По еднонеделни борби, конвој со припадници на Исламска држава почна, во согласност со договорот, да ја напушта сириско-либанската граница во придружба на сириската војска.

За време на минатите денови, најмалку 11 припадници на либанското шиитско движење Хезболах и седум сириски војници загинаа во офанзива на ИД во западниот сириски регион Каламун, наведе Хезболах.
Сириската војска и Хезболах во неделата објавија прекин на огнот во офанзивата против ИД.

Прекинот на огнот стапи на сила во согласност со договорот за завршување на борбата во Каламун против ИД.

Либанската војска објави прекин на огнот на својата страна на границата, каде се водеше борба против екстремистите на ИД.