fbpx
Таг: Северен тек

таг: Северен тек

Саботажа: Во Шведска пронајдени траги од експлозив на гасоводот „Северен тек“

Траги од експлозив се пронајдени на гасоводите на „Северен тек“ токму на местата од каде во септември на повеќе наврати имаше истекување на гас со што се потврдува дека пробивањата биле резултат на саботажа, соопшти шведското обвинителство. Како што пренесува „Гардијан“, анализите ќе продолжат за да се добијат поверодостојни докази и да се утврди дали може да се идентификуваат...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и неодговорни акти на саботажа кои меѓу другото претставуваат и ризик за сериозна еколошка штета“. „Сите моментално достапни информации покажуваат дека ова е резултат на намерни, непромислени и неодговорни акти на саботажа....

Русија реши дека сепак нема повторно да го отвори гасоводот кон Германија

Рускиот гасовод кон Германија нема повторно да се отвори во сабота како што беше планирано, соопшти државната енергетска компанија „Газпром“, пишува Би-би-си. Од фирмата информираат дека откриле истекување на нафта во турбината на  гасоводот Северен тек 1, што како што објаснуваат, значи дека истиот ќе биде затворен на неодредено време. Гасоводот беше затворен последните три дена поради одржување и поправки. Во моментов...

Подводен дрон со експлозив пронајден во Балтикот

Подводно воено возило на делечински управувач, на кое имало експлозив, е пронајдено при рутинска контрола на морското дно на Балтикот, во близна на гасоводот Северен тек, објавија шведските медиуми. Како што соопшти портпаролот на шведската војска, Јеспер Солпе, подводниот дрон, кој е откриен во меѓународните води, не може да се деактивира пред 9. ноември, но се проценува дека не претставува...

Нема да има бугарска полиција, Спасовски апелира на смиреност по повод чествувањето на 4 февруари

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упати апел до граѓаните по повод чествувањето на 4 февруари, денот на раѓање на Гоце Делчев. Тој вели дека мора да се деескалира...