fbpx
Таг: исплата

таг: исплата

Етапната исплата на јунските пензии почнува утре

Министерството за труд и социјална политика, МТСП, информира дека од утре, 26 јуни, ќе започне исплатата на јунските пензии која, во услови на опасност од КОВИД-19, и овој месец ќе тече етапно. Пензионерите кои ги земат пензиите од филијалите и експозитурите на банките, тоа ќе можат да го сторат во четири групи, според висината на пензијата. Така, утре ќе се...

ССМ бара заболените од ковид-19 и работниците во изолација да добијат цела плата

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) бара работниците заболени од ковид-19, работниците кои се во изолација или во самоизолација поради изложеност на ковид– 19, да им биде исплатен надомест на плата за боледување, односно надомест за професионално заболување во висина од 100 проценти. „Во изминатиот период, сведоци сме дека голем број на работници не по нивна вина, или се заболени...

Исплатена парична помош од над 2,5 милиони евра на 16.012 стечајци и невработени

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) и Агенцијата за вработување информираат дека на 16.012 невработени лица корисници на паричен надоместок и стечајци исплатени се 156.649.277 денари (над 2,5 милиони евра) за месец мај. Исплатата е во согласност со Законот за вработување и осигурување во случај на невработеност и Законот за материјално обезбедување на невработените лица, поради приватизацијата на...

Мајската пензија банките ќе почнат да ја исплаќаат од 27 мај, среда

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките се подготвени предвремено да ја извршат исплатата на мајските пензии. Сите пензионери кои што поседуваат дебитни картички, веќе во среда, 27 мај, преку банкоматите и во трговската мрежа ќе располагаат со својата мајска пензија. „Готовинската исплата на пензиите, за оние пензионери кои што не поседуваат дебитни картички и овојпат ќе се спроведе во групи. Во...

Исплатата на пензиите за граѓаните кои немаат дебитни картички ќе биде од понеделник по групи

Исплатата на априлските пензии за пензионерите кои што не поседуваат дебитни картички ќе се спроведе по групи и тоа во понеделник, 27 април – пензии со висина до 11.000 денари, во вторник, 28 април – пензии во висина од 11.001 денари до 14.000 денари, во среда, 29 април – пензии во висина од 14.001 денари до 18.000 денари, во четврток,...

Синдикатот на пожарникари на Град Скопје бара изземање од ограничувањето за додатоци на плата

Синдикатот на пожарникари на Град Скопје реагира на уредбата со која се врши ограничување на исплатата на додатоците на плата за април и мај и бара пожарникарите да бидат изземени од неа. Синдикатот во соопштение наведува дека се свесни за состојбата во која се наоѓа државата, но сметаат дека пожарникарите имаат несоодветен третман. – Бараме да ни биде удоволено нашето барање...

Започна исплатата на повратот на ДДВ за скенираните сметки од октомври до декември 2019

Управата за јавни приходи (УЈП) ја започна исплатата за скенираните фискални сметки од второто тримесечје во рамките на „Мој ДДВ“. Средства на трансакциските сметки ќе добијат оние граѓани кои скенирале сметки во периодот од октомври до декември 2019 година, информираше директорката на УЈП Сања Лукаревска. За второто тримесечје од „Мој ДДВ“ предвидено е на сметките на граѓаните да легнат 3.871.000...

Исплатата на социјалната помош како и другите социјални трансфери ќе се одвива редовно

Исплатата на социјалната помош како и другите социјални трансфери ќе се одвива редовно. Граѓаните треба да бидат спокојни, како и во изминатиот две и пол годишен период, и овој и наредните месеци ќе ја добиваат регуларно својата месечна помош, рече дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ во емисијата „Економски магазин“ на „Алсат-М“ телевизија. „Овие позициите на техничка...

Анализа: Како се исплаќале пензии, а како се полнела касата на ПИОМ

Приходите од неплатениот придонес од Фонд за пензиско и инвалидско осигурување секоја година се намалува, буџетските трансфери за покривање на „дупката“ во ПИОМ се зголемуваат, се вели во економската анализа на „Порталб.мк“. Слабости во чување и ажурирање на податоците за корисниците на пензија, грешки во евиденција на осигурениците поради што дел од нив иако требало, не се распоредени во вториот...

МТСП: Компаниите да им исплатат К-15 на работниците

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) ги повикува компаниите да ги почитуваат оврските утврдени со Закон и со Колективен договор меѓу кои е и исплатата на К-15 до крајот на годината. Исплатата на регресот за годишен одмор (К-15), како што соопшти МТСП, е право што е утврдено со Спогодба за изменување и дополнување на Општиот колективен договор за приватниот...

