fbpx
Таг: Фактоје

таг: Фактоје

Репортери без граници: С.Македонија за 33 места погоре на Индексот за слобода на медиумите [инфографик]

С. Македонија годинава се наоѓа на 57 место на Светскиот индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници и бележи скок од 33 места погоре во споредба со 2021 година. Нашата земја, заедно со Црна Гора, бележи најголем скок од регионот на Балканот во однос на рангирањето за слободата на медиумите. Црна Гора во годинешново рангирање бележи раст...

Ковид-19 пандемијата дополнително ја зголеми трговијата со луѓе во Северна Македонија и Албанија

Иако глобалната пандемија на ковид-19 блокираше многу процеси во нормалниот живот, од друга страна ги зголеми можностите за трговија со луѓе. Во годишниот извештај за трговија со луѓе објавен од страна на американскиот Стејт департмент се вели дека трговците со луѓе брзо се прилагодиле на ситуацијата создадена од пандемијата и како резултат на тоа се зголемил бројот на случаи...

Порталб: Законот за јазици во земјава се спроведува според желбата на институциите

Иако поминаа две години од стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците во Северна Македонија, неговата примена во пракса е многу слаба. Во членот 23 од законот се вели дека „Во рок од една година од денот на влегувањето во сила на овој закон, сите надлежни институции се должни да донесат подзаконски акти“. Меѓутоа, пропусти во спроведувањето...

Порталб: Родовата еднаквост во С. Македонија и Албанија е далеку од европската реалност

Застапеноста на жените во политиката и раководните позиции во Северна Македонија и Албанија е далеку од посакуваното ниво. Стереотипите и предрасудите за улогата на жените во општеството се клучните фактори кои ги држат жените настрана од политиката, како и од другите сфери на животот. Зголемувањето на бројот на жени во политиката и на раководни позиции во последно време е...

Земјава ги ублажува анти-ковид мерките додека процесот на вакцинација тече бавно

Епидемиолошката состојба во Северна Македонија се стабилизира и како резултат на тоа, ублажени се и анти-ковид мерките. Сепак, процесот на вакцинација во земјата се одвива многу бавно. Властите ветија дека ќе добијат 500.000 дози вакцина Синовак на почетокот на јуни, но очекуваните дози не се пристигнати досега. Интензитетот на вакцинација е намален и во соседна Албанија, пишува Порталб.мк. Северна Македонија...

Даде ли резултат карантинот наметнат од Албанија за граѓаните од Северна Македонија

Албанија воспостави задолжителен двонеделен карантин, од 20 април до 3 мај, за Северна Македонија и Грција. Ова беше најстрогата рестриктивна мерка на Албанија кон соседните земји од почетокот на пандемијата ковид-19. Додека туристичкиот сектор ги претрпе најштетните последици од оваа одлука, познавачите на епидемиолошката состојба изразуваат различни ставови за истата, пишува Порталб.мк. На 3 мај  истече одлуката за двонеделен карантин...

Фактоје: Лозарството во Северна Македонија „цвета“, во Албанија на раб на опстанокот

Земјоделските производи што доаѓаат од Македонија ги доведоа албанските земјоделци во тешкотии во лозарската индустрија. Цените се поевтини, а албанските земјоделци се чувствуваат безнадежно кон регионалната конкуренција. Тие наведуваат дека не успеваат да кренат глава затоа што не се поддржани од националните политики што треба да ги субвенционираат, како што е случајот со земјоделците во Македонија каде количината на...

Фактоје: Иако Бугарските пасоши се барани и во Албанија, официјални податоци од властите нема

Албанскиот портал Фактоје.ал објави напис за феноменот со бугарските пасоши во Албанија. Во написот се вели дека неофицијално, многу припадници на македонската заедница во Албанија, која е распространета во областа Гора во Кукс, Голо Брдо во Либражд и Преспа во областа Корча, добиле бугарски пасоши, бидејќи биле заверени како припадници на бугарското малцинство, законски признато во 2017 година. Но,...

Зголемен транзитот на илегални мигранти низ Албанија дури и во време на пандемија

Затворањето на границите и изолирањето поради пандемијата не го намалија приливот на илегалните мигранти кои транзитираат низ Албанија кон земјите на ЕУ. Зголемувањето на овој прилив е евидентно од 2019 година наваму и е придружено со зголемување на бројот на лицата коишто направија бизнис од транспортот на мигрантите преку територијата на Албанија, пишува Фактоје.ал, пренесува Порталб.мк. Притоа во обезбедувањето помош...

Фактоје: Реконструкцијата на училиштето во Пустец сè уште не е започната

За време на заедничката официјална посета на Пустец, општина населена од македонско малцинство во Албанија, министерката за образование Евис Куши вети дека ќе обезбеди услови за учење јазик и вклучување во бесплатната шема за учебници. Во меѓувреме, премиерот Зоран Заев гарантираше донација од 30.000 евра од претприемачи на РСМ, за реконструкција на надворешниот дел на училиштето, пишува албанскиот сервис...

Фактоје: „Избледнувањето“ на ветувањето на албанскиот премиер Рама за бројот на вакцини

Количината на вакцини ветени во различни изјави од премиерот нa Албанија, Еди Рама, постојано се намалува. До денеска пристигнале помалку од 10.000 вакцини, бројка што требаше да биде „исцрпена“ до третата недела од јануари, пишува „Фактоје“. Ветено е пристигнување на 30.000 дози во февруари, но механизмот КОВАКС потврди за Фактоје дека не испратил никаков контингент во првите две седмици од...

