ќе бидат исплатени субвенциите за овоштарите и за лозарите, велат од МЗШВ

Подготвени се решенијата за исплата на субвенции на 544 овоштари во висина од 28 милиони денари, пари што производителите ќе ги добијат на почетокот од неделава, соопштија од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Освен за овоштарство, подготвени се и решенијата за исплата на субвенции за лозарство и за штетите од невремето во општина Гази Баба. Исплатата на овие...

Министерство за финансии денеска исплатило заостанати субвенции и студентски стипендии

Министерството за финансии денеска на сметките на 301.660 пензионери исплатило 4 милијарди 174 милиони денари пензија за мај, информираат оттаму. „Денеска се исплатени и студентските стипендии. Студентите ги добија стипендиите за последните пет месеци во висина 118,2 милиони денари. Исто така, денеска Министерството исплати 439 милиони денари за субвенции, од кои за житни култури 114,1 милиони денари, за лозови насади...

Костовски: Со исплатата на субвенциите паднаа во вода манипулациите на СДС

„Од денеска, со исполнувањето на законската можност, почна и исплатата на субвенциите во земјоделството“, изјави на прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој додаде дека помагањето на земјоделството и на земјоделците секогаш било и ќе остане фокус на политиките на ВМРО-ДПМНЕ. „Земјоделците добија повеќе од една милијарда евра субвенции додека ВМРО во изминативе 10 години го имаше мнозинството и одлучуваше околу земјоделската политика,...

Уставен суд ја објави одлуката за земјоделските субвенции

Уставен суд на својата веб-страница ја објави одлуката за субвенциите на земјоделците, што ја донесе на седницата на 10 мај. Со ова, се овозможува субвенциите да бидат исплатени од Министерство за финансии, кое чекаше одлуката да биде објавена. „Со оспорената забрана за исплата на субвенциите се доведува во прашање остварувањето на легитимните очекувања на оваа категорија граѓани, кои веќе инвестирале...

Николовски: Земјоделците и нивните семејства ќе го дочекаат Велигден без пари

„Освен што се блокирани сите процеси во државата, и граѓаните се економски загрозени. Меѓу нив се земјоделците кои сè уште не ги имаат добиено субвенциите за минатата година, а многумина од нив и за претходните неколку години“, изјави на прес-конференција пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски. Тој додаде дека поради несериозноста и неодговорноста на раководството на ВМРО-ДПМНЕ и на нивните пратеници,...

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ да не ја кочи исплатата на субвенциите на земјоделците

„Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата немаат ама баш никакво право со блокадата на парламентот и понатаму да ја загрозуваат егзистенцијата на земјоделците, коишто ги немаат добиено субвенциите за ланската, но и за неколку претходни години,“ изјави на прес-конференција пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски. Тој додаде дека „итно мора да се овозможи формирање на новата демократска и реформска Влада којашто ќе...

СДСМ: Миноски да не помисли да ги задолжи граѓаните повеќе од доспеаните обврски

„Го предупредуваме Кирил Миноски, кој во моментов извршува техничка функција како министер за финансии и е во заминување, да не ги задолжува граѓаните на Македонија повеќе од потребниот износ за враќање на доспеаните долгови за оваа недела“, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека обврските што стасуваат за наплата оваа недела изнесуваат 88 милиони евра и...

Продолжува штрајкот на вработените во МЖ, железничкиот сообраќај петти ден во прекин

Поради штрајкот на вработените во „Македонски железници“, кои бараат целосна исплата на платата за јануари, железничкиот сообраќај во Македонија петти ден е во целосен прекин. Патничките и товарните возови и денеска не сообраќаат, а според организаторите на протестот, блокадата на железничкиот сообраќај ќе продолжи сè додека не се исполнат барањата на вработените во МЖ. Од „Македонски железници - Транспорт“ вчера информираа...