Обвинителство: Oд досегашните проверки, не е загрозено правото на пензија на осигурениците

Основното јавно обвинителство Скопје интензивно постапува по кривичната пријава поднесена од Министерството за труд и социјална политика против непознат сторител за кривично дело  – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 од Кривичниот законик, а која се однесува на невршење на распределба на осигуреници во вториот столб од пензискиот систем и неисплата на придонеси во приватните пензиски...

МТСП: Државниот инспекторат за труд со засилени контроли за исплатата на К-15

Државниот инспекторат за труд, прави засилени контроли во приватните фирми за исплата на К-15 на вработените, информираат од Министерство за труд и социјална политика (МТСП). Надзорот кој што започна од почетокот на годината ќе се спроведува до крајот на февруари, а инспекторите ги посетуваат правните субјекти од сите дејности, вклучувајчи ги и фабриките за производтсво на текстил и чевли. „Засилениот инспекциски...

ССНМ потсетува дека работодавачите имаат обврска да исплатат К-15

Работодавачите имаат обврска да им исплатат регрес за годишен одмор, познат како К-15, на сите вработени во медиумите, потсетуваат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници. „Оваа обврска на работодавачите произлегува од колективниот договор за приватниот сектор од 2015 година и изнесува минимум 9.610 денари. Регресот за годишен одмор им следува на сите вработени кои работеле најмалку шест месеци...

Царовска: Работодавците што ќе ја зголемат минималната плата ќе добијат државна помош

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска денеска се сретна со менаџментот и вработените на текстилната фабрика „Голден текст“ во Кочани за да ги запознае со најновите мерки кои ги обезбеди државата за раст на платите. „Со законските измени се предвидува работодавците што ќе им ја покачат минималната плата на вработените да добијат државна помош за зголемувањето на платите. Финансиската поддршка...

Просечната нето-плата во април изнесувала 23.942 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во април изнесувала 23.942 денари и е зголемена за 5,6 проценти во однос на истиот месец лани, објави Државниот завод за статистика. Бруто-платата за април изнесувала 35.117 денари. Ваквото зголемување се должи, пред се на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите рударство и вадење на камен (32,2 отсто), преработувачка индустрија (13 отсто) и...

Рокот за аплицирање за земјоделски субвенции истекува на 12 јуни

На 12 јуни годинава завршува рокот за поднесување барања за субвенции за растително и сточарско производство, соопшти денеска директорот на Платежната агенција, Николче Бабовски. Тој додаде дека досега аплицирале 64.448 земјоделци, но се очекува бројката да биде зголемена до 8.000. Тој ги повика земјоделците да аплицираат навреме за побрзо да се обработат барањата и средствата да се исплатат. Апликациите за субвенции може...

Субвенции за тутунот од реколтата 2017 ќе се исплаќаат од следната недела

Денеска во Службен весник се објавија измените и дополнувањата на Законот за земјоделство и рурален развој, со што, се создадоа законски услови за навремена исплата на субвенциите, меѓу кои е и исплатата на субвенциите за тутунот од реколтата 2017, информираат од Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). „Дел од измените на овој закон предвидуваат одложување на важноста на условите за...

Исплатени 104,7 милиони денари субвенции за грозје

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој исплати 104,7 милиони денари субвенции за грозје, информираат од Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). „Исплатата е за дополнителната субвенција од два денари за килограм грозје предадено во домашни винарски визби. Мерката беше донесена лани со измени на Програмата за финансиска поддршка во земјоделството 2017, со цел да им се...

Филипче: Исплатата на зголемениот додаток за дежурства треба да почне во април

Министерот за здравство, Венко Филипче, заедно со државниот секретар во Министерството, Влатко Милошев денеска беа во посета на штипската болница, каде направија увид во изградбата на новиот објект на болницата. Како што изјави Филипче, новиот објект треба да биде завршен и опремен во текот на следната година, а ќе биде пуштен во употреба во 2019 година. Тој изјави дека исплатата...

Министерство за финансии: Нема спорни исплати кон невладиниот сектор

Министерство за финансии реагира на написите во дел од медиумите, во кои се вели дека на невладините организации се исплатени половина милион евра, појаснувајќи дека станува збор за редовни трансфери, во овој случај, кон спортските федерации, Црвен крст и кон Противпожарниот сојуз. „Извршена е исплата од страна на Агенцијата за млади и спорт во согласност со планираниот буџет кон спортски...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...