fbpx

Од вечерва ново поскапување на сите горива

-

Од ноќеска на полноќ се зголемуваат малопродажните цени на сите нафтени деривати, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ).

Цените на бензините се зголемуваат за два и пол денари за литар, па така, од ноќеска литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе чини 82,5 денари, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 85 денари за литар.

Поскапува и дизелот и тоа за два денарa за литар и од вечерва литар дизел гориво ќе чини 83,5 денари.

За два денара поскапува и екстра-лесното масло за домаќинство, кое од вечерва ќе се продава по цена од 83 денари за литар.

Новата цена на мазутот, пак, откако ќе поскапи за 1,355 денари, ќе изнесува 40,814 денари за килограм.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...