fbpx
Таг: ТурскиТек

таг: ТурскиТек

Путин и Ердоган наесен ќе разговараат за „Турски тек“

Рускиот претседател Владимир Путин наесен ќе се сретне со турскиот колега, Реџеп Таип Ердога, и со двајца челници со кои ќе расправа за проектот „Турски тек“, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Турскиот амбасадор во Москва денеска изјави дека во тек се разговорите за гасовод, кој би транспортирал руски гас во Европа преку Турција. Изјавите доаѓаат откако турските претставници вчера...

Русија и Грција потпишаа спогодба за „Турски тек“

Грција и Русија потпишаа меморандум за продолжување на планираниот гасовод „Турски тек“ во Европа преку територијата на Грција. Рускиот министер за енергетика, Александр Новак, и неговиот грчки колега, Панајотис Лафазанис, потпишаа документ на маргините на економскиот форум во Санкт Петерсбург. Лафазанис вели дека проектот ќе го финансира руската државна банка за развој ВЕБ. Тој додаде дека не Грција ѝ е потребна поддршка,...

Николиќ: Изградбата на „Турски тек“ низ Србија е невозможна

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави дека е невозможна изградбата на гасоводот „Турски тек“ преку територијата на Србија и оти мисли дека поради тоа Србија нема да добива гас од тој правец. - Мислам дека реализација на „Турски тек“ (на територијата на Србија) е невозможна и од тој правец нема да добива гас – изјави Николиќ во интервју за агенцијата „Интерфакс“. Агенцијата...

Потпишан договор – „Турски тек“ стартува на крајот од 2016 година

Гасоводот „Турски тек“ ќе стане оперативен во декември 2016 година, соопшти директорот на „Газпром“, Алексеј Милер, за агенцијата „РИА Новости“. - Договор (меѓу Русија и Турција) е постигнат за цената и за почетокот на испораката преку „Турски тек“ да почне во декември 2016 година – рече Милер. Договорот го потпишале Милер и турскиот министер за енергетика и природни ресурси, Танер Јилдиз,...

И Македонија се изјасни за „Турски тек“

Македонија, Грција, Унгарија, Србија и Турција изразија согласност со идејата за гасовод кој преку Турција ќе пренесува гас кон Југоисточна и кон Централна Европа. Во заедничката декларација од денешниот состанок на министрите за надворешни работи на Македонија, Грција и на Србија, премиерот на Унгарија и на министерот за европски прашања на Турција се наведува дека петте држави ја поддржуваат идејата за комерцијално...

Македонија, Србија, Грција и Унгарија ќе разговараат за „Турски тек“

Министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Србија и на Унгарија денеска во Будимпешта ќе разговараат за потенцијалното учество во рускиот план за новиот гасовод наречен „Турски тек“, пишува „Еурактив“. Грчкиот весник „Катимерини“ јавува дека енергетската соработка ќе биде фокусот на средбата на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, со неговите колеги од Турција, Србија, Македонија и од Унгарија, а...

Македонија би можела да се најде на трасата на „Турски тек“

„Турски тек“ би можел да минува низ Грција, Македонија, Србија и низ Унгарија, соопшти унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за рускиот весник „Комерсант“. Изјавата на Орбан доаѓа по неодамнешната средба со претседателот на Русија, Владимир Путин, на која било разговарано за енергетиката и за замената на „Јужен тек“, проект кој пропадна поради негодувањата на Брисел. Путин, за време на средбата...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...