fbpx
Таг: Хезболах

таг: Хезболах

ИД го напушта сириско-либанскиот граничен регион

По еднонеделни борби, конвој со припадници на Исламска држава почна, во согласност со договорот, да ја напушта сириско-либанската граница во придружба на сириската војска. За време на минатите денови, најмалку 11 припадници на либанското шиитско движење Хезболах и седум сириски војници загинаа во офанзива на ИД во западниот сириски регион Каламун, наведе Хезболах. Сириската војска и Хезболах во неделата објавија прекин...

Убиен клучниот човек на Хезболах

Клучниот човек на Хезболах, Самир Кантар, е убиен во ракетен напад во близина на Дамаск во Сирија, соопшти Хезболах, од каде за нападот го обвинуваат Израел. Израел во 2008 година го ослободи Кантар во размена на затвореници со Хезболах. Тој во затвор бил од 1979 година поради убиство што го извршил кога имал 16 години, кога убиени биле полицаец и неговата...

Најмалку 17 загинати во две експлозии во Бејрут

Најмалку 17 луѓе загинале во две експлозии што денеска одекнале во главниот град на Либан, Бејрут, јавува „Би-Би-Си“, повикувајќи се на извори од безбедносните служби. Експлозиите се случиле во предградието Бурџ ел-Барајнех, во јужниот дел на Бејрут, кое важи за упориште на шиитското движење Хезболах. Според локалните медиуми, експлозиите, во кои има голем број повредени, ги предизвикале двајца бомбаши-самоубијци. Како што пренесува „Би-Би-Си“,...

Хезболах одбил напад на ИД на либанско-сириската граница

Радикалното либанско движење Хезболах одбило напад на припадниците на Исламска држава на границата на Либан со Сирија, јави денеска телевизија блиска до движењето. Телевизијата „Ал-Манар“ пренела дека во борбата загинале или се ранети неколку екстремисти на ИД, како и дека се уништени три возила. Хезболах е вмешан во граѓанската војна во Сирија, каде се бори на страна на силите на Башар ал...

Израелски авиони бомбардираа сириски воени бази

Израелската армија изврши воздушни напади врз сириски и цели на либанскиот Хезболах на границата меѓу Сирија и Либан. Како што јавуваат израелските медиуми, мета на нападите биле бригадата на сириската армија задолжена за стратешко оружје и ракети со голем дострел. Арапските медиуми јавуваат дека мета на нападите биле сириските магацини за оружје. Израел засега не ги коментира медиумските информации.

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...