fbpx
Таг: Илинден

таг: Илинден

По речиси 40 дена, Собранието денеска ќе одржи пленарна седница

Собранието на Република Македонија денеска, по речиси 40 дена, ќе одржи пленарна седница. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на 23 септември ја прекина 15. седница, на која се расправаше за законот употреба на јазиците. Паузата беше поради локалните избори, а пратениците на денешната, 18. седница, ќе расправаат за испраќање припадник на АРМ во меѓународните мировни сили во Либан (УНИФИЛ), но и за...

Идеалите за слободна, демократска и заедничка Македонија продолжуваат, велат од СДСМ

Нашите предци од Илинденското востание и од заседанието на АСНОМ, кои ги поведоа граѓаните кон слобода, независнот и единство, ги поставија темелите на современата, независна и суверена Република Македонија, се вели во честитката на СДСМ по повод државниот празник. Во неа се додава дека нивните идеали и жртви за слободна и независна Македонија остануваат трајно наследство во историјата, паметник во сегашноста...

Иванов: Поради идентитетот ни се оспорува правото на просперитет

Претседателот Ѓорге Иванов денеска по повод државниот празник Илинден, положи венци со свежо цвеќе пред спомениците на АСНОМ и на Никола Карев. Иванов пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов-Ченто, порача дека „поради нашиот македонски идентитет, ни се оспорува правото на просперитет.“ - За да создаваме услови за просперитет во нашиот глобализиран свет, неопходно е да бидеме...

Заев и Борисов се поклонија на гробот на Гоце Делчев

Премиерот Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов положија свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје, по повод 114-годишнината од Илинденското востание и по повод 73-годишнината од првото заседание на АСНОМ. Премиерот Заев рече дека е потребно да се помират минатото и сегашноста заради иднината на Македонија. -  Историјата и минатото ги ставивме да бидат цврсти...

Груевски: Пред нас е борба за современа и просперитетна Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, испрати честитка до граѓаните по повод државниот празник Илинден, иако делегација на ВМРО-ДПМНЕ вчера на Мечкин камен во Крушево положи цвеќе и се поклони пред споменикот на илинденците, несакајќи тоа да го стори денеска, при официјалната прослава. „Пред нас е нова борба, борба за современа, просперитетна и економски напредна Македонија, рамо до рамо со другите европски...

Милошоски: Можни се спонтани или намерни инциденти утре на Мечкин камен

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ денеска на Мечкин камен во Крушево положи цвеќе и се поклони пред споменикот на илинденците, несакајќи тоа да го стори утре, при официјалната прослава, бидејќи, како што рече Антонио Милошоски, не сака да дава легитимитет на „нелегално избрани функционери“. На официјалната прослава на Мечкин камен утре треба да се обрати претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери,...

Владата го усвои дополнетиот ребаланс на буџетот, донесе одлука за струшката депонија

Владата на Република Македонија на денешната седница го усвоила предлогот за изменување и за дополнување на буџетот на Република Македонија за 2017 година, по завршената амандманска расправа во собраниските комисии. Со оваа верзија на ребалансот, дополнета со амандмани од пратениците, се определуваат дополнителни 25 милиони денари по одредени ставки и се пренаменуваат пари во согласност со потребите на буџетските...

Заев и Борисов на 2 Август ќе се поклонат на гробот на Гоце Делчев

Владиниот организационен одбор за прослава на 2 Август, во координација со Собранието на Република Македонија и со претседателот на Република Македонија, организира голем број свечености, чествувања и обраќања, кои почнуваат во 8 часот со посета на црквата „Свети Спас“ во Скопје и на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот бугарски колега, Бојко Борисов, ќе положат...

СПЦ забрани Македонија да го прослави Илинден во манастирот „Прохор Пчињски“

Патријархот Иринеј и Српската православна црква го отфрлиле барањето на македонскиот премиер Зоран Заев и забраниле Македонија да го прослави Илинден во манастирот „Прохор Пчињски“. Како што пишува српскиот портал „Ало“, раководството на СПЦ и патријархот Иринеј немаат намера да дозволат официјална делегација на Македонија, предводена од Заев, да го посети манастирот. - Патријархот Иринеј е категоричен за забраната. Како што вели,...

Заев од Софија: Договорот за добрососедство ќе го потпишеме на Илинден во Македонија

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, и неговиот домаќин, бугарскиот премиер Бојко Борисов, денеска во Софија разговарале за приближувањето на ставовите на двете земји околу договорот за добрососедство, кој како што изјавил Заев по средбата, ќе биде потпишан на 2 август, односно на празникот Илинден, кој заеднички ќе биде чествуван во Македонија, пренесува бугарската агенција БГНЕС. - Разговаравме за приближувањето на...

