fbpx
Таг: храна

таг: храна

Храната како оружје на Кремљ за ширење дезинформации во С. Македонија

Патот на пропагандата на Кремљ е отворен и во Македонија. Дезинформации на теми, кои директно ги засегаат граѓаните и главно потекнуваат од пропагандните медиуми во сопственост на Кремљ, се преземаат најчесто од Србија или од проруските медиуми, портали и социјалните мрежи на англиски јазик и се пренесуваат до македонската публика, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Руската пропаганда е силна...

Лапсус злоупотребен за теорија на заговор и наводен „таен состанок на илуминатите“

Делот од видеото кој се шири на социјалните мрежи е веродостоен, но е изваден од контекст и е манипулативно претставен. Спорната реченица која ја изговара Хабард е достапна на снимката на Јутјуб и навистина се слуша дека публицистката кажала „бебињата што ги јадеме“. Сепак, врз основа на продолжението на реченицата во која таа веднаш вели „храната што ја јадеме“, како...

Не е точно дека ЕУ ги уништува селата и земјоделците

ЕУ се обидува да се справи со предизвиците што ги имаат земјоделците, а кои се однесуваат на повисоки цени за производство, ниска цена на откупот, како и проблемот со евтиниот увоз од странски држави. Добар дел од проблемите на земјоделците поради коишто тие протестираат ширум Европа се и поради воената инвазија на Русија врз Украина. ЕУ нема намера да...

СЗО не го забранило земјоделството ширум светот

Во објавата невистинито се тврди дека Светската здравствена организација под превезот на глобалното затоплување ќе забрани земјоделие, месо и млечни производи за да се изгладнуваат луѓето и да се намали светската популација, Но, кога ќе се прочита декларацијата која ја имаат потпишано повеќе од 130 држави, меѓу кои и Северна Македонија, се доаѓа до заклучокот дека тоа кон што...

АХВ: Засилени инспекциски контроли на храната, акцент на новогодишните пакетчиња

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) соопшти дека нејзините инспекциски служби спроведуваат засилени контроли кај операторите со храна пред претстојните новогодишни и божиќни празници. Се проверува дали и колку се исполнети општите и потребните услови за безбедност на храната, означувањето и заштитата на потрошувачите од измама. Во овој период, велат од АХВ, акцент со контролите е ставен на новогодишните пакетчиња за...

Урдата, бебешките каши, наполитанките, цвеклото остануваат со ДДВ од 5 отсто

Урдата, замрзнатото тесто, црвениот бибер и црвениот пипер, бебешките каши, адаптираното млеко за доенчиња, додатоците за исхрана за опаднат имунитет, хербалните чаеви, наполитанките и вафлите, растителниот кашкавал, останатите одредени видови кашкавали, лутеницата и конзервираното цвекло и феферони, се производи коишто ќе се оданочуваат со повластена стапка на ДДВ од 5 отсто. Таква одлука донела Владата на денешната седница, донесувајќи измена...

Контраспин: Пиши-бриши на цените за „перки од ајкула“ и спинот на Владата околу грижата за инфлацијата

Листата чиј лајт мотив беше „перка од ајкула“ сега се најавува дека допрва ќе се ревидира за производите кои изгубија повластен третман на данокот од 5 проценти, откако медиумите ја проверија и видоа дека на неа се наоѓаат стотици секојдневни производи. Претставниците на Владата и натаму продолжуваат со континуираниот спин дека тоа се однесува исклучиво на суперлуксузни прехранбени производи...

Вториот саем за храна и пијалоци „Вкуси ја традицијата“ ќе се одржи на 7 октомври

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) во соработка со Slow Food Macedonia, а со поддршка од GIZ, оваа година по втор пат го организира Националниот саем за храна и пијалоци „Вкуси ја традицијата“. Вториот Национален саем „Вкуси ја традицијата“ ќе се одржи на 7 октомври, сабота, со почеток во 11 часот во Градскиот парк – Скопје. На годинашниот саем, повеќе...

Студентите во „Гоце Делчев“ и во „Стив Наумов“ само ќе ручаат и вечераат, a појадок ќе си купат со парите за студентски оброк

Од оваа академска година студентите-станари во двата студентски домови „Гоце Делчев“ и „Стив Наумов“, нема да добиваат појадок, потврди за Мета.мк, Виктор Велевски, директорот на Државен студентски дом - Скопје, под чија надлежност се овие два домови и „Кузман Јосифовски Питу“ кој е во фаза на реновирање. Ова се прави затоа што, како што појаснува Велевски, студентите појадок сега...

Не постои ЕУ агенда за уништување на традиционалното производство на храна

Во објавата на Фејсбук не е споделен целиот текст и не може да се види дека станува збор за евтаназија на свињи во Хрватска поради исклучително заразната болест африканска чума, а не за постоење на некаков глобален план за уништување на традиционалното производство на храна и префрлање на синтетичко. Нема светски заговор за уништување на земјоделството, целта на Европската...

