fbpx
Таг: гасовод

таг: гасовод

Порталб: Сопственикот го урна објектот што ја попречуваше гасификацијата на Тетово

Конечно е урнат објектот што ја попречуваше гасификацијата на Тетово неколку месеци, за Порталб.мк потврди Бајрам Реџепи, директор на „Национални енергетски ресурси АД - Скопје“ (НЕР). Оваа бесправна градба се наоѓаше во близина од само три метри до гасоводот, нешто што е забрането со закон. НЕР претходно побара од Општина Тетово да се урне градбата, меѓутоа не добија одговор. Општина...

Оваа година завршува изградбата на магистралните гасоводи Скопје-Гостивар и Неготино- Битола

Годинава ќе заврши изградбата на магистралните гасоводи од Скопје до Гостивар и од Неготино до Битола, со што ќе се поврземе на преносниот систем на гас. Следат нови проекти за интерконекциско поврзување со Грција, Косово и Србија. Ова денеска го истакнаа министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Национални Енергетски Ресурси, Бајрам Реџепи. Тие, заедно со заменик министерот...

Годинава започнува изградбата на гасоводот од Неготино до Гевгелија

До средина на оваа година ќе извадиме одобрение за градење а до крај на годината, а може и порано да распишеме тендер за изградба на магистралниот гасовод од Неготино до Гевгелија, истакна министерот за транспорт и врски Благој Бочварски при денешната работна посета на општина Гевгелија. Министерот додаде дека проектот е готов, за него има одобрение од министерство за животна...

Државата го откупи гасоводот, решен деценискиот спор меѓу Макпетрол и Владата

Собранието со 60 гласа „за“, 30 „против“ и без воздражни го донесе Законот за решавање на спорот помеѓу Владата и Макпетрол по пат на спогодба. Макпетрол и државата водеа спор за тоа кој има поголем удел во гасоводот, повеќе од 12 години. Во ноември 2019 година, Макпетрол АД Скопје и македонската Влада побараа медијација во Центарот за решавање на спорови на...

Во предлог-буџетот за 2021 година предвидени 2,2 милиони евра за гасификацијата

Во предлог-буџетот на Министерството за економија за 2021 година, за изградба на гасоводната мрежа се предвидени 140 милиони денари (2,2 милиони евра), средства коишто АД НЕР планира да ги обезбеди преку емисија на хартии од вредност по пат на приватна понуда, изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши на прес-конференција на која информираше за буџетот на министерството. Во сумата...

Гасоводната делница Скопје-Тетово-Гостивар треба да биде завршена во втората половина на следната година

Премиерот Зоран Заев, при увидот на градежните активности на гасоводната делница Скопје-Тетово-Гостивар, рече дека истата целосно ќе биде завршена во втората половина на следната година. Во исто време, како што најави Заев, ќе бидат изградени и мерните станици и краците кон градовите. Оваа делница е во должина од 86 километри и заклучно со септември, е реализирана на ниво од 66...

Пратениците ќе одлучуваат за спогодбата меѓу Владата и „Макпетрол“ за сопственоста врз гасоводниот систем

На дневен ред на денешната седница на Собранието по скратена постапка е ставен предлог-законот за решавање на спорот помеѓу Владата и „Макпетрол“ за гасоводниот систем по пат на спогодба. Со неа, „Макпетрол“ се обврзува да ја понуди на продажба својата акција во ГА-МА АД на Владата за цена од 32.773.905 евра за што двете страни ќе потпишат купопродажен договор. Со...

Автопатот, пругата, гасоводот и заедничкиот граничен премин ветени во Приштина меѓу Бочварски и Абраши

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска престојуваше во официјална посета на Приштина, каде што се сретна со неговиот косовски колега Арбан Арбаши. На средбата се дискутирало за неколку инфраструктурни проекти, кои би овозможиле посилен регионален развој, информираат од Министерството за транспорт и врски. Во однос на ветената изградба на заедничкиот железнички граничен премин меѓу Македонија и Косово во...

БЕГ: Радијаторите се ладни поради ремонт на гасоводот на „Булгартрансгаз“

Причината за млаките или ладните радијатори овие неколку дена во Скопје, како што тврдат од  снабдувачот Балкан Енерџи Груп, наводно е намалената испорака на топлинска енергија поради ремонтот на гасоводниот крак кој води кон Македонија од страна на бугарската компанија „Булгартрансгаз ЕАД“. Тоа, пак, според нив, е причина за АД ГА-МА да испорачува помали количества на енергија. Според соопштението ваквата...

Интерконекторот за гас со Грција ќе ја направи државава енергетски коридор за земјите од ЈИЕ

Со поддршка на САД, Северна Македонија ќе забрза и иницира неколку проекти од енергетиката од особено значење за земјата и регионот, беше истакнато на денешната прес-конференција на премиерот Зоран Заев и Франсис Фенон, помошник државен секретар за енергетика и ресурси на САД. Средбата следуваше како континуитет на посетата на Заев на Атина пред две недели на тркалезната маса за регионалната...

