fbpx

Потпишан договор – „Турски тек“ стартува на крајот од 2016 година

-

Гасоводот „Турски тек“ ќе стане оперативен во декември 2016 година, соопшти директорот на „Газпром“, Алексеј Милер, за агенцијата „РИА Новости“.

– Договор (меѓу Русија и Турција) е постигнат за цената и за почетокот на испораката преку „Турски тек“ да почне во декември 2016 година – рече Милер.

Договорот го потпишале Милер и турскиот министер за енергетика и природни ресурси, Танер Јилдиз, за време на нивната средба во вторникот.

Изградбата на гасоводот беше договорена во декември 2014 година, за време на средбата на лидерите на Русија и на Турција. Гасоводот, со годишен капацитет од 63 милијарди кубни метри, треба да го замени „Јужен тек“, кој беше суспендиран поради несогласувањата меѓу ЕУ и Русија.

„Раша тудеј“ пишува дека гасоводот ќе тргне од Русија, ќе транзитира преку Турција, а ќе запре на грчката граница, давајќи и пристап на Русија до јужноевропскиот пазар.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Малолетници во притвор за планирање терористички напад во Германија

Четворица малолетници на возраст од 15 и 16 години завршија во истражен затвор поради сомнение дека планирале терористички напад. Тие, наводно, го подготвиле нападот „во согласност со целите и...