fbpx
Таг: гасовод

таг: гасовод

СДСМ: Ќе обезбедиме гас за цела Македонија, за Груевски е доцна

Природниот гас ќе биде достапен во цела Македонија и ќе го спроведе новата одговорна влада, реагира СДСМ на информацијата за почетокот на изградбата на гасоводот на делницата Штип - Неготино, на која присуствуваа премиерот Емил Димитриев, министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и директорот на Македонски енергетски ресурси, Крсте Миладинов. „Ќе обезбедиме сите граѓани...

Почна да се гради гасоводната мрежа Штип – Неготино

Гасоводната мрежа Штип – Неготино во должина од 36 километри почна да се гради денеска. Инвестицијата чини околу 16 милиони евра, а ќе ја гради македонски конзорциум предводен од кумановски „Рапид билд“, заедно со уште четири компании „Ел-Те“, „Сектартермо“, „Чакар партнер“ и „Квалитет пром“. Оваа мрежа се надоврзува на гасоводот Клечовце – Штип, чија изградба во должина од 61 километар заврши минатиот...

Во Солун ќе се одбележи почетокот на изградбата на Трансјадранскиот гасовод

Во Солун денеска официјално ќе се означи почетокот на градежните работи на грчкиот дел од Транјадранскиот гасовод ТАП, кој ќе пренесува азербејџански гас кон Европа. На настанот ќе присуствува грчкиот премиер Алексис Ципрас и голем број гости од државите вклучени во ТАП, Азербејџан, Италија, Албанија, Турција и Бугарија. Премиерот Ципрас, кој ќе говори на свеченоста, се очекува да ја истакне геополитичката и...

Грција годинава почнува со конструкција на „Трансјадранскиот гасовод“

Грција на 17 мај ќе го одбележи официјалниот почеток на работата на „Трансјадранскиот гасовод ТАП“, кој ќе пренесува азербејџански гас кон Европа. Официјалната церемонија ќе биде на 17 мај во Солун, во присуство на премиерот Алексис Ципрас и на голем број гости од државите вклуечни во ТАП, како Азербејџан, Италија, Албанија и Турција. Изградбата на гасоводот, кој се смета за...

Русија е подготвена за гасовод сличен на „Јужен тек“ ако ЕУ е заинтересирана

Русија е подготвена да го спроведе проектот за гасовод под Црно Море сличен на „Јужен тек“ ако Европската комисија покаже интерес, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков. Песков изјави дека Русија разговарала за таквиот проект со партнерите, но сè зависи од тоа „колку е предвидливо и конструктивно однесувањето на Европска комисија“, пренесува руската новинска агенција ТАСС. Тој изјавил дека директорот...

Подводен дрон со експлозив пронајден во Балтикот

Подводно воено возило на делечински управувач, на кое имало експлозив, е пронајдено при рутинска контрола на морското дно на Балтикот, во близна на гасоводот Северен тек, објавија шведските медиуми. Како што соопшти портпаролот на шведската војска, Јеспер Солпе, подводниот дрон, кој е откриен во меѓународните води, не може да се деактивира пред 9. ноември, но се проценува дека не претставува...

Ципрас и Путин ќе разговараат за новиот руски гасовод

Среде тензичната клима која владее меѓу Грција и Европа, грчкиот премиер Алексис Ципас денеска ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин. Енергетските прашања и дилеми за изградбата на нов руски гасовод во Грција, како и можноста за нови руски инвестиции и за соработка на полето на транспортот се очекува да бидат главна тема на разговорите на маргините на Светскиот...

Потпишан договор – „Турски тек“ стартува на крајот од 2016 година

Гасоводот „Турски тек“ ќе стане оперативен во декември 2016 година, соопшти директорот на „Газпром“, Алексеј Милер, за агенцијата „РИА Новости“. - Договор (меѓу Русија и Турција) е постигнат за цената и за почетокот на испораката преку „Турски тек“ да почне во декември 2016 година – рече Милер. Договорот го потпишале Милер и турскиот министер за енергетика и природни ресурси, Танер Јилдиз,...

Путин најави нов гасовод кој би минувал низ Македонија

Поставувањето нов европски гасовод, на границата меѓу Турција и Грција, зависи од Европа, изјави денеска Владимир Путин на годишната конференција со новинарите. - Во голема мера тоа зависи од Европа, доколку сакаат да имаат стабилно, апсолутно загарантирано и без ризик снабдување со енергија од Русија. Ако се согласат, ние ќе работиме, преку Грција да стигнеме до Македонија и до Србија,...

За гасот има алтернативи, но треба посериозно да се работи на нив

По новонастанатата ситуација со изградбата на гасоводот „Јужен тек“, на кој требаше да се приклучи и гасоводниот систем во Македонија, експертите се со поделени мислења. Според едни, Македонија има доволно гас за наредните пет-шест години, а алтернативи за понатаму постојат, додека според други, станува збор за проблем за кој Владата треба посериозно да размислува. - Македонија нема да има никакви...

Русија ќе ја запре изградбата на „Јужен тек“

Владимир Путин изјави дека Русија е принудена да се повлече од проектот „Јужен тек“ поради тоа што ЕУ не сака да ја поддржи изградбата на гасоводот. - Ако Европска Унија не сака да го спроведе проектот „Јужен тек“, тогаш нема да биде спроведен. Всушност, не само што Европската комисија не обезбеди помош во спроведувањето на проектот, туку создаваше пречки - рече...

Украина ќе гради нов гасовод за да ја избегне Русија

Украина сака со Полска да изгради целосно нов гасовод, кој би ù овозможил на земјата целосно да се снабдува со гас од земјите од Европска Унија. Украинскиот премиер Арсениј Јацењук им наредил на надлежните министерства да почнат со изработка на проектот, а рокот за изградбата и пуштањето во употреба е крајот на 2016 година, соопштија од кабинетот на премиерот. Властите во Киев сакаат...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...