Гасоводот преку Водно доцни, има технички проблеми кај Сопиште и кај Шишево

Две години откако беше најавена како приоритетен инфраструктурен зафат и претставена како единствено решение за побрзо завршување на гасоводот и за побрза гасификација на полошкиот регион, трасата на гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар преку падините на Водно сè уште не е завршена, а на неа последниве месеци не можат да се забележат никакви градежни работи. Посетителите на Водно и рекреативците изминативе месеци...

За Водно ќе нема закон туку акт за прогласување за заштитено подрачје од петта категорија

Министерството за животнаа средина и просторно планирање информираше дека до Владата доставило Информација за потребата од прогласување на дел од Водно за заштитено подрачје во категоријата V - заштитен предел и Одлука за прифатливоста на предлогот за прогласување на дел од Водно за заштитено подрачје во категоријата V- заштитен предел на разгледување и усвојување. Како што налага законската процедура, по...

Заштитата на парк-шумата Водно заглави во процедурите

Иако пред две години беше најавен како приоритетен, законот за Водно не е изготвен. Според последната Студија за ревалоризација на парк-шумата, заштитата на ова подрачје е предвидена да биде од ниска категорија. Тоа значи дека Водно, наместо со закон ќе може да се заштити со одлука на Владата. Оваа Студија минатиот месец пристигнала во Министерството за животна средина и просторно...

„Макпетрол“: Подготвени сме да ја потпишеме спогодбата со што ќе се реши прашањето со „ГА-МА“

„Макпетрол“ АД Скопје ги донесе сите соодветни одлуки и е подготвен да пристапи кон потпишување на спогодбата со што ќе се реши прашањето со ГА-МА, се вели во одговорот на компанијата во врска со текстот на „Мета.мк“, под наслов „Недовршениот договор помеѓу Владата и Макпетрол за „ГА-МА“ може да предизвика проблеми во гасификацијата“. Од компанијата додаваат дека со тоа во...

Изградбата на гасоводната мрежа се одвива со одредени застои поради корона кризата

Решавањето на имотно-правните односи и усвојувањето на инфраструктурните проекти за измените во тек на градба, предизвикаа одредени застои во изградбата на гасоводната мрежа за време на овие два месеци откако трае кризата со корона вирусот, вели директорот на Национални енергетски ресурси, Бајрам Реџепи во разговорот за „Мета.мк“. „Ние ги направивме сите напори за да продолжи реализацијата на проектите, и успеавме...

„Го сакам Водно“ до Шилегов: Нема да дозволиме парите за пошумување да одат за „разубавување“

Град Скопје за годинава најавува пошумување на Водно со парите кои ги доби од Македонски енергетски ресурси - МЕР како компензација за уништеното зеленило поради изградбата на гасоводот преку парк-шумата и од Владата доби обврска да го спроведе. Сепак, оттаму не прецизираат ниту кога ќе почне пошумувањето ниту пак колку точно дрвја и на кои локации ќе се садат. Но,...

Гасоводот од Грција во државата ќе влезе меѓу селата Богородица и Стојаково

Претставници на претпријатието „Национални енергетски ресурси“ денеска го информираа гевгелискиот градоначалник дека гасоводот од Грција во нашата земја ќе влезе меѓу селата Богородица и Стојаково. Гасоводот ќе поминува кај селата Прдејци и Смоквица, а Гевгелија ќе биде споена со него на приклучната станица која ќе се гради на влезот од градот. Проектот треба да биде реализиран до крајот на годинава, а...

МЕР склучи договор со „Рапид билд“ за заполнување на гасоводот од Клечовце до Неготино

Акционерското друштво за вршење на енергетски дејности Македонски енергетски ресурси (МЕР) склучи договор со друштвото за градежништво и услуги „Рапид билд“ ДОО Куманово за заполнување со природен гас на магистрален гасовод делница 1 од  кумановско Клечовце до Неготино, објавено е на Биро за јавни набавки. Вредноста на склучениот договор со вклучен ДДВ е околу 268.000 евра. „Гасот доаѓа се поблиску до...

„Го сакам Водно“: Нема да дозволиме да го уништат Водно поради бизнис игри и интереси

Денес во Град Скопје ќе се оддржи втора јавна расправа за Студија за валоризација на природните вредности на планината Водно, три месеца откако на претходната оваа студија, подготвувана од Градот и од УНДП беше дочекана на нож од граѓанските еколошки здруженија како и од дел од стручната јавност поради што се предлага низок степен на заштита на парк-шумата, а...

„Макпетрол“ ќе ѝ го продаде на Владата својот дел од сопственоста на „ГА-МА“

„Макпетрол“ АД Скопје и македонската Влада побараа медијација во Центарот за решавање на спорови на Енергетската заедница заради конечно, законито и правично регулирање на своите сопственички односи во „ГА-МА“ АД Скопје, во согласност со Законот за енергетика и со Третиот енергетски пакет, кој е инкорпориран во Законот, соопшти „Макпетрол“ преку Македонска берза. „Со целосна поддршка од Енергетска заедница, постигната e...

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...