fbpx

Путин и Ердоган наесен ќе разговараат за „Турски тек“

-

Рускиот претседател Владимир Путин наесен ќе се сретне со турскиот колега, Реџеп Таип Ердога, и со двајца челници со кои ќе расправа за проектот „Турски тек“, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Турскиот амбасадор во Москва денеска изјави дека во тек се разговорите за гасовод, кој би транспортирал руски гас во Европа преку Турција.

Изјавите доаѓаат откако турските претставници вчера соопштија дека разговорите се прекинати бидејќи Москва не го потпишала клучниот договор за дисконтни цени на гасот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Малолетници во притвор за планирање терористички напад во Германија

Четворица малолетници на возраст од 15 и 16 години завршија во истражен затвор поради сомнение дека планирале терористички напад. Тие, наводно, го подготвиле нападот „во согласност со целите и...