fbpx

Подводен дрон со експлозив пронајден во Балтикот

-

Подводно воено возило на делечински управувач, на кое имало експлозив, е пронајдено при рутинска контрола на морското дно на Балтикот, во близна на гасоводот Северен тек, објавија шведските медиуми.

Како што соопшти портпаролот на шведската војска, Јеспер Солпе, подводниот дрон, кој е откриен во меѓународните води, не може да се деактивира пред 9. ноември, но се проценува дека не претставува опасност ни за бродовите ни за гасоводот затоа што е пресечен кабелот преку кој се управувал.

Ваков вид подводни дронови вообичааено се користат за уништување експлозивни средства што не можат да се извлечат од морското дно.

На дронот нема ознака на ниедна земја и не се знае кому му припаѓа затоа што повеќе армии користат такви средства.

Шведската армија ја исклучи можноста дека станува збор за планирана саботажа на гасоводот Северен тек, кој ги поврзува Русија и Германија.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
lynda course free download
download huawei firmware
Download WordPress Themes
udemy free download