Железничкиот сообраќај во прекин, вработените ја бараат јануарската плата

Железничкиот сообраќај во Македонија од вчера е во прекин затоа што вработените во „Македонски железници – Транспорт“ бараат исплата на платата за јануари 2017 година. Претседателот на Независниот синдикат на машиновозачи и железничари Латко Јовановски изјави дека целосно е во прекин движењето на патничките и на товарните возови на македонските пруги. „Македонски Железници – Транспорт“ вчера информираше дека на вработените ќе...

Ташевска-Ременски: 134 починати лица од Тетово примале парична помош

Мнистерката за труд и социјална политика, Фросина Ташевска-Ременски, информираше дека за 134 починати лица од Тетово и од Тетовско и по нивната смрт се исплаќал паричниот надомест за помош и нега од друго лице. При тоа, како што појасни Ременски, извршена е неоснована исплата на 1.818.996 денари или близу 30.000 евра. „Центарот за социјални работи во Тетово не постапил по службена...

Наумов – Георгиева: Државата навреме да ги исполнува обврските кон приватниот сектор

Дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, се сретна со извршната директорка на Стопанската комора на Македонија, Јелисавета Георгиева. На средбата зборувале за проблемите со кои се соочуваат компаниите, а се во рамки на надлежностите на институции кои се поврзани со надлежностите на Министерството за финансии, како што се Управата за јавни приходи и Царинската управа. - Беше истакната неопходноста од навремено исплаќање на обврските...

Авансот за поплавата, банките не можат да го користат за наплата на стари сметки и долгови

Смејствата во поплавените подрачја на социјалните мрежи тврдат дека добиле помала сума од 30.000 денари авансно исплатена парична помош, бидејќи тие пари банките им ги искористиле оти имале блокирани сметки за неплатени сметки или рати од кредит. Иако тие тврдат дека дел од парите од помошта за поплавите најпрво отишле за намирување на долговите, од банките со кои контактираше „Мета“, но...

Граѓаните од поплавените подрачја и денеска можат да се пријават за исплата на аванс

Граѓаните од поплавените подрачја и денеска може во Министерството за финансии да ги пријават деловните банки во кои сакаат да им биде исплатен авансот. Владата одлучи семејствата од поплавените подрачја да добијат по 30.000 денари аванс, а вкупното авансно обесштетување ќе изнесува 2,5 милиони евра. Од Министерството за финансии посочуваат дека сите лица кои беа евидентирани од Комисијата за проценка на...

МФ: Граѓаните од поплавените подрачја да посочат во која банка да им се исплатат средствата

Министерството за финасии ги повикува граѓаните од поплавените подрачја да посочат во која банка да им се исплати авансната паричната помош. - Со цел да се изврши авансната исплата на паричната помош на лицата од подрачјата зафатени со поплавите кои се случија на 6 август, Министерството за финансии ги повикува лицата што биле евидентирани од страна на Комисијата за проценка на...

СДСМ: За исплата на штетите нема потреба од нови задолжувања

Доказ за неспособноста на оваа влада е признанието дека за најавените 33 милиони евра за отштета за поплавените граѓани, дополнително планираат да земат нов кредит од меѓународни институции, се вели во соопштението на СДСМ. - И покрај тоа што пред помалку од еден месец незаконски издадоа еврообврзница од 450 милиони евра, денеска самите признаа дека не се во состојба од...

Кристин Лагард на судење поради несовесно работење

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, ќе мора да се појави на судење во Франција бидејќи е обвинета за несовесно работење. Таа му исплатила надомест на францускиот бизнисмен Бернар Тапи 404 милиони евра, кога беше министерка за финансии. Тапи одлучил да ги продаде сите свои акции во компанијата „Адидас Франс“ и за тоа ја овластил државната банка „Креди -...

Лозарите ќе блокираат патишта поради неисплата на грозјето

Лозарите од Неготино и од Кавадарци ќе ги блокираат регионалните патишта в понеделник поради неисплата на нивниот род од визбата „Повардарие“, пишува порталот „Дума“. Тие побарале помош од надлежните институции, бидејќи се загрозувал откупот на грозјето од идната реколта, но и нивната егзистенција. Лозарите додаваат дека се наближува нова берба, а сè уште има лозари кои не можат да си го наплатат старото...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...