Во Албанија рециклирани старите ветувања за далновод кон Македонија, кај нас молк

Албанија и Северна Македонија беа посветени на изградбата на 400-киловолтен интерконективен далновод во 2015 година и спроведувањето на проектот требаше да заврши во 2018 година. Проектот не само што не е реализиран, туку како ветување е повторено од сегашната албанска министерка за енергетика, Белинда Балуку, пишува „Фактоје.ал“, пренесува „Порталб.мк“. На 11 декември 2015 година министерот за енергетика и индустрија Дамијан...

Фактоје: Албанија има двојно помалку лекари од РСМ, а двојно повеќе смртни случаи од нивните редови за време на пандемијата

Северна Македонија има двојно поголем број на лекари на 10.000 жители во споредба со Албанија. Кога станува збор за бројот на смртни случаи од редовите на белите мантили, овој сооднос е преполовен. Од почетокот на пандемијата, бројот на лекари кои ги загубија своите животи во Албанија е двојно поголем од оној во Македонија. Во оваа алармантна ситуација здравствените организации,...

Лажните вести за вакцината за ковид-19 и „зависноста” на јавноста од теориите на заговор

Албанскиот портал Фактоје.ал пишува дека уште пред да почне кампањата за вакцинација против ковид-19, уште во ноември преку социјалните мрежи и некои од онлајн медиумите, во Албанија и пошироко избувнале теориите на заговор за негативните ефекти на вакцината. Една европска студија, пак, покажала дека Албанија е на второ место, кога станува збор за влијанието на теориите на заговор, додека Северна Македонија на претпоследно...

Фактоје: Охридското езеро и 15 годишниот договор на Албанија со РСМ што не успеа да го запре загадувањето

Албанскиот портал Фактоје објави опширен напис за договорот меѓу Албанија и Северна Македонија од пред 15 години, кој имаше за цел зачувување и спречување на загадувањето на водата во Охридското езеро. Истражувањето на Фактоје и набљудувањето на терен, покажа дека од албанската страна на езерото, загадувањето не е запрено. Во езерото продолжува да се влева канализацијата, рударскиот и урбаниот...

Нема докази дека вакцината против Ковид-19 предизвикува стерилитет, хомосексуалност и дека ќе ја погуби популацијата

Помина една година откако светот почна да се бори со пандемијата на КОВИД-19, а истовремено и со „инфодемијата“, која понекогаш се чини дека се шири побрзо од вирусот. Дезинформациите и непроверените информации, во текот на целата оваа криза, се развиваат во зависност од тоа како се одвиваат настаните со пандемијата. Додека фармацевтските компании „Фајзер“ и „Модерна“ гарантираат ефикасност на...

Примената на брзи тестови за коронавирусот започна во земјава, Албанија ја „чека“ новата 2021 година

Во Албанија, според изјавата на министерката за здравство, Огерта Манастирлиу, брзите тестови ќе пристигнат во декември. Но, според податоците од тендерот објавени оваа среда, нивното пристигнување ќе се случи во најдобар случај, не порано од средината на јануари 2021 година. Во меѓувреме, Северна Македонија, Грција, Србија и Хрватска веќе започнаа да ги употребат брзите тестови за Ковид-19, со цел...

Фактоје: Бидете претпазливи кога читате онлајн третмани за лекување на ковид-19

Во време на кризи како што е актуелната пандемија, онлајн информациите ги има во изобилие и стигнуваат до целната публика во голем обем и наеднаш. Таков е случајот со разни третмани кои можат да излечат коронавирус во домашни услови, пишува Фактоје.ал во однос на тоа што објавуваат медиумите во Албанија, а пренесува Порталб.мк Ова се некои од случаите што Фактоје...

Фактоје: Авионите на небо, аеродромот во Валона во калта

Албанскиот сервис за проверка на факти „Фактоје” оцени важно ветувања на Владата на Еди Рама, за изградба на аеродром во Валона. Албанскиот премиер Рама пред скоро една година вети дека активностите за изградба на аеродромот во Валона ќе започнат во 2019 година. Според проверката на „Фактоје”, не само што не започнале, туку дури вчера (19.12.2019) беше официјално отворен тендерот за...

Фактоје: Сеизмолошките истражувања во Албанија пред катастрофалниот земјотрес имаа намален буџет со години

Албанскиот сервис за проверка на факти „Фактоје“, неодамна (05.12.2019) ја aнализираше изјавата на раководителот на Катедрата за сеизмологија при Институтот за геолошки науки, енергија, животна средина и вода, Реџеп Коци, дадена три недели пред катастрофалниот земјотрес на 26 ноември. На околу 20 дена пред земјотресот, професорот Коци во интервју за телевизијата „Клан“ алармираше дека техничката инфраструктура на ова одделение е премногу...

Нема докази дека ковид вакцините се причина за зголемување на мозочните и срцевите удари

Наспроти тврдењето во постот нема докази дека вакцините против ковид-19 предизвикуваат какви било компликации кои би довеле до трипати зголемен број на срцеви удари или петкратно зголемување на мозочните...