fbpx
Таг: исплата

таг: исплата

Просечната плата во април изнесувала 22.356 денари

Просечната нето-плата во април изнесува 22.356 денари и во однос на истиот месец лани е поголема за 2,8 проценти, објави Државниот завод за статистика. Бруто-платата во април, пак, изнесувала 32.974 денари и во однос на истиот месец лани е поголема за 2,7 проценти. Ваквото зголемување е резултат, пред сé, на зголемувањето на просечната нето-плата во секторите уметност, забава и рекреација (30,7...

НЛБ Тутунска банка ќе ги исплати пензиите пред празниците

НЛБ Тутунска банка пензијата ќе ја исплати в четврток, на 28 април, информираат оттаму. - НЛБ Тутунска банка ги известува сите пензионери што својата пензија ја примаат преку НЛБ Тутунска банка, дека пензијата за април, банката ќе им ја исплати на 28 април, пред празниците - се вели во соопштението на банката. За велигденските празници банката нема да работи в петок (29 април),...

Ременски: Ставрески ја кочи исплатата на средства за ранливи категории на граѓани

Министерката за труд и социјална политика во оставка, Фросина Ташевска-Ременски, го обвини министерот за финансии, Зоран Ставрески, дека ги кочи проектите во Министерството за труд и социјална политика. Според неа, тој е главниот кочничар на исплатата на средствата што одредени категории граѓани ги очекуваат од Министерството за труд и социјална политика. - И покрај уредно и навремено потпишаните и доставени за исплата обврски...

„Македонски телеком“ ќе исплаќа дивиденда од 17,09 денари по акција

Собранието на „Македонски телеком“ АД - Скопје на својата годишна седница денеска ги усвои годишната сметка, ревидираните финансиски извештаи и годишниот извештај за работењето на друштвото за 2015 година. Собранието, на седницата усвои одлука за распоредување на нето-добивката, во износ од 1.474.683.110 денари (23.978.587 евра) за исплата на бруто-дивиденда. Право на дивиденда за 2015 година имаат сите акционери што ќе бидат евидентирани...

Просечната нето-плата во јануари изнесувала 22.254 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2016 година, изнесува 22.254 денари, а бруто-платата изнесува 32.642 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2016 година е поголема за два отсто во однос на јануари 2015 година. Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата во секторите земјоделство,...

Преговорите за К15 во јавниот сектор ќе почнат по изборите

Преговорите за задолжителниот регрес за годишен одмор (К15) во јавниот сектор ќе почнат веднаш штом ќе биде формирана нова влада по изборите, најави денеска претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), Живко Митревски. Според анализите на ССМ, околу 15 проценти од компаниите не ја исполниле законската обврска и на работниците не им исплатиле К15. – Сакам да укажам на фактот дека ССМ успеа...

Шефицата на ММФ повикана на суд поради несовесно работење кога била министерка

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, ќе мора да се појави пред францускиот суд под обвинение за несовесно работење во времето кога беше министерка за финансии во владата на претседателот Никола Саркози, јавува „Би-Би-Си“. Лагард, како поранешна министерка во владата на Саркози, дозволила исплата на 404 милиони евра на бизнисменот Бернард Тапие во 2008 година, како наводна компензација...

Ќе бидат исплатени 8,5 милиони евра субвенции на земјоделците

Субвенции во износ од 8,5 милиони евра ќе им бидат исплатени на 16.000 земјоделци. Средствата се наменети за 6.000 производители на млеко и за 10.000 полјоделци. Исплатата треба да заврши за две до три недели.

Исплатени се 32 милиони денари субвенции на земјоделците

Владата исплати 32.690.000 денари субвенции на 2.127 земјоделци за повеќе мерки, соопшти Министерството за финансии. На 2.025 сточари исплатени им се 27.500.000 денари, а исплатени се 2.890.000 денари за постојни овошни насади.

Исплатени се 2,3 милиони денари отштета за невремето

Исплатени се 2,3 милиони денари отштета на 105 лица од Радовиш, Охрид и од Кратово, региони кои беа зафатени со временски непогоди, информираат од Министерството за финансии. Денеска, исто така, се исплатени 1,9 милиони денари субвенции на сточари за одбележани грла говеда.

Рударите почнаа протест во Пробиштип

Повеќе од 400 рудари претпладнево се собраа на протест пред управната зграда на „Индоминерали и метали“ во Пробиштип. Ним им се придружија и дел од рударите од рудникот Тораница, кај Крива Паланка, со кој, исто така, управуваат индиските сопственици од „Индоминерали“. Рударите од вчера се во генерален штрајк, по еднонеделниот прекин на работата. Бараат редовна исплатата на платите, но пред сè,...

К-15 за фирмите членки на Синдикатот и тие што не работат со загуба

Сојузот на синдикатите на Македонија и Организацијата на работодавци на РМ денеска ги продолжија разговорите околу измени и дополнување на Општиот колективен договор за приватниот сектор од областа на стопанството, вклучително и за регресот за годишен одмор. - Партнерите констатираа дека правото на регрес за годишен одмор останува за работниците од приватниот сектор во Македонија, со тоа што истото би...

Сè уште виси исплатата на хонорарите

Сè уште виси исплатата на хонорарите поголеми 0д 9.590 денари. Од Управата за јавни приходи велат дека при секоја измена на закон или, пак, образец, се прави надградба на клиентскиот софтвер МПИН за месечна пресметка за плата, придонеси и за персонален данок. Но, велат дека доцнењето на хонорарите не зависи од нив. - Даночните обврзници се должни до секој десети во месецот да...

Ако не сте добиле К15, пријавете во Државниот инспекторат за труд!

Два дена поминаа по рокот до кога приватните компании имаа обврска да им исплатат регрес за годишен одмор на своите вработени. Некои К15 исплатиле во текот на минатата година, но многумина чекаа да чукне и последниот час од годината. Имаше и такви фирми кои им ја намалуваа платата на вработените за декември, за да им исплатат регрес. Од Државниот нспекторат...

Почна исплатата за избирачките одбори од минатите избори

Државната изборна комисија од вчера почна со исплатата на парите за предвремените парламентарни избори кои се одржаа во април годинава, дознава агенцијата „Мета“. Оваа информација ја потврдија и од Државата изборна комисија. - Од вчера попладне почнавме со исплата на парите за избирачките одбори за претходните избори. Исплатата треба да заврши до крајот на неделата - изјавија за „Мета“ од...

МЗД: ФЗОМ да го повлече новиот предлог за породилното боледување

ФЗОМ да го повлече предлогот исплатата на породилното боледување да ја врши фирмата и да преземе мерки преку кои на жените ќе им го обезбеди правото на надомест поради бременост и раѓање од државата, без досегашните доцнења, бараат од Мрежата за заштита од дискриминација. Тие инсистираат, доколку предложените мерки од овој проект бидат вклучени во колективните договори, синдикатите и работодавците...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...