fbpx
Таг: Илинден

таг: Илинден

Стратешките партнери на С. Македонија ни го честитаа празникот Илинден

Објавата што ја анализираме, шири дезинформации и ги оцрнува стратешките партнери на С. Македонија, нарекувајќи ги „душмани“, а на сметка на тоа ја глорифицира Русија. Точно е дека Русија ни го честита празникот Илинден, но честитки испратија и амбасадите на САД, Франција и Велика Британија, како и делегацијата на ЕУ во Скопје, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го...

Стотици документи и фотографии дел од патувачката изложба „120 години од Илинденското востание“

Огромен број посетители ја посетиле изложбата „120 години од Илинденското востание – архивска меморија“ која на 1 август беше отворена пред Македониумот во Крушево во рамките на манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“, соопштија од Државниот архив. Изложбата содржи над 300 архивски документи и фотографии прикажани на 20 изложбени паноа. Документите се дел од архивските фондови што се чуваат во Државниот...

Се отвораат две нови национални установи – „Десет дена Крушевска Република“ и „Денови на Смилевскиот конгрес“

Во пресрет на големиот државен празник, Илинден, кога во државата се прославува Илинденското востание и Првото заседание на АСНОМ со што се конституира македонската држава, Владата донесе одлука за формирање две нови национални установи од областа на културата кои ги афирмираат личностите и настаните поврзани со Илинденскиот период и со македонската државност, информира Министерството за култура. „Десет дена Крушевска Република“...

Малолетничка починала од струен удар на железничка пруга во Илинден

Малолетничка синоќа починала од струен удар кој настанал додека таа била качена на кров на цистерна на железничка пруга во општината Илинден, соопшти Министерството за внатрешни работи. Како што оттаму објаснуваат во денешното соопштение, случајот кај нив бил пријавен синоќа околу 21 часот. „По извршениот увид утврдено е дека малолетничка која таму била уште со двајца малолетници, се качила на...

Вистиномер: Македонската химна при пречекот на шпанскиот премиер не беше изведена надвор од протоколот

Воениот оркестар на Армијата на Република Северна Македонија, согласно воениот и државен протокол, се ангажира при пречек на странски државници на највисоко ниво, при што секогаш и без исклучок се интонираат инструментални верзии на државните химни. Оттука, не може да се каже дека кој било стих од химната бил скратен бидејќи стихови воопшто не се изведуваат при вакви церемонии....

Пендаровски: Почнуваме традиција за одбележување на 2 Август во „Св. Прохор Пчински“

„Се надевам дека ова е почеток на традиција во која на 2 август ќе го прославуваме во „Св. Прохор Пчински“ и ќе доаѓаме тука за да оддадеме почит на оние кои ја формирале македонската држава во 1944, рече претседателот Стево Пендаровски, кој по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, ја предводи државнo-црковната делегација во посета...

Илинден е нашиот код, идеја која развива и интегрира, а не што блокира и изолира

„Илинден е нашиот код, идеја за заедништво и прогрес, што гради мостови. Тоа е идеја која поврзува, а не што дели. Идеја која развива и интегрира, а не што блокира и изолира.“, рече премиерот Димитар Ковачевски на централната манифестација на Мечкин Камен во Крушево, на одбечежувањето на големиот државен празник 2 Август, Денот на Републиката – Илинден и додаде...

Ковачевски од Крушево: Не постои сила што може да застане на патот на европскиот напредок на нашата држава

„Не постои сила што може да застане на патот на европскиот напредок на нашата држава. Продолжуваме одлучно по европскиот пат, бидејќи тоа е патот на иднината и патот на прогресот“, порача премиерот Димитар Ковачевски вчера во Крушево, во предвечерието на големиот национален празник 2 Август, Илинден и Денот на Републиката. Ковачевски присуствуваше и се обрати на отворањето на традиционалната...

Каде и како ќе се прославува Илинден, чествувањето започнува вечерва

И оваа година, граѓаните на Република Северна Македонија го слават националниот празник Илинден почитувајќи ги заедничките интеркултурни вредности и празнувајќи гордо, достоинствено и обединето, соопштија од Владата на РСМ. Чествувањето на денот, кога славиме 119 години од започнувањето на Илинденското востание, прогласувањето на Крушевската Република и Денот кога пред 78 години е одржано Првото заседание на АСНОМ и воспоставувањето на...

Одбележување на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката во манастирот „Св. Прохор Пчински“

По осумнаесет години, претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, на 2 август 2022 година, вторник, ќе предводи државнo-црковна делегација во посета на манастирот „Св. Прохор Пчински“, каде е одржано првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија (АСНОМ), на 2 август 1944 година, соопштија денес од  Кабинетот на претседателот. По...

