fbpx
Таг: саем

таг: саем

Младите денеска се запознаа со можностите за студирање во Франција

Бројни млади во Национално и универзитеската библиотека „Св. Климент ОхридскИ“ во Скопје денеска имаа можност да се запознаат со можностите што ги нуди универзитетското образование во Франција. На настанот присуствуваше и министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Неколку француски универзитети се високо рангирани на Шангајската листа на универзитети, што говори за високиот образовен квалитет. Ова денеска го истакна министерот...

На 30 октомври ќе се одржи саем за студии во Франција

На 30 октомври во Францускиот институт во Скопје ќе се одржи традиционалниот саем за студии во Франција. Настанот ќе биде отворен за посетители во 11 часот, а официјално ќе започне во 12 часот. Поздравни говори ќе одржат министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, Сирил Бомгартнер кој е Амбасадор на Франција и Марко Ѓоргиевски, директорот на Националната агенција за...

Вториот саем за храна и пијалоци „Вкуси ја традицијата“ ќе се одржи на 7 октомври

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) во соработка со Slow Food Macedonia, а со поддршка од GIZ, оваа година по втор пат го организира Националниот саем за храна и пијалоци „Вкуси ја традицијата“. Вториот Национален саем „Вкуси ја традицијата“ ќе се одржи на 7 октомври, сабота, со почеток во 11 часот во Градскиот парк – Скопје. На годинашниот саем, повеќе...

Саемот ЛАГ Експо 2023 со иницијативи и дискусии кои ги засегаат руралните заедници

Вчера во Гевгелија се одржа вториот по ред саем за промовирање на локалниот развој – ЛАГ Експо 2023, кој е единствен од ваков тип во државата. Низ презентации и панел дискусии претставници на Локалните акциски групи (ЛАГ-ови) од нашата како и од земји од Западен Балкан и земји-членки на Европската Унија ги претставија своите иницијативи и дискутираа на теми...

Саем на независни издавачи ФИЈУК утре во библиотеката „Браќа Миладиновци“

Во скопската библиотека „Браќа Миладиновци“ утре од 14 до 21 часот ќе се одржи саемот на независни издавачи ФИЈУК, на кој ќе учествуваат 20-тина излагачи. На настанот ќе има и три мини соло изложби, работилница за колаграфија и музичка програма (Гола Планина Колектив). „ФИЈУК САЕМ е настан инициран од колективот Матријаршија во Белград, со цел да собере на едно место...

Mеѓународниот саем на книгата во Скопје ќе се одржи од 4 до 10 мај

Скопски Саем, со поддршка од Министерството за култура како покровител, в мај ќе го го организира 35. Меѓународен Саем на книгата. Саемот годинава се одржува под мотото „Мирисот на нова книга ја најавува пролетта“. Саемот ќе се одржи од 4 до 10 мај во Арена „Борис Трајковски“, со над 50 учесници, во кои се вбројуваат најуспешните македонски издавачки куќи. Се...

Утре на Школка се организира прв саем на социјални претпријатија кои нудат еко услуги/производи

Утре од 11 до 16 часот на Школка во Градски парк во Скопје ќе се одржи првиот саем за социјални претпријатија кои нудат услуги и/или производи за намалување, реупотреба, селектирање и рециклирање отпад во организација на Биди Зелен  Bëhu i gjelbër – REduce, REuse, REcycle. „Потребата за организирање на ваков тип на настани е исклучително важна поради нискиот процент на...

Утре ќе се одржи ДОБРО УТРО КРЕАТИВЦИ 2.0 – Саем за размена на креативни искуства и размисли

Утре во „Јавна соба“ по вторпат ќе се одржи Саемот за размена на креативни искуства и размисли насловен како „ДОБРО УТРО КРЕАТИВЦИ“. Настанот е во организација на „Скала Магазин“ - прва дигитална платформа за дизајн и современа уметност, која е отворена за промоција на домашните млади креативци, нивно поврзување со индустријата и поддржување на културните настани и сцена, а...

Ковачевски на Денот на македонскиот јазик: Иднината на нашиот јазик е иднината на нашата татковина

„Јазикот е нашата татковина“ - со овој цитат од Блаже Конески, денеска, по повод 5 Мај, Денот на македонскиот јазик, премиерот Димитар Ковачевски им се обрати на присутните на свечениот настан во Клубот на пратениците. На церемонијата присуствуваа и министри, претставници на дипломатскиот кор, професори и други видни личности од јавниот и од политичкиот живот во земјава, a премиерот Димитар...

Воздухопловен саем за млади утре на Школка во Градскиот парк во Скопје

Во Градскиот парк во Скопје, на локацијата Школка, утре, со почеток во 11 часот, ќе се одржи воздухопловно-едукативен саем за млади и ентузијасти заинтересирани за воздухопловство. Настанот ќе биде место каде професионалци од различни сфери на авијацијата ќе бидат достапни за младите и ентузијастите да постават прашања со цел да им се олесни патот доколку се одлучат некоја од воздухопловните...

