fbpx
Таг: експлозии

таг: експлозии

Руското воено разузнавање ГРУ одговорно за експлозии во бугарски складови за оружје

Единицата 29155 на руското воено разузнавање ГРУ раководена од генералот Андреј Аверјанов стои зад експлозиите за муниција на компанијата „ЕМКО“ во бугарскиот град Ловнидол, објави „Белингкет“, а пренесе Медиапул.бг. Терористичкиот напад се случил во ноември 2011 година, кога складиштето полно со складирани артилериски гранати наменети за Грузија, било разнесено од руските специјалци. „Белингкет“ пишува дека ова бил првиот познат терористички напад...

Сонцето исфрли гигантски факел во неделата и предизвика пречки во радиокомуникациите

Експлозијата од гигантска дамка на Сонцето што се се случи во неделата предизвика огромен „сончев факел“ што достигна до Земјата и предизвика прекини во телекомуникациите во делови на САД и во Пацификот. Сончевата дамка AR3354 од која што изби факелот е седум пати поширока од  Земјината топка, пренесува Space.com. Овој сончев факел во неделата попладне беше забележан како ултравиолетова светлина...

Русија изврши нови воздушни напади врз украински градови

Русија изминатава ноќ изврши нови воздушни напади врз неколку украински градови, пренесува Гардијан. Нема информации за жртви во нападите, но информациите од украинските власти говорат дека биле нападнати главниот град Кијив и Лвив во западниот дел на Украина. Воената администрација на Кијив соопшти дека Москва извршила напад со беспилотни летала во раните утрински часови во вторникот, предупредувајќи ги жителите да...

Шестмина загинати и десетици повредени во ракетни напади во Украина денеска и вчера, напади и во Кијив

Кијив, главниот град на Украина денеска беше цел на ракетни напади од руските сили. Еден удар на ракета разурна станбена зграда, при што еден цивил загина, а уште најмалку четиримина се повредени - меѓу нив и дете. Нападите беа насочени на централното подрачје, при што една ракета падна и во дворот на детска градина, известува украинската државна новинска агенција...

Сведоштва од Украина: „Ние се криеме во подруми и скривалишта, а тие пукаат во нас“

„Не знам како да го опишам преку зборови, не знам како да го вметнам во зборови она што го чувствуваме, она што се случува овде. Ние се криеме во подруми и скривалишта, а тие пукаат во нас.“ Со овие зборови Марина Соловеи, која што во моментов се наоѓа во Киев, а инаку е поранешна учесничка на натпревари за убавина...

Киев татнеше од експлозии, Херсон заземен од Русите

Изминатата ноќ за жителите на Киев беше страотна, со 4 силни експлозии што можеа да се слушнат дури и во скривници две нивоа под земја, јавија репортерите на Би-Би-Си во главниот град на Украина. Засега нема информации за цивилни и воени жртви. Во гранатирањето и ракетирање на градот Изиум, загинати се 8 луѓе, од кои најмалку 2 деца, јави официјалниот...

Во Киев влегуваат руски војници и тенкови, досега погодени 33 цивилни цели

Од рано утрово руската војска, која што 24 часа претходно ја почна агресијата на Украина, испалуваше ракети на главниот град Киев, а војници и колони руски тенкови неколку часа потоа почнаа да навлегуваат во градот. Како што извести заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Маљар, нападите со ракети врз Киев почнале околу 4 часот по локално време (5 часот по...

Жестоки борби во Харкив, украинската власт почнува да раздава оружје на заинтересираните граѓани

Руски тенкови се веќе влезени во Харкив, најголемиот град во североисточна Украина и втор по големина во Украина по Киев, јавува Би-Би-Си од Киев, повикувајќи се на извори од теренот. Таму веќе се водат и копнени борби, а непријателот трпи загуби во жива сила, соопшти украинскиот генералштаб. Според Укринформ, украинските сили уништиле 6 авиони, 2 хеликоптери и десетици оклопни единици...

Експлозии во складишта за оружје од 2014 година причина за протерувањето дипломати меѓу Чешка и Русија

Мистериозната експлозија во две чешки складишта за оружје во 2014 година е причината за заладувањето на односите меѓу Чешка и Русија. Чешките власти тврдат дека бараат двајца руски државјани кои се директно одговорни за настанот од пред седум години, во кој загинаа двајца чешки граѓани. Државните власти од оваа земја на 17 април изнесоа информација, која повлекува директна линија...

Силни експлозии го погодија попладнево Бејрут, има мртви и повредени

Главниот град на Либан, Бејрут попладнево го погодија силни експлозии, од кои има мртви и загинати. Либанските здравствени и безбедносни власти јавуваат за најмалку 10 загинати и најмалку 400 повредени лица. Експлозиите се случиле во пристанишниот дел на град, а првичните информации говорат дека најпрво се случила експлозија на нитрат или експлозив во депото на пристаништето, по што следувала...

