fbpx
Таг: инспекциски совет

таг: инспекциски совет

Мета факт: Во тек е вклучувањето на државните инспекторати во Е-инспектор

Фото: Борче Поповски/Kolektif.mk
Единаесет државни инспекторати се веќе дел од системот Е-инспектор, додека пет чекаат да им се обезбедат технички услови во текот на следните десетина дена. Дигитализацијата на инспекторатите ќе треба да опфати уште 12 инспекциски служби, кои се внатрешни организациски единици на органи на државната управа, но тие ќе се вклучат во електронскиот систем во зависност од реорганизацијата и оптимизацијата...

Грковска: Дигитализацијата на инспекциските постапки ги намалува ризиците од корупција

Многу е важно инспекторатите кои сè уште ја немаат дигитализирано инспекциската постапка да ги направат сите неопходни подготовки за да се запази утврдената динамика. Ова го истакна вицепремиерката за политики за добро владеење, Славица Грковска, на координативниот состанок со претставници на сите државни инспекторати, а на кој присуствувала и претседателката на Инспекцискиот совет, Даниела Рендевска. Тема на состанокот била динамиката...

Загадување без контрола: Повеќе од половината општини немаат инспектор за животна средина

Повеќе од половината општини во земјава немаат инспектор за екологија. Останатите имаат по еден, а ретко некоја општина и двајца инспектори за животна средина. Отсуството на контрола врз загадувачите директно резултура со загадување на воздухот, водите и почвата, проблеми со кои се соочуваат голем број локални самоуправи. Соочени со десетици инсталации со Б- интегрирани дозволи и стотици со елаборати...

„Зелен хуман град“ поднесе претставка до Инспекциски совет против ДУП-от кај „Холидеј ин“

Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ денеска поднесе претставка против  издаденото одобрение за градба и преименуваниот ДУП кај „Холидеј Ин“. Претставката е испратена до трите надлежни инспекциски служби: Инспекциски совет, Државен инспекторат за градежништво и урбанизам и Државен инспекторат за локална самоуправа, соопштија од Иницијативата. На фејсбук профилот, Иницијативата ги повика жителите на Скопје да ја поднесат истата претставка од своите...

Минатата недела направени се 6.038 инспекциски надзори, затворени три угостителски објекти во Струга, Гостивар и Битола

Минатата недела, од 5 до 11 април, седумте инспекциски служби направиле 6.038 контроли, од кои најголем дел ги спровел Државен пазарен инспекторат, соопшти денеска претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска. Државниот пазарен инспекторат регистрирал 4.591 контрола и 623 надзори поврзани со почитувањето на протоколите за почитување на работата на угостителски објекти. При извршените надзори изречени се 25 прекршочни пријави,...

За една недела направени 5.236 инспекциски надзори, дел од угостителите и натаму не ги почитуваат мерките

Во периодот од 29 март до 4 април седум инспекциски служби направиле 5.236 контроли, соопшти денеска претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска. Инспекторите од Државениот здравствен и санитарен инспекторат во посочениот период извршил 93 надзори, за што изречени 17 решенија. Дополнително издадени се 13.957 решенија за изолација и домашно лекување на лица кои биле заболени од ковид-19 или биле...

МВР засилено казнува веќе трет месец, превозниците бараат поголема акција против дивите таксисти

Министерството за внатрешни работи (МВР) при своите контроли во септември и октомври 2020 година открило 63 лица кои вршеле превоз на патници без лиценца, и за истите се поднесени соодветни поднесоци до надлежен орган, информираат за „Мета.мк“ од МВР. Станува збор за спроведените контроли над возилата со кои се врши јавен превоз на патници во меѓуопштинскиот и општинскиот превоз. Од...

Минатата недела извршени 3.959 инспекциски контроли, поднесени кривични и прекршочни пријави

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска на денешната прес-конференција ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени во периодот од 19 до 25 октомври од страна на Државниот пазарен инспекторат, Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Државниот трудов инспекторат, Државниот инспекторат за транспорт, Агенцијата за храна и ветеринарство и Агенцијата за лекови и медицински средства. Во наведениот период, извршени се вкупно 3.959...

За една недела направени 2.183 инспекциски надзори и поднесени се 2 кривични пријави за организирање свадби

Во периодот од 12 до 18 октомври шесте инспекциски служби направиле 2.183 контроли, соопшти денеска претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска. Инспекторите од Државниот пазарен инспекторат во посочениот период извршија 1.180 контроли од кои 538 се инспекциски надзори спроведени согласно материјалните закони според кои постапува овој инспекторат, а дополнително извршени се 642 по основ на здравствен протокол. При направените надзори...

Инспекторите ќе може на лице место да ги затвораат правните субјекти и да изречат казна до 30.000 евра

Со нови законски измени, отсега државните инспектори ќе може на лице место да изрекуваат решение за забрана на работа на правен субјект од 10 до 30 дена или пак да изречат парична казна доколку истиот не ги почитува протоколите за заштита од ковид-19. Ова го најави вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо...