Друштвото „Илинден“ учествува на 62. Конгрес на ФУЕН во Романија

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана, од денеска до 21 мај, учествува на 62. Конгрес на Федералната унија на европските националности (ФУЕН) во Република Романија. Организатор на конгресот е Демократскиот сојуз на Унгарците, организација која ги застапува интересите на ова малцинство во Романија. Најавено е учество на 250 претставници на малцинствата од цела Европа. Македонско друштво „Илинден“ од Тирана е единствено што ги...

„Илинден“ ја поздрави одлуката на партијата на Македонците да не коалицира со Рама

- Македонската алијанса за европско интеграција (МАЕИ), која е политички репрезент на етничките Македонци во Албанија, донесе правилна одлука во вистинско време, за коалицирање со партијата на Илир Мета - вели во изјава за „Мета“, претседателот на Македонското друштво „Илинден“ од Тирана, Никола Ѓурѓај. Македонскиот политички фактор во Албанија одбива соработка со Еди Рама и со неговата Социјалистичка партија, поради национализмот...

„Илинден“: Тирана ја потврди реалноста – во Албанија живеат Македонци, а не Бугари

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана денеска се огласи со соопштение, поздравувајќи го усвоениот предлог-закон за малцинства од страна на владата на Република Албанија. Со него, како национални малцинства во Албанија се прогласуваат Македонците, Грците, Власите, Ромите, Египќаните, Црногорците, Бошњаците и Србите. - Ова е чекор напред и правна рамка за остварување на други права. Предлог-законот за заштита на националните малцинства набргу...

„Илинден“ од Тирана ја осуди изјавата на албанската пратеничка Месила Дода

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана преку соопштение попладнево остро ја осуди, како што ка нарекува, антимакедонската изјава на Месила Дода, пратеничката од Партијата за правда, интеграција и единство во албанскиот парламент. При посетата на Пешкопеја, Месила Дода рече дека Република Македонија е Илирида, ги повика политичките партии на Албанците во земјава самите да конституираат свој парламент, а отиде дотаму што се закани со...

Украдени пиштоли во Штип и во скопски Илинден

Во две кражби во Штип и во скопската населба Илинден се украдени два пиштоли, извести МВР. Случаите во полиција биле пријавени вчера. Во првиот, според сопственикот на стан на улицата Широк дол во Штип, во период од петокот до вчера, засега непознат провалник преку гаражата прилепена до зградата, дошол до кујнскиот прозорец кој насилно го отворил и влегол во станот....

Маж од Трубарево пронајден мртов во населба Илинден

На улицата 34, кај местото Пуста Кула во населбата Илинден, вчера претпладне било најдено мртво тело на маж. Како што за „Мета“ информираше СВР Скопје, по пријавата на терен излегле полициска екипа и јавен обвинител. Утврдено е дека станува збор за Д.Д., 65-годишен жител на блиското село Трубарево. Откако лекар ја констатирал смртта, по наредба на јавен обвинител телото е предадено...

„Илинден“ го осудува именувањето на Македонците од Албанија како Бугари

Македонско друштво „Илинден” од Тирана, заедно со огранокот за Голо Брдо, најостро го осудуваат Извештајот за напредокот на Албанија за членство во ЕУ, усвоен од Европскиот парламент, во делот каде што по предлог на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, Македонците во областите Голо Брдо, Мала Преспа и Гора се наведуваат како Бугари. „Македонско друштво „Илинден” од Тирана и...

Пет години од првиот број на македонскиот весник „Илинден“ во Албанија

Пред пет години, како двоброј за февруари и за март, беше испечатено првото издание од весникот „Илинден“, издание на истоименото македонското друштво од Тирана. Во изминатиов период, весникот предизвика голем интерес кај читателската публика во Албанија, но и меѓу македонската дијаспора во светот. Во петгодишниот период, весникот прерасна во медиум кој со сериозноста и со пристапот во објавувањето на темите, е интересен...

Протест на друштвото „Илинден”: Во Албанија ниту имало, ниту има Бугари!

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана, заедно со разгранокот за Голо Брдо, официјално протестираше, осудувајќи го барањето на бугарските европратеници, Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, за признавање на „бугарско малцинство“ во Република Албанија. „Македонско друштво „Илинден“ ги отфрла тврдењата на бугарските претставници во ЕП, дека во Албанија има Бугари, како груб фалсификат на историјата и на вистината. Во регионите Голо Брдо,...

Македонците од Албанија го осудија Бушати за изразот „славомакедонци“

Вчерашната изјава на министерот за надворешни работи на Република Албанија, Дитмир Бушати, за албанската телевизија „Топ ченел“, во која за македонскиот народ тој го употреби изразот „славомакедонци“, наиде на општа осуда меѓу етничките Македонци во Албанија. Македонското друштво „Илинден“ од Tирана и разгранокот на друштвото за областа Голо Брдо денеска соопштија дека го осудуваат и оти се непријатно изненадени од...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...