Експлозии во складиште со оружје во Азербејџан – шест повредени

Најмалку шест лица се повредени откако пожар зафати складиште за оружје, во воена база во Азербејџан, по што следуваа неколку експлозии, јавуваат азербејџанските медиуми. Засега не се знае дали повредените се цивили или војници. Поради експлозиите и пожарот, евакуирани се жителите на околните села, а затворен е и автопатот кој главниот град Баку го поврзува со Русија. Локалните власти велат дека противпожарните...

Најмалку 12 загинати во бомбашки напад во Кабул

Најмалку 12 лица загинале во бомбашки напад кој денеска се случил за време на погреб во главниот град на Авганистан, Кабул, јавуваат светските агенции. Три експлозии, како што пренесуваат агенциите, биле пријавени на гробиштата во областа Хаир Хан, каде бил погребот на син на локален политичар. Тој бил меѓу демонстрантите кон кои пукала полицијата за време на вчерашните протести во Кабул. Демонстрантите...

Жестока офанзива на Мосул, се слушаат експлозии и пукање

Ирачките сили утринава, по две недели затишје, ги продолжија борбите за Мосул, кој се наоѓа во рацете на Исламска држава, соопштија извори блиски до ирачките сили за безбедност. Војската на Ирак, со помош на авијацијата, специјалните единици и на полицијата повела офанзива на неколку предградија на Мосул. Странските новински агенции јавуваат дека жителите на Мосул се заробени во своите домови и...

Дваесет лица се повредени во две силни експлозии во Истанбул

Две силни експлозии се случија вечерва во Истанбул, во близина на стадионот на клубот „Бешикташ“, јавуваат светските медиуми. Според првичните информации, една од експлозиите се случила во трговски центар, а другата во близина на место каде што се наоѓал полициски автобус. Потврдено е дека најмалку 20 лица се повредени, а полицијата го сопрела сообраќајот околу стадионот. Турските медиуми наведуваат дека експлозијата била...

Уапсен осомничениот за нападите во САД

Уапсен е осомничениот за нападот во саботата во Менхетен и за денешната експлозија во Њу Џерси. Станува збор за Ахмад Хан Рахсми, 28-годишен Авганистанец, кој добил американско државјанство. Уапсен е во градот Линден, на 15 километри од Елизабет во Њу Џерси, по престрелка со полицијата.

Шест загинати и 13 повредени во две експлозии во Авганистан

Шест лица загинаа во експлозија во јужната авганистанска провинција Хелманд, каде во последните неколку недели се водат тешки борби меѓу талибанците и безбедносните сили, соопшти портпаролот на покраинскиот гувернер, Омер Звак. Пет лица, од кои три жени и две деца, се ранети во нападот, а сите се од исто семејство. Во друга експлозија, која се случила доцна синоќа, ранети се осум...

Четири лица загинаа, а десетици се повредени во две експлозии во Турција

Четири лица загинаа, а неколку десетици се повредени во две експлозии во јужниот дел на Турција, јавуваат светските медиуми. Како што пишуваат медиумите, едната бомба во која ранети биле дваесетина лица, експлодирала во градот Кизилтепе. Втората експлозија во која четири лица загинале, а десетина биле повредени се случила во градот Дијабакир, Се верува дека зад двата напади стојат курдските милитанти.

Португалија: Пожар предизвика верижна експлозија на 422 возила

Вкупно 422 автомобили експлодираа откако шумски пожар се прошири на паркиралиште на португалскиот музички фестивал под отворено небо „Андансаш“ во округот Порталегри. Нема повредени во експлозиите и во пожарот. Спасувачките екипи навремено ги евакуирала 4.000 лица кои биле присутни на фестивалот. Музичарот Педру Мештре изјави возилата експлодирале едно по едно, како пуканки, додека стихијата беснеела на паркиралиштето. https://www.youtube.com/watch?v=a8Hu4sxFpuY

Во две експлозии во Багдад загинаа 80 лица

Во две експлозии во Багдад загинаа 80, а ранети се 160 лица, јавува „Раша тудеј“. Се стравува дека бројот на жртвите би можел да биде многу поголем. Портпаролот на ирачката полиција, Саад Ман, потврдил дека првата експлозија била предизвикана со детонација од автомобил бомба. И двете експлозии се случиле во области каде што има трговски центри, а во многу од продавниците избил пожар. Некои...

МНР го осуди нападот во Белгија

Министерството за надворешни работи изразува длабоко сочувство за семејствата на сите загинати и повредени во терористичките напади во Белгија и најостро ги осудува овие напади во кои неколкумина граѓани се загинати и повредени. За сите информации поврзани со безбедноста на македонските граѓани кои во моментот се наоѓаат во Белгија, од МНР сугерираат заинтересираните да се обратат во македонската амбасада во...

Ковачевски ја заборави сопствената улога во медиумскиот сектор – извинувањето е лицемерно

На Ковачевски и на СДСМ никој друг не им е виновен што не сторија ништо позначајно реформски во медиумскиот сектор, а што било нивна должност, вклучувајќи го и тешкото...