fbpx

Од ноќеска поевтинуваат дизелот, мазутот и маслото за горење

-

Ноќеска на полноќ, цените на дизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат за еден, односно за половина денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ).

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од вечерва ќе изнесува 80,5 денари за литар, оддека литар Екстра-лесно масло ќе чини 79,5 денари.

За 1,372 денари за килограм се намалува и цената на мазутот, кој од полноќ ќе чини 39,283 денари за килограм.

Од РКЕВУ соопштија дека цените на бензините не се менуваат, па така, ЕУРОСУПЕР БС-95 и понатаму ќе се продава за 79 денари за литар, а цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 останува 81 денар за литар.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

АНАЛИЗА: Општина Гостивар има највисока наплата од данок на имот

Од четири анализирани општини во земјава, општина Кичево е со највисока наплата од данок на доход, 33 отсто во однос на планот. Највисока наплата на данок на имот, од...