Денеска во Скопје започнува BookStar 2021 – фестивалот на европска литература

Оваа година по седми пат во Скопје ќе се одржи фестивалот на европска литература BookStar, важна книжевна манифестација која е првата од ваков тип за презентација на европска литература во нашата држава. Како организатор на литературниот настан, издавачката куќа „Антолог“ со големо задоволство го најавува почетокот на овогодинешната програма. Истата започнува денеска во 18:00 часот во МКЦ, со свечено отварање...

На Саемот за лесна индустрија учествуваат голем број домашни и компании од странство

Tретиот Саем за лесна индустрија – „Macedonia Manufacturing Expo 2019“ во организација на Асоцијацијата на метална и електроиндустрија (МАМЕИ), денеска започна во Скопје. Министерот за економија Крешник Бектеши пред присутните рече дека важноста на индустрискиот сектор е причината што државата во 2018 година ја усвои Индустриската стратегија, која се фокусира на преработувачката индустрија, бидејќи таа е од клучно значење за...

13 македонски компании учествуваат на саем за храна во Москва

Тринаесет македонски компании ќе се претстават на најголемиот прехранбен саем во Југоисточна Европа „Ворлд фуд 2017“, (World food 2017) во Москва, кој почнува денеска и ќе трае до 14 септември. Македонските производители и преработувачи на свежо овошје и зеленчук ќе имаат национален штанд, кој се простира на површина од 110 квадратни метри, а делегацијата ја сочинуваат 28 бизнисмени. - Покрај настапот на саемот,...

Ципрас вети успешен крај на програмата за спас на Грција

Грција успешно ќе ја заврши спасувачката програма во 2018 година, помогната од суштинскиот економски пораст, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој вети дека ќе ги поддржи младите Грци, како и малите бизниси во процесот на обновување на земјата. На отворањето на 82. Меѓународен саем во Солун синоќа, Ципрас изјави дека грчката економија ќе постигне пораст во 2017 година по деветгодишната...

Сообраќајот на влезот во Скопје кај хотел „Континентал“ е затворен поради пукната цевка

Поради пукната цевка, кружниот тек кај хотел „Континентал“ е затворен за сообраќај, од Автокоманда кон Саем и од Бит-пазар кон Саем, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Оттаму велат дека сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања. Оваа информација се однесува само...

На Саемот за културен туризам во Бугарија, за Охрид заинтересирани и бугарски министри

Штандот на Општина Охрид на Саемот за туризам во Велико Трново, покрај што беше посетен од многубројните посетители кои изразија особен интерес да дојдат во македонскиот туристички бисер, го привлече вниманието и на двајца министри од бугарската влада, Рашко Младенов, министерот за култура, и министерката за туризам, Стела Балтова. Тие изразија заинтересираност за активностите на Општина Охрид во насока...

Туристичкиот потенцијал на Македонија претставен на саем во Тирана

Агенцијата за промоција и за поддршка на туризмот (АППТ) ја претстави туристичката понуда на Македонија пред 73 изложувачи и гости на првиот меѓународен саем за туризам „Медитераниан туризм фер“  (Mediteranian tourism fair) во Тирана. Директорката на АППТ, Лела Крстевска, истакнала дека годинава балканските земји заедно ќе се претстават на саем за туризам во Јапонија, што е потврда за регионалната соработка. Туристичката...

Саеми на книгата, на образованието и на туристичката понуда од 4 април во Скопје

Во Скопски саем од 4 до 10 април ќе се одржат 29. Меѓународен саем на книгата, 20. Меѓународен саем за образование и за кариера и „Скопје травел маркет“. Влезниците ќе чинат 30 денари, а халите ќе бидат отворени секој ден од 10 до 20 часот. Саемот на книгата е една од најзначајните културни манифестации во Македонија, а и годинава, како...

Саемот за градежништво и за недвижности ќе се одржи од 28 февруари до 4 март

Меѓународниот саем на градежништво, градежни материјали и за градежна механизација ќе се одржи од 28 февруари до 4 март. Истовремено со овој саем, ќе се одржува и Саемот за недвижности – „Риал експо“ (RealExpo) на кој ќе учествуваат голем број компании кои ќе ги изложат своите понуди за станбени објекти. На саемот на градежништво ќе се нудат и ќе се продаваат производи...

Македонски компании ќе се претстават на саем за храна во Москва

Македонија со национален штанд ќе се претстави на најголемиот саем за стоки за широка потрошувачка во Руската Федерација и во Југоисточна Европа „Продекспо 2017“, што ќе се одржи од 6 до 10 февруари во Москва. Настапот на македонските компании е во организација на Македонско-руската стопанска комора и со финансиска поддршка на Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство на Македонија. На саемот...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...