fbpx

Горивата од ноќеска поевтинуваат

Дизелот ќе поевтини за половина, а бензините за денар и половина

-

Малопродажните цени на нафтените деривати од вечерва се намалуваат, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ).

Бензините поевтинуваат за денар и половина, па од ноќеска на полноќ, бензинот Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 84,5 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 ќе чини 86,5 денари за литар.

Цените на Еуродизелот и Екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат за 0,5 денари за литар. Дизел горивото од вечерва ќе чини 74 денари за литар, додека маслото за горење ќе се продава за 73,5 денари за литар.

Малопродажната цена на Мазутот се намалува за 0,602 денари за килограм и сега ќе изнесува 44,007 денари за килограм.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Портокаловата фаза ги препоти граѓаните

Летото во државава започнува со прогласена портокалова фаза, температури над 30 степени Целзиусови и топла воздушна маса од југ која предизвикува сончево и натпросечно топло време за овој период...