fbpx

Вториот саем за храна и пијалоци „Вкуси ја традицијата“ ќе се одржи на 7 октомври

На годинашниот саем, повеќе од 300 мали производители на храна и пијалоци ќе ги презентираат своите вкусни производи приготвени по традиционални рецепти

-

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) во соработка со Slow Food Macedonia, а со поддршка од GIZ, оваа година по втор пат го организира Националниот саем за храна и пијалоци „Вкуси ја традицијата“.

Вториот Национален саем „Вкуси ја традицијата“ ќе се одржи на 7 октомври, сабота, со почеток во 11 часот во Градскиот парк – Скопје.

На годинашниот саем, повеќе од 300 мали производители на храна и пијалоци ќе ги презентираат своите вкусни производи приготвени по традиционални рецепти.

„Сите посетители ќе можат на едно да ги видат стотиците успешни приказни реaлизирани од подршката која ја даваме кон малите производители на храна и пијалоци, младите земјоделци и жените земјоделки“, се вели во соопштението на МЗШВ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Укинати мерките и притворот за шестмина за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд, доставило предлози за укинување на мерките за обезбедување присуство, односно мерките притвор и куќен...