Од октомври студентите ќе купуваат оброк преку специјални картички – потпишан договор меѓу МОН и Шпаркасе банка

Од новата академска година, средствата за субвенциониран оброк студентите ќе ги добиваат на наменска платежна картичка. Министерството за образование и наука (МОН) денеска склучи договор со Шпаркасе банка АД Скопје, која беше одбрана за банка што ќе ги изработи картичките и преку која ќе се врши исплатата. Од МОН велат дека соработката со банката ќе овозможи средствата да се користат...

Не јадете сладоледи, брза храна и чистете ги фрижидерите – препорачува ИЈЗ за заштита од цревни инфекции

Летниот период и високите температури го зголемуваат ризикот од појава на цревни инфекции, односно инфекции кои се пренесуваат преку храна. Затоа од Одделот за епидемиологија во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), препорачуваат посебно внимание населението да обрати на тоа, каде и каква храна консумира. За заболувањата кои се пренесуваат преку храна (food borne diseases), е карактеристичен нивниот сезонски карактер...

ДДВ за менструалните производи се намалува од 18% на 5%

На предлог на Министерството за финансии, Владата на вчерашната седница утврди текстови на три предлози на закони, чиишто одредби се усогласуваат со директиви на Европската Унија и европското право, меѓу кои и Предлогот на законот за измена и дополнување на Законот за данокот на додадена вредност. „Се врши намалување на стапката од 18% на 5% за прометот со менструални производи...

Нострадамус не предвидел дека „човекот ќе јаде човек“

Пророштвата на Нострадамус се нејасно напишани, па невозможно е директно да се поврзат со конкретен настан. Творештвото на Нострадамус е изразено во катрени, односно строфи од по четири реда во вид на стихови и загатки, кои не се хронолошки наредени. Постојат многу толкувачи на Нострадамус, а повеќето од нив различно толкуваат дури и еден ист стих што се однесува на...

Високите температури се ризик за труење со храна, внимавајте што јадете и од каде купувате

Во лето, кога дневните температури се високи, мора да се внимава на безбедноста на храната што се консумира. Топлото време ги зголемува ризиците од појава на труење со храна, а за да се спречи тоа, неопходно е да се направи правилен избор при нејзина набавка, да се обезбеди соодветен транспорт и услови за чување. Како што за Мета.мк потенцираат од...

Мијат садови без сјај, чистат со џогери со ќебе – што затекнуваат надлежните во училишните кујни и градинките?

Нечиста работна облека, нечисти ножеви и даски, измиени садови без сјај, чистење училишен под или под во градинка со џогер со парче ќебе. Ова се само дел од неправилностите кои ги затекнуваат на терен во училишта и градинки, докторите по хигиена од Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ). Тие велат дека сè уште има објекти во кои хигиената на вработените...

Ни требаат речиси 50.000 денари месечно за преживување, трошоците за живот повисоки за 13 отсто

Минималните трошоци на едно четиричлено семејство во април изнесувале 49.384 денари, објави Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), кој ја изработува синдикалната потрошувачка кошничка. Според ССМ, над 19 илјади денари се потребни за храна и за пијалоци, и над 13 илјади денари за режиски трошоци. Според Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во април 2023 година, во однос...

Храната која се послужува во градинките да обезбеди заштита на здравјето на децата

Со цел да се заштити и унапредува здравјето на децата, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) продолжи со реализација на обуки за безбедност на храната во градинките. Преку овие обуки, како што посочија од АХВ, се превенираат инциденти поврзани со небезбедна храна во предучилиштните установи преку едукација на персоналот за опасностите во храната и правилната примена на HACCP принципите. „Храната која...

Храната во „Пелагонија“ била безбедна, но не и хигиената во кујната, соопшти ДСЗИ

Сите шест земени примероци од храна ги задоволуваат прописите за микробиолошка безбедност на храната, а од осум земени бриса oд работните површини, кај три испитаните параметри не се во согласност со микробиолошките критериуми за хигиената на површини и предмети кои доаѓаат во контакт со храната. Ова се резултатите од испитувањата на мострите кои ги земаа надлежните од работните површини...

Не е точно дека СЕФ поттикнува иницијатива за евтаназија на домашни миленици

Сторијата на Си-Ен-Ен која се споделува во текстот од објавата не споменува никакво убивање, односно евтаназија на домашни миленици. Тој текст само се занимава со прашањето дека сопствениците би можеле на милениците да внимаваат каква храна им купуваат, бидејќи нивната исхрана богата со месо придонесува да се користи многу енергија и вода за производство. Во текстот се препорачува да...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...