За една недела направени 12.799 инспекциски надзори

Во периодот од 27 мај до 3 јуни преку засилени контроли на шесте инспекциски служби спроведени се вкупно 12.799 надзори во врска со одлуките на Владата за заштита и превенција од корона вирусот, информираше претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска на денешната прес-конференција. Најголем дел од надзорите, 11.504 ги направиле инспекторите на Државен пазарен инспекторат. Само на 28 мај...

26 кривични и 41 прекршочна пријава за угостителите што не ги почитуваат протоколите за работа

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски на денешната прес-конференција соопшти дека од повторното отворање на угостителските објекти на 28 мај до денес, изречени се 856 опомени во врска со спроведување на протоколите за работа кај кафулињата и рестораните. - За викендот и вчерашниот ден, Државниот пазарен инспекторат поднесе 21 кривична пријава и уште 5 се во фаза на постапка....

Регистрирани 55 позитивни на Ковид-19 од штипските конфекции, тестирањето на вработените продолжува

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат, Иринка Сотирова Бухова на денешната прес-конференција соопшти дека будно се следи ситуацијата со ширењето на Ковид-19 во текстилните фабрики во Штип и правните субјекти во Тетово. - Заклучно со 1 јуни, во Штип издадени се 55 решенија на лица позитивни на Ковид-19 за домашно лекување и самоизолација и 169 решенија на лица за...

Инспекциски тимови ќе ги контролираат угостителите на терен, а вработените ќе ги легитимираат гостите

Во наредните десет дена, инспекциски тимови ќе вршат едукативни и информативни посети за да ги запознаат угостителите за протоколите во детали. Целта е на секој угостител да му се укаже и образложи протоколот за функционирање на угостителските објекти. Доколку и покрај тоа не се почитуваат протоколите, ќе следуваат казни, информираше претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска на денешната...

Извршени се 2.895 надзори, затворени 14 угостителски објекти и поднесени две кривични пријави

Шесте инспекциски служби во надлежност на Инспекцискиот совет во периодот од 12 март до 28 април направиле 2.895 надзори во врска со почитувањето на одлуките, мерките и препораките на Владата за заштита од коронавирусот, информираше претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска. Најголем број од надзорите, 1.566 ги реализирале инспекторите на Државниот пазарен инспекторат, а се однесуваат на угостителски објекти...

Сотирова Бухова: Епидемолошката анкета ќе покаже кој ги заразил седумте полицaјци

На денешната прес-конференција на Инспекцискиот совет, директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова Бухова потврди дека се регистрирани седум полицајци заболени од Ковид-19, а се проверуваат 39 контакти кои тие ги имале во Скопје. - Како се заразиле и кој е нултиот пациент, тоа ќе го покаже епидемолошката анкета. Таа е во тек и кога ќе се заврши...

Инспекторите минатата седмица со 3.086 надзори, изрекле дури 150 мерки

Шесте инспекциски служби во надлежност на Инспекцискиот совет во периодот од 27 април до 3 мај направиле 3.086 надзори за почитувањето на одлуките, мерките и препораките на Владата за заштита од коронавирусот Ковид-19, и притоа се изречени речиси 150 мерки или опомени, соопшти претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска-Грашкоска. Притоа, пазарните инспектори затвориле 4 угостителски објекти во Битола, Тетово, Кочани...

За еден месец направени 33.173 инспекциски надзори, затворени се 162 објекти и повеќе од 350 кафемати

На денешната прес-конференција, претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска даде осврт за сработеното на шесте инспекторати во периодот од 19 март до 21 април. Во овој период направени се вкупно 33.173 инспекциски надзори. Државен пазарен инспекторат: Реализирани 26.569 надзори кои се однесуваат на угостителски објекти и контроли на замрзнати цени; Затворени 162 угостителски објекти кои не ги почитувале мерките...

За 5 дена спроведени се 1.319 надзори, затворени 5 угостителски објекти и 60 кафемати

Во периодот од 9 до 13 април преку засилени контроли на шесте инспекциски служби спроведени се вкупно 1.319 надзори, информираше претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска. Државен пазарен инспекторат: Спроведени 514 надзори Затворени 5 угостителски објекти во Скопје Забранети за употреба 60 кафемати во Скопје, Тетово, Битола, Куманово Агенција за храна и ветеринарство: Спроведени 162 надзори Изречени 2 мерки за...

Сивата економија ќе се намалува со поголема контрола од инспекциските служби

За намалување на сивата економија, Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) и Инспекцискиот совет потпишаа меморандум за соработка. Според претседателката на ССК, Данела Арсовска, не смее да се дозволи регистрираните компании, трговци-поединци и занаетчии што ги почитуваат законите, ги плаќаат даноците, ги исполнуваат стандардите, прописно ги пријавуваат и ги плаќаат работниците, да трпат штета од нерегистрираните субјекти, кои се дел од сивата...

Руски авион го нарушил шведскиот воздушен простор

Руски авион вчера го нарушил шведскиот воздушен простор источно од балтичкиот остров Готланд и бил пречекан од два шведски борбени авиони. Ова го изјави портпаролот на вооружените сили на...