Објавена програмата за манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“

Програмата за Манифестација научно културни средби „Десет дена Крушевска Република“ е речиси комплетирана и истата содржи многу музика, филм, традиција и култура, соопштуваат од општина Крушево. Оттаму информираат дека на 1. август во 18:30 часот започнува поворката кон Гумење каде што ќе се полагаат цвеќиња. „Официјалниот дел започнува на споменик Илинден во 20:30 часот каде што свој настап ќе имаат...

Илинден – Денот на Републиката се одбележа со церемонии во Скопје, Пелинце, Смилево и Крушево

Почнувајќи од Скопје, преку Пелинце и Смилево, до Крушево - центарот на Илинденското востание, денеска во земјава се одбележуваа двата јубилеја - 118 години од Крушевската република (1903 година ) и 77 години од Првото заседание на АСНОМ (1944 година) - како двата клучни настани за воспоставувањето на македонската државност.   Џафери говореше пред Собранието Програмата во Скопје, во организација на Собранието...

Претседателот Пендаровски: Да ја вратиме довербата на граѓаните во државата преку јакнење на демократските институции и владеењето на правото

Да ја вратиме довербата на граѓаните во државата преку јакнење на демократските институции и владеењето на правото. Да им овозможиме на младите тука да го градат својот свет и да ги почитуваме различните од нас, како претпоставка за општество на рамноправни граѓани. Слободата се раѓа како идеа, се стекнува со борба, а се одржува преку напорите на секоја генерација,...

Со мерки за заштита од ковид-19, земјава денеска го чествуваше Илинден

Без масовни собири и без културно-уметнички програми, под заштитни маски и со кратки церемонии Македонија денеска го чествуваше празникот Илинден. Пандемијата на ковид-19 влијаеше на намалување на масовноста на организираните настани и на примена на мерките за заштита од вирусот при прославувањето на двата Илиндена. Годинава, Денот на Републиката 2 – Август, Илинден, кој се празнува под слоганот „Победа за...

Влада: Свеченостите по повод Илинден ќе се одржат согласно протоколот, без масовни народни собири

Во организација на Владата, во координација со Претседателот и со Собранието, на 2 Август, по повод Денот на Републиката – Илинден, ќе се организираат свечени програмски содржини посветени на големиот државен празник, кои оваа година ќе се реализираат согласно препораките од протоколот за одбележување државни празници на Комисијата за заштита од заразни болести. „Тие услови оваа година, заради пандемијата со...

Владата ќе гo чествува Илинден под мотото „Сите сме деца на Илинден“

На предлог на Организациониот одбор, Владата ја утврди Програмата за одбележување на Денот на Републиката - 2 Август Илинден. „Слоганот под кој се обединети сите чествувања, е „Сите сме деца на Илинден“ како концепт кој ги опишува заедничките вредности кои сите ги славиме, празнуваме, кои не обединуваат и поврзуваат, не прават горди и сплотени граѓани на нашата заедничка држава“, велат...

Заев – Борисов: Градиме европска иднина, само тоа води кон квалитетен живот

Премиерот Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов заеднички ја чествуваа 115 – годишнината од Илинденското востание, во Благоевград, Бугарија. Премиерите Заев и Борисов оддржаа билатерална средба пред почетокот на свеченоста, а средбата се поклопи со првата годишнина од потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу двете земји во Скопје на Илинден, 2 Август минатата година. На средбата двајцата...

Мицкоски: За каква сплотеност говорат кога на сила туркаат референдумско прашање

Гледаме како премиерот и естаблишментот околу него силно се удираат во гради дека биле за Европската унија, а демек сите ние останати кои што не ја споделуваме нивната капитулација не сме биле за ЕУ.  Од една страна имаме премиер кој заедно со својот естаблишмент, за да го сокрие своето минато и за да може да ги покрие сите оние...

Заев: Референдумот е нашата нова историска одредница, излезете и изберете

Патриотизам е кога им го градиш патот на идните генерации, правејќи држава признаена од сите, горда, исправена, еднаква со другите држави на која граѓаните ќе бидат горди, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање на Пелинце по повод прославата на двата Илиндена. Заев апелира граѓаните да излезат на референдумот на 30 септември и да кажат „да“ за идните генерации и...

Иванов утре Илинден ќе го одбележи на Мечкин камен

По повод Ден на Републиката (2 август), претседателот Ѓорге Иванов ќе присуствува на одбележувањето на државниот празник Илинден во Крушево, информираат од кабинетот на претседателот. Иванов ќе положи свежо цвеќе на гробот на Никола Карев, на хероите на споменикот Слива, а ќе присуствива на панихида во храмот „Свети Никола“. Во 12 часот ќе се одржи свеченоста и народен собир на Мечкин...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...