fbpx
Таг: Еуросупер БС-98

таг: Еуросупер БС-98

Дизелот поевтинува за два и пол денари по литар

Малопродажната цена на дизел горивото се намалува за два и пол денари за литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) согласно својата најнова одлука. Ова е четврто по ред поевтинување на дизелот во изминативе седум дена. За една седмица, цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намали за вкупно осум и пол денари за литар. Со најновото поевтинување, од...

Повторно поевтинува дизел горивото, овој пат за два денара по литар

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од вечерва на полноќ се намалува за два денара по литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Новата цена на дизел горивото од вечерва ќе изнесува 80 денари за литар. За два денара поевтинува и Екстра лесното масло за домаќинство, кое ќе се продава по цена од 78,5 денари за литар. РКЕВУ...

Од ноќеска ќе поскапат дизелот и бензините

Од ноќеска на полноќ малопродажните цени на нафтените деривати ќе се зголемат во просек за 0,5 отсто, согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Од ноќеска цените на бензините се зголемуваат за еден денар за литар, па така, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 84 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 ќе се продава по...

Од вечерва ново поскапување на сите горива

Од ноќеска на полноќ се зголемуваат малопродажните цени на сите нафтени деривати, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Цените на бензините се зголемуваат за два и пол денари за литар, па така, од ноќеска литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе чини 82,5 денари, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 85 денари за литар. Поскапува и дизелот и...

Од ноќеска ќе поскапат сите горива

Од ноќеска на полноќ малопродажните цени на нафтените деривати ќе се зголемат, во просек, за 1,34 отсто во однос на одлуката од 9 јануари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Бензинот Еуросупер БС-95 поскапува за 1 денар и од полноќ ќе се продава по цена од 80 денари за литар. Цената на Еуросупер БС-98 ќе порасне за...

Од ноќеска поевтинуваат дизелот, мазутот и маслото за горење

Ноќеска на полноќ, цените на дизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат за еден, односно за половина денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од вечерва ќе изнесува 80,5 денари за литар, оддека литар Екстра-лесно масло ќе чини 79,5 денари. За 1,372 денари за килограм се намалува и цената на...

Дизелот поскапува за половина денар, цената на бензините останува иста

За половина денар од полноќ ќе се зголеми малопродажната цена на Еуродизел и ќе изнесува 81 денар за литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Со новата одлука се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,18 отсто во однос на одлуката од 16.12.2022 година. Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство...

Бислимовски: Нов пад на цените на горивата

Од полноќ ќе се намалат цените на нафтените деривати, рече првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) Марко Бислимовски. Тој објасни дека во изминатата недела немало некое значително движење на цените на светските берзи, но поради промените во курсот на доларот, ќе има одредено намалување на цената на нафтените деривати. Малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-95, на...

Дизелот поевтинува за пет, бензините за 3,5 и 4 денари за литар

Од ноќеска на полноќ поевтинуваат сите горива, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Така, малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ се намалува за дури 5 денари за литар, со што од ноќеска литар дизел гориво ќе се продава по цена од 79,5 денари. Исто толку ќе чини и моторниот бензин ЕУРОСУПЕР БС-98, чија цена се намалува за 4...

Бензините поевтинуваат за два денара по литар, дизелот останува со истата цена

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), од полноќ бензините ќе имаат нови, пониски цени за два денара за литар, додека цените на дизел горивото, екстра-лесното масло за домаќинство и на мазутот не се менуваат. Потегот се толкува со пад на референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар, и тоа...

Бензините од ноќеска поевтинуваат, дизелот ќе се продава по стара цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) донесе одлука со која од ноќеска ќе се намалат малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 за два денари за литар. Дизелот, мазутот и екстра-лесното масло за домаќинство ќе се продаваат по стари цени. Од полноќ максималните цени на Еуросупер БС-95 ќе изнесуваат 86,50 денари за литар, додека Еуросупер БС-98...

Поевтинуваат 98-октанскиот бензин и мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) на Република Северна Македонија донесе oдлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,12 отсто во однос на одлуката од завчера. Според најновата одлука, од полноќ бензинот Еуросупер БС-98 ќе се продава за два денара по литар помалку, односно ќе чини 92 денари за литар. Ќе поевтини и...

Од ноќеска пониски цени на горивата

Од ноќеска на полноќ се намалуваат малопродажните цени на нафтените деривати, во просек за 1,41 отсто во однос на одлуката од 19 октомври, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 1 денар за литар и од ноќеска ќе изнесуваат 88 денари за литар ЕУРОСУПЕР БС-95 и...

Нов ден, ново покачување на цената на дизелот во земјава

Ниту два дена не издржа актуелната цена на дизелот во земјава, а од ноќеска ќе има ново поскапување на бензинските пумпи. Малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) се зголемува за 3 денари за литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемува за 2 денари за литар. Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе...

Ново поскапување на горивата, од полноќ дизелот ќе чини над 100 денари

Од вечерва по полноќ следи поскапување на цените на нафтените деривати, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Според новата одлука, дизелот ќе поскапи за 3 денари, а екстра-лесното масло за домаќинства за 2 и пол денари по литар. Поскапи ќе бидат и бензинот Еуросупер БС-95 за 2, односно Еуросупер БС-98 за 2 и пол денари по литар,...

Дизелот поевтинува за 2 денара, бензините остануваат со старите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) денеска донесе одлука за намалување на цените на дизелот и на мазутот. Дизелот ќе поевтини за 2 денара за литар, а мазутот за 1,215 денари за килограм. Цените на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство нема да се менуваат со најновата одлука на РКЕВУ. Од ноќеска на бензинските...

Бензините од ноќеска поевтинуваат за два денара за литар

Цената на бензините од ноќеска се намалува за два денара за литар, додека со идентични цени остануваат другите нафтени деривати, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. На бензинските пумпи од ноќеска Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 87,50 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 ќе може да се набави за 90 денари за литар. Цената на...

Дизелот од ноќеска поскапува за 3 денари за литар, бензините за половина денар

Дизел горивото од ноќеска поскапува за три денари за литар, додека цената на бензините ќе се зголеми за половина денар за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ). Екстра-лесното масло за домаќинства се зголемува за еден денар за литар, додека цената на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,977 денари за килограм. На бензинските пумпи од...

Дизелот ќе поскапи за два денари за литар, неговата цена достигна 98,50 денари

Ново поскапување на цената на дизел горивото во земјава. Малопродажната цена на дизелот од ноќеска ќе се зголеми за два денари за литар, односно на бензинските пумпи ќе се продава за 98,50 денари за литар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Цените на бензините не се менуваат со најновата одлука, додека малопродажната цена на мазутот се зголемува...

Дизелот од ноќеска поскапува за 3 денари за литар

Малопродажните цени на дизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство од ноќеска се зголемуваат за 3 денари за литар, па така дизелот на бензинските станици од ноќеска ќе може да се набави за 96,50 денари за литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 93 денари за литар, информираат од Регулаторната комисија за енергетика...

Контраспин: Ставот на Пендаровски околу измените на КЗ е спин

Претедателскиот кандидат Стево Пендаровски тврди дека со тоа што го потпишал указот за измените на КЗ не згрешил, затоа што требало да им се упати порака и лекција на...